7. skupina

Brückner tak v soutěžní premiéře na lavičce Rakouska získal cenný skalp, naopak jeho kolega Raymond Domenech bude čelit kritice stejně jako na červnovém mistrovství Evropy.

Rakušané proti favoritovi začali od začátku aktivně, dobře napadali a nedávali Francouzům příliš prostoru. A odměna se dostavila vzápětí.

Na přímý kop Ivanschitze si naskočilo klubko hráčů, od nějž nakonec míč doputoval do sítě. Branka byla nakonec připsána urostlému útočníkovi Marku Jankovi.

Domácí ještě do poločasu stihli vedení navýšit. Další přímý kop Ivanschitze se tak dlouho odrážel po šestnáctce, až jej do sítě uklidil Aufhauser. Rakušané, hrající v rozestavení 4-1-4-1 a s osamoceným Jankem na hrotu, zvládli s přehledem i úvod druhého poločasu.

Po hodině hry ale dostal v jejich šestnáctce až příliš prostoru Govou, který si zpracoval centr, ranou z otočky snížil a zavelel k velkému francouzskému náporu.

Rakouští fotbalisté se radují z gólu proti Francii. Ten ale trval jen deset minut. Unikajícího Janka fauloval v šestnáctce Mexes, Ivanschitz z nařízené penalty nezaváhal a zajistil svému týmu klid do zbytku zápasu.

Teprve v jeho závěru sáhl Brückner ke střídáním a nakonec si mohl vychutnat ovace a skandování svého jména od 48 tisíc diváků na zaplněném vídeňském Happelově stadionu.

Rakouský deník Die Presse v první reakci označil Brücknerovu premiéru za "start z říše snů".

Až vlastní gól obránce Jacobsena uchránil srbské fotbalisty hned v úvodu kvalifikace od blamáže. Proti outsiderovi z Faerských ostrovů se Srbové jinak vůbec neprosazovali a jejich rozpačitou výhru pojistil až v samém závěru urostlý Žigič.

Vídeň: Rakousko - Francie 3:1
Branky: 8. Janko, 43. Aufhauser, 71. Ivanschitz z pen. - 60. Govou. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.).

Bělehrad: Srbsko - Faerské ostrovy 2:0 (1:0)
Branky: 31. vlastní Jacobsen, 88. Žigič. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.)

Kluž: Rumunsko - Litva 0:3 (0:1)
Branky: 31. Stankevičius, 70. Mikoliunas, 86. Kalonas. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

3. skupina

Slováci o své výhře rozhodli po změně stran, když dvakrát zužitkovali standardní situace zásluhou Škrtela a Hamšíka. "Je to velmi důležité vítězství, protože první zápas je vždycky velmi těžký," řekl slovenský trenér Vladimír Weiss.

slovensko__192x128_.jpg Severní Irsko mělo povedený vstup do utkání, když v úvodní desetiminutovce domácí zatlačilo, ale bez brankového výsledku.

Poté přebralo iniciativu Slovensko a do poločasu se dočkalo i branky, ovšem Jakubkova povedená hlavička uznána nebyla kvůli těsnému ofsajdu.

Hned po návratu z poločasové přestávky se však k přímému kopu postavil Sapara, jeho centr tečoval hlavou do sítě stoper Škrtel a poslal Slovensko do vedení.

Inkasovaná branka hru hostů rozložila a domácí měli otěže hry pevně ve svém držení. Navíc v 70. minutě po další standardní situaci vrátil míč před branku Ďurica a volný Hamšík bez problémů zvýšil.

Jenže deset minut před koncem si Bruntův centr srazil do vlastní sítě Ďurica a odstartoval tím závěrečný nápor Severního Irska. Slovenští fotbalisté se však už ubránili, navzdory velkým šancím soupeře.

Polsko se ujalo vedení v 17. minutě. Hostující stoper Cesar ve vápně fauloval Krzynówka a nařízený pokutový kop proměnil kapitán Žewlakow. Ještě do poločasu však hosté srovnali, když svou první reprezentační branku zaznamenal útočník Dedič.

Polsko se pak v ofenzivě trápilo, a přestože mělo stálou herní převahu, rozhodující branky se nedočkalo.

Bratislava: Slovensko - S. Irsko 2:1 (0:0)
Branky: 46. Škrtel, 70. Hamšík - 81. Ďurica (vlastní). Rozhodčí: Ivanov (Rus.).

