Třináct startů během roku a všechny s vítězným koncem. Není proto divu, že na vítězné vlně zakončila Zuzana Hejnová i celý rok 2013. Česká mistryně světa na 400 metrů překážek podle očekávání dominovala v anketě Sportovec roku, kterou vyhrála před oštěpařem Vítězslavem Veselým a tenistou Tomášem Berdychem.

Úspěšný obhájce Davisova poháru Berdych navíc s kolegy z daviscupového týmu vyhrál i anketu mezi týmy. Sportovní legendou byla na slavnostním večeru v Top Hotelu Praha vyhlášena Jarmila Kratochvílová.

Zuzana Hejnová

Narozena: 19.12. 1986, Liberec
Národnost: česká
Výška a váha: 173 cm, 61 kg
Disciplína: 400 m překážek
Největší úspěchy: mistryně světa (2013), 3. místo na olympijských hrách (2012), 3. místo na mistrovství Evropy (2012), mistryně světa do 17 let (2003)

Hejnová dostala od 208 žurnalistů 1898 bodů, na první místo ji dalo 155 z nich, a stala se osmou ženou v řadě, která anketu vyhrála. Berdych měl na třetím místě 1165 bodů a v kategorii kolektivů vyhrál díky úspěšně obhajobě vítězství v Davisově poháru s dalšími reprezentanty jednoznačně před fotbalisty Viktorie Plzeň a smíšenou štafetou českých biatlonistů.

Za stupni vítězů se seřadili mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který na třetí místo ztratil 25 bodů, pátá byla vedoucí žena Světového poháru v biatlonu Gabriela Soukalová, jež o jediný bod porazila cyklistu Romana Kreuzigera, pátého z Tour de France. V závěru desítky jsou sedmý mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek, osmý hokejista Jaromír Jágr, devátá rychlobruslařka Martina Sáblíková a desátý fotbalový gólman Petr Čech.

Při slavnostním večeru Nadace české sportovní reprezentace zvolila snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou nejlepší juniorkou roku. V hlasování porazila o 18 bodů snowboardcrossařku Evu Samkovou, trojnásobnou juniorskou mistryni světa. Kratochvílové, jejíž světový rekord v běhu na 800 m letos oslavil 30 let, předala cenu pro Sportovní legendu olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková.

Hejnová dnes poznala, jak dramatický rozdíl je mezi zlatou a bronzovou medailí. Loni totiž jako třetí žena olympijského závodu v Londýně obsadila v anketě až jedenácté místo. Do desítky se letos podívala poprvé v kariéře a hned zvítězila díky tomu, že ve třinácti závodech sezony neprohrála, jasně se stala mistryní světa, vítězkou Diamantové ligy, ovládla anketu o nejlepší evropskou atletku a v té světové byla v nejlepší trojici.

Hejnová vyhrála jako zástupkyně běžeckých disciplín po rovných třiceti letech, kdy anketu ovládla právě Kratochvílová. Překážkářka byla v čele hlasování i po prvním kole, kdy členové Klubu sportovních novinářů vybírají elitní desítku. Atletka ovládla anketu také loni, kdy byla nejlepší podruhé v kariéře oštěpařka Barbora Špotáková.

Vítězka dostane čtvrt milionu korun, na částku 200 000 si přijde druhý Veselý. Ještě desátého muže ankety čeká odměna 50 000 korun. Tým tenistů bude bohatší o 100 000 korun, poloviční částku dostane nejlepší juniorka i Sportovní legenda.

Slavnostním večerem 55. ročníku ankety provázeli Lucie Výborná a Jan Pokorný, o hudební doprovod se postarali Tomáš Klus a Debbi.

Výsledky ankety Sportovec roku 2013:

Jednotlivci: 1. Hejnová 1898 bodů, 2. Veselý (oba atletika) 1305, 3. Berdych (tenis) 1165, 4. Synek (veslování) 1140, 5. Soukalová (biatlon) 1083, 6. Kreuziger (cyklistika) 1082, 7. Hradilek (vodní slalom) 912, 8. Jágr (lední hokej) 839, 9. Sáblíková (rychlobruslení) 828, 10. Čech (fotbal) 748.

Kolektivy: 1. tenisté ČR (Berdych, Hájek, Rosol, Štěpánek) 546, 2. fotbalisté Viktorie Plzeň 292, 3. smíšená štafeta biatlonistů (Moravec, Soukalová, Soukup, Vítková) 289.

Junioři: 1. Ledecká 84, 2. Samková (obě snowboarding) 66, 3. A. Drahotová (atletika) 54.

Sportovní legenda 2013: Jarmila Kratochvílová (atletika).