Skupinu A tvoří mistryně světa Australanky, evropské šampionky Rusky, Korea a účastníci madridských kvalifikačních bojů Lotyšsko, Bělorusko a Brazílie. V béčku byly vedle svěřenkyň Jana Bobrovského účastníkem madridského turnaje ještě španělské vicemistryně Evropy.

Právě Španělsko je neoblíbeným soupeřem českého týmu, z 12 vzájemných zápasů jich vyhrálo devět včetně nedávných dvou přípravných duelů. Ani proti týmu USA se Češkám příliš nedaří, naposledy podlehly pětinásobným olympijským vítězkám na předloňském MS (50:63).

Naopak s Novým Zélandem české basketbalistky ve své samostatné historii dosud neprohrály, ze závěrečné přípravy na letošní olympijskou kvalifikaci si odnesly dvě hladké výhry. Lepší bilanci mají Češky i s Čínou, kterou na MS 2006 zdolaly 79:73. V nedávném přípravném dvojutkání si oba celky připsaly po jednom vítězství.

Kromě Mali, s nímž se české basketbalistky ve své samostatné historii dosud nestřetly, narazily svěřenkyně kouče Bobrovského na všechny své nadcházející soupeře již na minulých OH. V Aténách nejdříve prohrály se Španělskem (78:80 po prodloužení) a USA (61:80), následně porazily Čínu (98:83), Nový Zéland (74:57) a v utkání o páté místo vrátily porážku Španělkám (79:68).

Poslední volné místo na turnaji vybojovaly až dnes Brazilky po vítězství 72:67 v dramatickém duelu s Kubou. Do Pekingu se probojovaly i přesto, že víkendové duely s Angolou (75:58) a Kubou odehrály bez rozehrávačky a kapitánky Iziane Castrové-Marquesové.

Někdejší opora USK Praha se v pátečním utkání proti Bělorusku nepohodla s koučem Paulem Bassulem a odmítla nastoupit do druhého poločasu. Hráčka se vzápětí vzdala reprezentace, dokud ji povede Bassul.
Brazílie se stala jediným mimoevropským týmem, který v Madridu uspěl.