Slovensko: Senecký - Pekarík, Škrtel, Ďurica, M. Petráš - Sapara, Kozák, Karhan (75. Zabavník), Hamšík - Jakubko (59. Švento), Vittek (85. Mintál)
S. Irsko: Taylor - Craigan, Hughes, Evans, McCartney - Baird (78. Shiels), Davis, Gillespie (53. Feeney), Clingan, Paterson (66. Brunt) - Healy.

Vratislav: Polsko - Slovinsko 1:1 (1:1)
Branky: 17. Žewlakov (pen.) - 35. Dedič. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).

1. skupina

Střetnutí Albánie se Švédskem bylo taktickou bitvou a nic na tom nezměnil ani kanonýr Henrik Larsson, který se už potřetí vrátil do švédské reprezentace.

Tirana: Albánie - Švédsko 0:0
Rozhodčí: Mallenco (Šp.).

Budapešť: Maďarsko - Dánsko 0:0
Rozhodčí: Hamer (Luc.).

Valletta: Malta - Portugalsko 0:4 (0:1)
Branky: 25. vlastní Said, 61. Almeida, 70. Simao, 78. Nani. Rozhodčí: Blom (Niz.).

2. skupina

Řekové se sice po většinu prvního poločasu s Lucemburčany jen oťukávali, v jeho závěru ale dali dva rychlé góly a utkání už dovedli k třígólové výhře.

Lucemburk: Lucembursko - Řecko 0:3 (0:2)
Branky: 36. Torosidis, 45.+2 Gekas, 77. Charisteas z pen. Rozhodčí: Hermansen (Dán.).

Tiraspol: Moldavsko - Lotyšsko 1:2 (0:2)
Branky: 76. Alexejev - 8. Karlsons, 22. Astafjevs. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

Tel Aviv: Izrael - Švýcarsko 2:2 (0:1)
Branky: 73. Benajun, 90. Sahar - 45. Yakin, 56. N'Kufo. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

4. skupina
nemecko__192x128_.jpgWales se s podceňovaným Ázerbájdžánem dlouho trápil a střeleckou nemohoucnost potvrdil v 67. minutě neproměněnou penaltou Koumas.

Až sedm minut před koncem vysvobodil Wales střídající Vokes. To už hráli hosté bez vyloučeného Ramima.

Z výhry se radovali i Němci. V lichtenštejnském knížectví sice dlouho nemohli najít tu správnou pohodu a byli vděční za poločasové vedení 1:0, které jim zajistila trefa Podolského po rychlé kombinační akci.

Po změně stran německý tým přidal, Podolski vzápětí zvýšil a definitivně zlomil odpor domácích, kteří do závěrečného hvizdu inkasovali ještě čtyřikrát.

Cardiff: Wales - Ázerbájdžán 1:0 (0:0)
Branka: 83. Vokes. Rozhodčí: Sager (Švéd.). ČK: Ramim (Ázerb.).

Vaduz: Lichtenštejnsko - Německo 0:6 (0:1)
Branky: 21. a 48. Podolski, 65. Rolfes, 66. Schweinsteiger, 75. Hitzlsperger, 86. Westermann. Rozhodčí: Gomez (Portug.).

5. skupina
belgie__192x128_.jpg Turecko podle očekávání vyhrálo v Arménii. Výhru 2:0 zajistili po změně stran svými brankami kanonýři Tuncay a Semih. Semifinalista mistrovství Evropy tak na úvod kvalifikace získal všechny tři body.

Čerství mistři Evropy Španělé pod vedením nového trenéra Vincenta del Bosqueho příliš nepřesvědčili. Doma vyhráli nad Bosnou a Hercegovinou těsně 1:0.

O vítěznou branku se po změně stran postaral nejlepší střelec Eura David Villa, který tak napravil své zaváhání z první půle, kdy neproměnil pokutový kop.

Murcía: Španělsko - Bosna a Hercegovina 1:0 (0:0)
Branka: 58. Villa. Rozhodčí: Thomas (Skot.).

Jerevan: Arménie - Turecko 0:2 (0:0)
Branky: 60. Tuncay, 78. Semih. Rozhodčí: Övrebö (Nor.).

