Jako rozjetý expres prosvištěly Vítkovice předkolem play-off hokejové extraligy. Liberec nenašel na jejich hru účinnou protizbraň ani ve třetím utkání na vlastním ledě, prohrál 2:6 a s letošní sezonou se rozloučil. Vítkovice postoupily po výhře 3:0 na zápasy.

O tom, zda ostravský celek vyzve ve čtvrtfinále vítěze základní části Spartu, nebo druhý Třinec, rozhodne až konečný výsledek série mezi Pardubicemi a Slavií. Blíže k postupu jsou Pardubice, které ve třetím utkání vyhrály na ledě Slavie 4:2 a v sérii vedou 2:1.

Vítkovice suverénně přejely Liberec

Liberec zahájil boj o naději velmi špatně. Jako kdyby byli Severočeši nepoučitelní; soupeř se v obou úvodních zápasech dokázal prosadit krátce po úvodním buly a povedlo se mu to i tentokrát. Po 121 vteřinách využil Vandas okamžiku, kdy zůstal zcela osamocený před brankovištěm, a procedil puk skrz Lašáka.

Domácí byli poté aktivnější. Nejprve sice sehráli tragicky přesilovku, ale pak musel bek Sloboda za zády gólmana Šindeláře odpálit kotouč do bezpečí. Na druhé straně řešil samostatně přečíslení dvou na jednoho Káňa, zakončil sice mimo, jenže v polovině první části přidal druhou trefu Vítkovic úspěšně dorážející Šedivý.

Ve 13. minutě se opřel do puku zadák Gřegořek, před Šindelářem pohotově tečoval Víšek a snížil. Krátce před přestávkou mohli mít Vítkovičtí dvoubrankový náskok zpět, jenže Burger po velké chybě v rozehrávce Liberce minul v zakončení akce dvou na jednoho.

Bartek v úvodu druhé dvacetiminutovky sice rozjásal diváky, ale pouze ranou do boční sítě. Právě domácí kanonýr ve 28. minutě skvěle našel Bulíka, ten se ale dostal moc blízko Šindelářovi a navíc byl faulován. V následné početní výhodě přišlo několik velkých šancí Liberce, z nichž tu největší měl Vampola - od modré čáry však ležícího Šindeláře nepřekonal.

Fanoušci se radují z postupu Vítkovic.

Ve 37. minutě byl po Urbanově akci blízko úspěchu opět Vampola, poskakující puk při dorážce do odkryté branky ale netrefil. Na trestnou lavici musel poté Burger. Bartek nahodil do chumlu hráčů před brankovištěm a Výtisk, který byl jedním z nich, si odražený puk našel a vyrovnal. Už o 77 vteřin později měli však hosté díky Hunovi vedení zpět.

Na začátku třetího dějství byl blízko vyrovnání Nedvěd. Místo toho ale navýšili vedení hosté zásluhou kapitána Burgra, jenž trefil přesně z mezikruží. Liberec se snažil vrátit do zápasu, jenže jeho snaha končila fauly a zbytečnými oslabeními. Když v polovině 56. minuty využil dlouhou přesilovku pět na tři ranou od modré čáry Stehlík, bylo o postupujícím jasno. Na závěr ještě Vandas parádním gólem dovršil suverénní postup Vítkovic.

Bílí Tygři Liberec - Vítkovice Steel 2:6 (1:2, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 13. Víšek (Gřegořek, Bulík), 38. Výtisk (Bartek, Hunkes) - 3. Vandas (Kolouch, E. Němec), 11. Šedivý (Szturc, J. Káňa), 39. Huna (Svačina, Roman), 43. Burger (Húževka, Strapáč), 56. Stehlík (Barinka, Burger), 60. Vandas (E. Němec, Kolouch). Rozhodčí: Hribik, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 13:8. Využití: 1:2. Diváci: 4936. Konečný stav série: 0:3.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gřegořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - K. Jass, Zacha, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, R. Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Kolouch, E. Němec - J. Káňa, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Pardubice vyhrály na Slavii

Hosté z Pardubic se v O2 areně představili bez hrdiny předchozích dvou utkání útočníka Tybora. Na jejich hře se to ale nepodepsalo. Do první šance se Pardubice dostaly v 5. minutě, kdy Radilovu střelu gólman Slavie Furch s námahou vyrazil. Pozornost Hudáčka na druhé straně prověřil Jiří Doležal, ale také neuspěl.

Poté se na ledě dlouho nic zajímavého nedělo, Východočeši byli mírně aktivnější, ale gólové šance si nevytvářeli. V 17. minutě se ale do ideální pozice mezi kruhy dostal obránce Benák a tvrdou střelou zajistil Pardubicím vedení. Slavia však rychle odpověděla. O 45 sekund později se trefil pod horní tyč Jiří Doležal.

Do konce první části ale nerozhodný výsledek nevydržel. Jedenáct sekund před sirénou se za obranu Pražanů dostal Sýkora a prostřelil Furcha podruhé.

Kouč Růžička následně pozměnil složení útočných formací a Slavia si na začátku druhé třetiny vytvořila tlak. Vyrovnat se jí ale nepodařilo. Ve 28. minutě byli navíc v krátkém sledu vyloučeni Růžička mladší a Jelínek a hosté měli minutu a 51 sekund dlouhou výhodu pět na tři. Gól sice nedali, ale srovnali se soupeřem opět krok.

Ve 38. minutě již třetí branku hosté přidali. Furcha prostřelil obránce Ďaloga a přiblížil hosty druhé výhře v sérii. Na přelomu druhé a třetí části Východočeši nevyužili dlouhou přesilovku čtyři na tři a Slavia i díky tomu mohla zápas ještě zdramatizovat.

V 54. minutě byl vyloučen Nosek a Kadlec již po třech sekundách nabídnutou šanci využil. Výhodu přesilové hry měli domácí i v samotném závěru normální hrací doby. Snahu vyrovnat podpořil kouč Růžička odvoláním brankáře. Místo vyrovnání však Slavia počtvrté inkasovala.

Slavia Praha - ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. J. Doležal (V. Růžička ml., Kolařík), 54. Kadlec (Knot, P. Jelínek) - 17. Benák (T. Zohorna), 20. P. Sýkora (T. Zohorna, Benák), 38. Ďaloga (T. Zohorna, P. Sýkora), 60. Semorád. Rozhodčí: Minář, Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6651. Stav série: 1:2.

Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Valach, Kolařík, Šenkeřík, Holub, od 21. navíc Knot - Krenželok, Langhammer, Sklenář - Bednář, P. Jelínek, T. Doležal - Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal - Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Mozer - Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.