Před zápasem byly počty jasné. Pokud by Češi vyhráli 3:0, přímo by na mistrovství Evropy do Turecka postupovali oni, Slovákům stačilo uhrát jakýkoliv jiný výsledek, s výjimkou prohry 3:1, pak by rozhodoval poměr všech uhraných míčů mezi oběma týmy.

Pod taktovkou italského trenéra Emanuele Zaniniho se dostali Slováci v prvním setu do vedení 20:15. Češi ale zabojovali a třemi úspěšnými bloky dokázali stav vyrovnat na 20:20. V dramatické koncovce však po výsledku 30:28 získali důležitý první set pro sebe Slováci.

"Rozhodlo to, že těžké míče Slováci zvládli, hlavně Diviš. Oni nás dostali pod tlak podáním, ale dostali jsme se z toho a měli jsme koncovku na uhrání. Kdybychom ji uhráli..." posteskl si po utkání trenér Zdeněk Haník. Slovákům to pomohlo i při nástupu do druhého setu, naopak Češi zcela odpadli. Nejdříve se Slováci dostali do vedení 16:8 a celý set vyhráli v poměru 25:14.

Slováci pochopitelně propukli euforii rovnající se výhře v celém zápase a ve zbytku zápasu nechali odpočívat své opory. Češi se alespoň pokusili sebrat Slovákům v kvalifikaci neporazitelnost, i když museli odvracet hned pět mečbolů. "Šlo nám o to neurazit diváky, kteří nám stále fandili," dodal Haník.

"Nepostoupili jsme přímo, ale o postup pořád hrajeme, takže žijeme. Pocity máme smíšené, ale není to žádná tragédie. Postup na mistrovství máme stále ve svých rukách," řekl k zápasu kapitán Jiří Novák.

Kromě Slováků a domácích Turků má účast zajištěnou šestice nejlepších týmů z předešlého šampionátu, Španělsko, Rusko, Srbsko, Finsko, Německo a Itálie. Z kvalifikace také postoupily Estonsko, Bulharsko, Francie, Řecko a Nizozemsko. Poslední tři týmy postoupí z baráže.

Česko - Slovensko 3:2 (-28, -14, 21, 30, 16)
Rozhodčí: Adler (Maď.), Stankov (Bulh.). Čas: 138 min.
Sestava ČR: Škach, Novák, Král, Konečný, M. Novotný, Rak, libero Kryštof - Hudeček, Ticháček, Popelka, Kotrch, Baránek.

Ukrajina - Rumunsko 3:0 (22, 23, 18).