Lutych: Belgie - Estonsko 3:2
Branky: 39. a 80. Sonck, 74. Defour - 57. Zenjov, 93. Oper. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

6. skupina

anglie__192x128_.jpg Ukrajinci si v postsovětském duelu s Běloruskem dlouho vedli podobně, ale od nepříjemné ztráty je nakonec uchránila penalta v nastaveném čase, kterou využil Ševčenko.

Anglie se stejně jako při posledním měření s Andorrou v prvním poločase trápila a nedokázala 182. týmu světa složenému z amatérů vstřelit branku. Výhru favorita zachránil až po změně stran střídající Joe Cole.

Záložník londýnské Chelsea již dvě minuty po svém příchodu na hřiště otevřel skóre a krátce nato přidal druhý zásah. Cole tak navázal na svůj gól z přípravného utkání s Českou republikou, kdy v nastaveném čase vyrovnal na 2:2.

Záhřeb: Chorvatsko - Kazachstán 3:0 (2:0)
Branky: 13. Kovač, 36. Modrič, 79. Petrič. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.)

Lvov: Ukrajina - Bělorusko 1:0 (0:0)
Branka: 90. Ševčenko z pen. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Barcelona: Andorra - Anglie 0:2 (0:0)
Branky: 49. a 55. J. Cole. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

8. skupina
Irsko zvládlo souboj s Gruzií. Utkání hrané v německé Mohuči kvůli nestabilní politické situaci v Gruzii rozhodli Doyle a Whelan. Gruzínci snížili až v nastaveném čase, kdy se trefil sedmnáctiletý
Kenija.

italie__192x128_.jpg V premiérovém soutěžním utkání se fotbalisté Černé Hory dočkali remízy s Bulharskem. Národní tým, který vznikl před dvěma lety odloučením od Srbska, sice prohrával po brance Stiliana Petrova, ale po změně stran skóre otočil.

Po hodině hry vyrovnal italský krajánek Vučinič a devět minut před koncem o výhře domácích rozhodla devatenáctiletá hvězda Fiorentiny Jovetič proměněnou penaltou za "červený" faul Angelova.

Bulharsko však i v oslabení dokázalo ve druhé minutě nastavení srovnat na konečných 2:2, gól dal Georgiev.

K velkému překvapení se schylovalo na Kypru, kde domácí podpořeni úspěchy klubových celků v evropských pohárových soutěžích drželi s úřadujícími mistry světa Italy dlouho remízu 1:1. Až v nastaveném čase strhl vítězství na stranu Itálie svým druhým gólem v utkání kanonýr Di Natale.

Podgorica: Černá Hora - Bulharsko 2:2 (0:1)
Branky: 62. Vučinič, 81. Jovetič z pen. - 11. S. Petrov, 90.+2 Georgiev.
Rozhodčí: Orechov (Ukr.). ČK: 81. Angelov (Bulh.).

Mohuč: Gruzie - Irsko 1:2 (0:1)
Branky: 90.+2 Kenija - 13. Doyle, 71. Whelan. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

Larnaka: Kypr - Itálie 1:2 (1:1)
Branky: 29. Aloneftis - 8. a 90. Di Natale. Rozhodčí: Vink (Niz.).

9. skupina
skotsko__192x128_.jpg O jedinou branku zápasu ve Skopji se už po pěti minutách hry postaral domácí útočník Naumovski. Jeden z kandidátů na postup ze 9. skupiny tak hned na úvod ztratil tři body.

Hostující brankář Gordon stačil střelu z přímého kopu vyrazit jen do tyče, míč se odrazil přímo k Naumovskému, který neměl problém otevřít skóre. Skotsko se i přes tlak ke gólové střele nedostalo.

Hned dvakrát dokázali fotbalisté Islandu stáhnout náskok Norska a odvezli si za to z Osla cenný bod za remízu 2:2. Domácí přitom dostal do vedení ve 36. minutě z penalty kanonýr Steffen Iversen, ještě do přestávky ale srovnal Helguson a i na druhou trefu Iversena našli Islanďané vzápětí odpověď.

Skopje: Makedonie - Skotsko 1:0 (1:0)
Branka: 5. Naumovski. Rozhodčí: Královec (ČR).

Oslo: Norsko - Island 2:2 (1:1)
Branky: 36. z pen. a 50. Iversen - 39. Helguson, 69. Gudjohnsen. Rozhodčí: Jefet (Izr.).