Po bezbrankovém výsledku v Praze jim k tomu v rumunském Vasluii stačil jeden gól a remiza 1:1. Stejně skončil i zápas Baníku Ostrava v Moskvě se Spartakem, ale porážka v Ostravě znamenala vyřazení.

Střelecké dostihy Sparty s Dinamem Záhřeb nevyhrál nikdo, ale postoupil chorvatský celek. Losování základních skupin se uskuteční v úterý ve švýcarském Nyonu.

Slavia se radovala, i když ani jednou nevyhrála

Kapitán Slavie Erich Brabec.Po hře na jednu branku v Praze se rumunský celek na svém stadionu představil v o poznání útočnější roli. Neměl na vybranou. Ovšem slávisté v prvním poločase nepředváděli kombinační hru, kterou přehrávají soupeře v lize.

To se projevilo krátce poté, co už v jedenácté minutě ukončil svůj první zápas v evropských pohárech na nosítkách zraněný italský mladík Litteri.

Po přímých kopech dvakrát zahrozili domácí hráči, ale brankář Vaniak byl vždy na místě. Ovšem ve 21. minutě po centru z rohu už na hlavičku Burdujana nestačil.

Pak Slavia ovládla hru, ale když už se rodila šance, byl v rumunské brance slovenský gólman Kuciak. Ovšem čtyři minuty po přestávce už byl bezmocný, když dlouhý centr z levé strany doplachtil k Brabcovi na zadní tyči a ten zblízka vyrovnal.

Gól hosty uklidnil, a naopak do řad domácího celku vnesla blízkost vyřazení nervozitu. Ovšem ani střely Belaida a Tavarese z dvaceti metrů další gól nepřinesly. Marný byl i pokus domácích o závěrečný tlak, při němž Vaniak musel zasahovat proti tvrdé střele Genčeva.

Přestřelku na Letné přežili Chorvati

Zlé sparťanské časy pokračují. Vyřazení z Poháru UEFA Dinamem Záhřeb navázalo na sérii nezdarů z jarních a letních měsíců a bude mít i vážné důsledky pro působení klubu v pohárové Evropě.

Jiří Kladrubský smutní po neproměněné šanci.Tím, že v ní letos skončil velice záhy, navíc domácí bodovou ztrátou, znamená pokles koeficientu na úroveň z dob, kdy si někdejší český suverén svou pozici začal pracně budovat.

"Pro Spartu i celý český fotbal je to hodně špatné," hlesl v Jiří Kladrubský.

Letenští budou hledat momentální řešení pro situaci těchto dnů. Sice včera ukončili sérii stovek minut bez vstřelené branky, ale podruhé ve čtyřech dnech třikrát inkasovali.

Při pátrání po smyslu jejich hry se oko unaví. I skrze tuto mlhu nelze nevidět stožáry chybných či sporných rozhodnutí, vztyčovaných už nějaký ten rok.

Vyřazení není náhodné. I zápas proti chorvatskému celku ukázal, že sportovní management nezískal do kádru vhodné tvořivé hráče, až na výjimky chybějí vůdci a typičtí vítězové.

Lavička: Záhřeb postoupil i díky většímu počtu konstruktivních hráčů

lavicka__192x128_.jpgKaždý nový trenér se zdá být vhodným typem do extrémně náročného prostředí, ale žádný se nevyhne krizi, což čerstvě platí i o Vítězslavu Lavičkovi. "Bude to otázka, abychom si sedli s vedením klubu a tyhle záležitosti probrali do budoucna," přiznal sám od sebe.

Gólové akce čtvrtečního večera nesly stopy matné krásy, kterou cídily nejisté obrany. Ta sparťanská, po pondělním přídělu v Liberci propraná za bohorovnost a prostupnost, jako by se občas nechala oslepit zablýsknutím záhřebských útočných perel.

Dinamo jich nenavléklo náhrdelník, ovšem tři, zasazené do nízkokarátového zlata jeho hry, nakonec zcela postačily. "Když porovnáte kvalitu a složení Dinama Záhřeb, je kosmopolitní.

Hlavně u konstruktivních hráčů, tam to na naší straně bylo trochu níž. Může to být jedna z cest, která by nás mohla posunout blíž do Evropy," našel Lavička inspiraci u soupeře.

Kisel: Vyhrál šťastnější tým

Matúš Kozáčik zpytuje svědomí u své branky. Pražané položili na klenotnické váhy zejména gól Kladrubského. To, jak krásně nakopl míč z dálky pod břevno, přesně nad povyběhnutého brankáře Ivana Kelavu, zazářilo víc než osvětlení stadionu.

Jenže nestačila ani penaltová jistota stejného hráče, závěrečný nápor po jeho vyrovnání velmi dobře charakterizoval momentální Spartu.

Křečovitý, neuspořádaný. Přesto se Karol Kisel odvážil prohlásit: "Myslím, že jsme podali dobrý výkon. Vyhrál šťastnější tým." Lavička řekl, že Sparta je vyřazena, ale nepropadla.

