Jen sedm hokejistů v historii NHL dosáhlo na hranici 700 gólů. A Jaromír Jágr je od sobotní noci jedním z nich. Jubilejní trefu zaznamenal útočník New Jersey na ledě New York Islanders, když ve 24. minutě zvýšil vedení hostů na 2:0. Devils zvítězili jasně 6:1 a vyhráli i druhý zápas po olympijské pauze.

Jágr, který nedávno oslavil 42. narozeniny, se dostal do vybrané společnosti. Alespoň 700 branek před ním v základní části NHL nastříleli Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).

"Samozřejmě je to něco mimořádného, je to pořádné číslo. Moc lidí 700 gólů nedalo. A je to tím výjimečnější, že jsme dokázali vyhrát," uvedl Jágr po zápase. "Teď budu potřebovat ještě dva roky, abych dosáhl 800 branek. Vy se tomu smějete? Já se budu smát pak," žertoval s novináři.

Necelých pět minut po svém gólu navíc Jágr v přesilovce spolu s Patrikem Eliášem připravil branku pro obránce Marka Židlického a připsal si asistenci s pořadovým číslem 1040. Tím se v historické tabulce nejlepších nahrávačů vyrovnal devátému Dionneovi. Židlický i Eliáš ještě asistovali v poslední minutě u branky Erica Gelinase v přesilovce pět na tři.

Jágr dal devatenáctý gól v sezoně, v níž je jasně nejproduktivnějším hráčem Devils. Islanders jsou pro olympijského vítěze z Nagana oblíbeným soupeřem. Během 20 sezon v NHL jim v 101 zápasech nastřílel 61 branek a na dalších 87 nahrál.

Islanders jako by 700. branky přitahovali. Na Long Islandu pokořil tuto hranici v lednu 1991 Gretzky a proti stejnému soupeři se to povedlo i Dionneovi v říjnu 1987.