První čisté konto v NHL vychytal český gólman Marek Mazanec. Dvaadvacetiletý talent ve službách Nashvillu zlikvidoval všech 27 střel Detroitu a dovedl Predátory k vítězství 2:0. Explzeňský hráč dostal v brance Predators příležitost potřetí za sebou. V pátek sice inkasoval čtyři góly od Pittsburghu, v sobotu si ale připsal první výhru v zámořské soutěži proti obhájcům Stanley Cupu z Chicaga a teď při svém pátém startu zaznamenal nulu.

"Ale soupeř neměl moc velkých šancí. Naše obrana odvedla skvělou práci," pochvaloval si Mazanec, který byl vyhlášen druhou hvězdou večera. Titul pro nejlepšího hráče utkání si vysloužil útočník Shea Weber, který pět sekund před koncem druhé třetiny otevřel v přesilovce skóre. Druhý gól přidal ve 48. minutě Gabriele Bourque.

Z Mazancova výkonu byl nadšený trenér Barry Trotz, který kvůli dlouhodobému zranění postrádá týmovou jedničku Pekku Rinneho. "Začíná se do toho pomalu dostávat," prohlásil Trotz. "Poté, co se na ledě střetl s nejlepšími hráči světa, získává sebevědomí. Když se s těmito hvězdami potkáváte pravidelně a máte úspěch, začnete si prostě věřit."

Naopak Detroit připravil svým fanouškům další zklamání, když prohrál už osmý zápas na domácím ledě v řadě. To se "Rudým Křídlům" stalo naposledy v roce 1986. "Prožíváme frustrující období. Vypadá to, jako by se proti nám všechno spiklo. Ale musíme ještě o to víc makat, jinak se z toho nedostaneme," nabádal brankář Jimmy Howard.

Zákrok Marka Mazance proti Darrenu Helmovi

V deseti úterních zápasech se střelecky neprosadil žádný český hokejista, pět se jich ale jednou asistencí podílelo na výhrách svých týmů. A většinou se jednalo o pořádné kanonády.

Aleš Hemský přihrál na třetí gól Edmontonu, který rozstřílel Columbus 7:0, Tomáš Plekanec asistoval u páté branky Montrealu, jenž porazil 6:2 Minnesotu, obránce Jan Hejda si připsal asistenci při vítězství Colorada nad Chicagem 5:1, Jakub Voráček připravil úvodní gól Philadelphie, která porazila 5:2 Ottawu, a Roman Polák se zasloužil o první trefu St. Louis při výhře 4:1 v Buffalu.

Edmonton v posledních pěti domácích zápasech vstřelil dohromady dva góly. Tentokrát si Oilers vše vynahradili a Columbusu nedali šanci. Soupeři umožnili jen 14 střel na branku, sami vypálili dvaatřicetkrát, z toho patnáctkrát v první třetině a hned sedmkrát skórovali. Byla z toho teprve druhá výhra před vlastními fanoušky v sezoně.

"Hráli jsme přesně podle našich představ. Pokud takový výkon podáme i v dalších zápasech, přijdou i další výhry. Samozřejmě asi nebudeme každý zápas vyhrávat 7:0, dnes jsme měli párkrát štěstí na odražené puky, ale s takovou hrou máme šanci uspět v každém utkání," řekl útočník David Perron, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál.

Také hokejisté Montrealu měli svým fanouškům co vracet. Naposledy nedali doma ani gól, když v sobotu podlehli NY Rangers 0:1, a v posledních třech zápasech se trefili jen třikrát. Proti Minnesotě se chvíli zdálo, že bude jejich střelecká nemohoucnost pokračovat, když po první třetině bylo skóre 0:0.

Montreal si otevřel střelnici proti Minnesotě

V prostředním dějství ale spustil palbu Max Pacioretty a během 13 minut nastřílel čistý hattrick. Ještě ve druhé třetině zvýšil na 4:0 Michael Bournival, v třetí se trefili také Daniel Briere a Alex Galchenyuk.

Pacioretty se prosadil poprvé po osmi zápasech, v nichž si připsal jedinou asistenci. Očividně mu prospělo, že kouč Michel Therrien na pondělním tréninku přeskupil útočné formace. "Když tak dlouho nedáte gól, je těžké zůstat pozitivní. Člověk o sobě začne pochybovat. Jsem rád, že je to za mnou," konstatoval Pacioretty.

Jakub Voráček díky asistenci proti Ottawě bodoval už popáté za sebou. Stejně tak celý tým, který čtyřikrát vyhrál a jednou prohrál až po nájezdech. Voráček si během této série připsal šest bodů za dva góly a čtyři asistence. V úterý byl navíc vyhlášen druhou hvězdou večera, po němž se "Letci" odpoutali z posledního místa Metropolitní divize.

Zápas St. Louis v Buffalu měl divoký začátek. Domácí Sabres se radovali z úvodního gólu už po deseti sekundách hry, hosté ale za dalších 59 vteřin vyrovnali. V poslední minutě první třetiny pak zvrátil vedení na stranu Blues Vladimir Tarasenko a v dalších dvou třetinách přidali hosté další dva góly.

Výsledky NHL:

Buffalo - St. Louis 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky: 1. Ennis - 2. a 35. Morrow (na první Polák), 20. Tarasenko, 47. Pääjärvi. Střely na branku: 24:31. Diváci: 17.710.

Toronto - NY Islanders 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 32. a 58. Kessel, 1. T. Smith, 44. Raymond, 53. Clarkson - 40. Cizikas, 56. Nielsen. Střely na branku: 24:37. Diváci: 19.446.

Philadelphia - Ottawa 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 18. Giroux (Voráček), 26. Couturier, 52. Timonen, 52. Simmonds, 60. Hall - 29. MacArthur, 44. Turris. Střely na branku: 42:34. Diváci: 19.724.

Montreal - Minnesota 6:2 (0:0, 4:0, 2:2)
Branky: 23., 31. a 34. Pacioretty, 37. Bournival, 45. Briere (Plekanec), 48. Galchenyuk - 46. Niederreiter, 60. Heatley. Střely na branku: 28:27. Diváci: 21.273.

New York Rangers - Boston 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 33. Brassard - 25. S. Thornton, 32. Paille. Střely na branku: 44:22. Diváci: 18.006.

Colorado - Chicago 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky: 7. Stastny, 13. Landeskog, 14. Mitchell, 39. Parenteau (Hejda), 42. McLeod - 53. Saad. Střely na branku: 23:37. Diváci: 17.348.

Edmonton - Columbus 7:0 (3:0, 3:0, 1:0)
Branky: 13. a 29. Perron, 3. Eberle, 17. Smyth (Hemský), 31. Jakupov, 36. Schultz, 57. Hall. Střely na branku: 32:14. Diváci: 16.839.

Detroit - Nashville 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 40. Weber, 48. Bourque. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 27 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 27:25. Diváci: 20.066.

Vancouver - Florida 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 24. Higgins, 43. Hansen - 4. Boyes, 49. Matthias, rozh. nájezd Huberdeau. Střely na branku: 29:36. Diváci: 18.910.

Los Angeles - Tampa Bay 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
Branky: 15. Kopitar, 17. Frattin, 23. Justin Williams, 36. King, 38. Brown - 37. Filppula, 42. Hedman. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.118.