Pondělní domácí derby proti Slavii bude poslední sparťanskou šancí, jak nemít podzimní sezonu pokaženou. Podle Lavičky bude příštích pár dní otázkou nabírání energie a mobilizace sil.

Ostrava trefila třikrát konstrukci brány, dál tak jde Spartak

Až do poslední minuty živil Baník v Moskvě naději na to, že způsobí jedno z pohárových překvapení.

Rudolf Otepka střílí za přihlížení Brazilce Mozarta ze Spartaku Moskva.Od vyrovnání po individuální akci Rudolfa Otepky, jíž ostravský záložník po půlhodině hry odpověděl na rychlý gól Spartaku, bylo všechno na vážkách až do posledních vteřin, přesto mohou být spokojeni fotbalisté soupeře.

Nepříliš spokojeno bylo obecenstvo a postup přijalo nevrle. Vždyť Tomáš Mičola trefil ve druhém poločase tyč, Tomáš Marek hlavou její spojnici s břevnem a v nastaveném čase Václav Svěrkoš břevno...

Jediným gólem navíc by se přitom slezský celek býval posunul do základní skupiny, což se po domácí prohře 0:1 zdálo být utopií.

Jenže zlepšené výkony na domácí půdě dodaly hře hostů potřebnou úroveň A včera se se Spartakem odhodlali sehrát vyrovnanou partii a většinou se jim to dařilo, závěrečné minuty byly zcela v jejich režii.

Večeřa: S výkonem musím spokojený, bohužel jsme neproměnili šance

Na druhé straně se hráči přesvědčili, že na mezinárodním poli je potřeba cosi přidat. Postup byl blízko. Mít nakročeno a udělat onen rozhodující krok, to jsou však dvě různé věci.

Trenér Baníku Ostrava Karel Večeřa.Ačkoli se publikum v Lužnikách o osud svého favorita hodně bálo a hra Spartaku podlehla pohárovým zvyklostem (kdo má náskok, spíš se brání), předvedl úspěšnější ze soupeřů akci, jakou si žádá fotbalová moderna.

Než se míč dostal ke střelci gólu Nikitu Baženovovi, letěl za obranou hostů, kde si jej Prudnikov zpracoval a jeho spoluhráč už mířil do prázdné branky, protože brankář Vašek své překvapené beky nedokázal zastoupit.

Ostravští ze čtvrtečního zápasu měli odnést nejen vědomí, že jsou schopni konkurovat silným protivníkům, ale i to, že takové vědomí se může stát jen slabou útěchou. Spartak (s Radoslavem Kováčem v sestavě) byl horší a do kabin jej vyprovázel pískot, ale splnil svůj cíl.

"S tím, co jsme předvedli proti tak kvalitnímu soupeři, musím být spokojený. Bohužel jsme neproměnili šance," řekl trenér Karel Večeřa.

Pohár UEFA - odvety 1. kola:

Vaslui - Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 22. Burdujan - 49. Brabec. ŽK: Genčev, Burdujan - Brabec, Latka, Necid. Rozhodčí: Courtney (Sev. Irsko). Poločas: 1:0. První zápas 0:0, postupuje Slavia.

Vaslui: Kuciak - Buhus, Genčev, Panait, Luz - P. Jovanovič (65. N. Jovanovič), Ljubinkovič, N'Doye, Aliuta (85. Bulhaescu) - Burdujan, Temwanjera. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček - Belaid, Volešák (83. Latka), Tavares, Černý (72. Janda) - Litteri (11. Ivana), Necid.

Sparta - Dinamo Záhřeb 3:3 (2:2)

Branky: 23. a 82. z pen. Kladrubský, 19. Kulič - 17. Moráles, 30. Lovren, 64. Badelj. Rozhodčí: Gomes (Port.). ŽK: Vrdoljak, Ibáněz - Had, Řepka, Voříšek. Diváci: 11 934. Poločas: 2:2. První zápas: 0:0, postoupilo Dinamo.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Had (67. Došek) - Kisel, Kladrubský, Hušek, Matušovič - Slepička, Kulič (80. Pečnik). Dinamo: Butina (12. Kelava) - Lovren, Drpič, Biščan, Ibáňez - Mikič, Vrdoljak, Sammir (58. Badelj), Carlos - Moráles, Mandžukič (85. Hrgovič).

Spartak Moskva - Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 3. Baženov - 32. Otepka. Rozhodčí: Asumaa - Koskela, Heininen (všichni Fin.). ŽK: Kováč - Neuwirth, Bolf. Diváci: 18 000. Poločas: 1:1. První zápas: 1:0, postoupil Spartak.

Spartak Moskva: Pletikosa - Paršivljuk, Filipenko, Dedura, Rodríguez - Maidana (65. Bystrov), Mozart, Kováč, Sajenko - Baženov, Prudnikov (57. Pavlenko). Baník Ostrava: Vašek - Řezník (82. Lukeš), Neuwirth, Bolf, Tchuř - Marek, Galásek, Otepka, Mičola (82. Lička) - Střihavka (56. Zeher), Svěrkoš.