0504SPORT_HOKEJ_SVET_CR_RUSKO_9_594_2___192x128_.jpgV žebříčku hokejové hitparády na 72. mistrovství světa – měřeno diváckým zájmem – se zápas Česko – Rusko zařadil do „top“ společnosti už před turnajem. Pouze zápasy domácí Kanady a právě česko-ruský duel byly už před začátkem MS beznadějně vyprodány. A zůstal v ní i po skončení zápasu, v němž čeští hokejisté ve skvělém hokejovém představení prohráli s Ruskem 4:5 gólem Morozova v 64. minutě prodloužení.

Zaplněné hlediště v quebecké hale Pepsi Colisée se muselo skvěle bavit. A nejen proto, že v dresu sborné vyjel na led Alexandr Ovečkin, nejproduktivnější hráč letošního ročníku NHL a také hokejista s aktuálně nejlukrativnějším kontraktem v zámoří. Jednoznačně ho zastínil český útočník Patrik Eliáš, který se zaskvěl hattrickem. Leč k výhře českého týmu gólový koncert útočníka New Jersey Devils nestačil.

Čtěte více:

0504SPORT_HOKEJ_SVET_CR_RUSKO_6_570_1___192x128_.jpgPřesilovky byly v česko-ruské bitvě mocnou zbraní – pouze jediný gól v základní hrací době, hned ten vedoucí Zinovjeva ze čtvrté minuty – padl při stejném počtu hráčů na ledě. Zbývajících sedm v přesilovkách. Český tým proměnil v gól celkem čtyři. „Vypadá to, že přesilovky budou velkou zbraní. Větší obranné pásmo nabízí víc volného prostoru a možností nahrávek na jeden dotek. Uspěli jsme my, ale přesilovky se dařili u Rusům,“ poznamenal kapitán českého týmu Tomáš Kaberle.

Dvě první české přesilovky znamenaly obrat nepříznivého stavu ve vedení 2:1. Vyrovnávací gól musel nadchnout zaplněné hlediště. Každý z pětice českých hráčů se dotkl puku pouze jednou, čtveřici bránících Rusů rozebrali „do šroubku“ a na konci střílel Eliáš do prázdné branky. „Zakončení se povedlo. Při přesilovce má létat puk z hokejky na hokejku. To se nám podařilo,“ prohlásil autor první české trefy Patrik Eliáš. Neméně pohlednou akci ve druhé přesilovce předvedl nahrávající Fleischman a skórující Kotalík. 0504MDF51895_1___192x128_.jpg

Ovečkin, největší ruská hvězda, na sebe výrazněji upozornil až v závěru první třetiny, když ho při nájezdu na brankáře Hniličku nedovoleně zastavil obránce Židlický. Český tým šel do tří a výběru trenéra Bykova se podařilo tři desetiny před vypršením první dvacetiminutovky vyrovnat stav na 2:2. Opařené Rusy vrátil gól evidentně do hry. Po přestávce totiž sborná výrazně přidala na agresivitě, důrazu i tvrdosti. Místy až příliš. Na důrazné dohrávání soubojů doplatil i ruský gólman Jerjomenko. Dvojice ruských beků nesmyslně natlačila Michálka na vlastního brankáře, který pak musel se zraněním kolena opustit branku. Předčasně tak skončil souboj brankářů ruské Ufy Jerjomenka a Hniličky. V té chvílí nerozhodný 2:2.

0504SPORT_HOKEJ_SVET_CR_RUSKO_8_573_2___192x128_.jpgNástup sborné ve druhé třetině byl ale drtivý. Oproti první třetině byl mnohem víc vidět Ovečkin. Několikrát nebezpečně pálil na Hniličku, jednou už zvedal ruce nad hlavu na znamení gólové radosti, ale předčasně. Český brankář vytáhl skvělý zákrok. Ve třetí části pro změnu pomohla českému gólmanovi horní tyč. Nebo obránce Čáslava, který stačil ještě ve druhé třetině na poslední chvíli vložit hokejku do střely Mozjakina, který už mířil do prázdné branky.

Náhradník v ruské brance Birjukov se nejprve mohl radovat, když svěřenci trenéra Bykova využili přesilovku a podruhé šli v zápase do vedení. Podruhé už jen přihlížel další přesilovkové akci českých hráčů. Židlický kulečníkovým „buzarem“ od zadního mantinelu našel Eliáše, který už podruhé, byť s velmi těžkého úhlu, skóroval do odkryté branky a srovnal na 3:3. Přesilovkové představení nebralo konce. I čtvrtý gól výběru trenéra Hadamczika padl v přesilovce – potřetí skóroval Eliáš, který zakončil Hlinkovu individuální akci. Spolupráce s Hlinkou, který nastoupil poprvé na MS, šla útočníkovi New Jersey vysloveně k duhu. Rusové ale nezůstali nic dlužni a v početní výhodě po dělovce Kornějeva opět srovnali.

0504MDF51892_1___192x128_.jpgRozhodnutí padlo v prodloužení. První velkou příležitost získat bod navíc měl Kovalčuk, který využil zaváhání Kaberleho a při nájezdu na Hniličku byl faulován. Sám zahrával trestné střílení, ale napálil jen tyč. Z výhry se ale Rusové nakonec radovali – zajistil ji přesnou střelou Morozov. „Všichni Rusové, nejen Kovalčuk, mají ohromný tah na branku. Ale většinou jsme si dávali pozor. Škoda konce, jinak to byl z naší strany dobrý zápas,“ konstatoval Kaberle.

Český tým posílí Plekanec

Po vyřazení Montrealu Canadiens z bojů o Stanley Cup v sérii s Philadelphií posílí český reprezentační tým na MS útočník Tomáš Plekanec, který by měl dorazit v příštích dnech. Naproti tomu, obránce Roman Hamrlík start odmítl z rodinných důvodů. Příjezd další posily z NHL znamenal konec nadějí pro hráče, kteří zatím čekali na svou šanci zahrát si na turnaji. Domů odcestovala dvojice útočníků Leoš Čermák a Petr Kumstát.

Výsledek:

Česká republika - Rusko 4:5 v prodl.
(2:2, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Eliáš (J. Hlinka, Židlický), 13. Kotalík (Fleischmann, Kuba), 34. Eliáš (Židlický, T. Kaberle), 43. Eliáš (J. Hlinka, T. Kaberle) - 4. Zinovjev (Morozov, Kovalčuk), 20. Gorovikov (Vorobjev), 28. Morozov (D. Markov, Kalinin), 47. Kornějev (Sjomin, Kovalčuk), 64. Morozov (Zinovjev, Kalinin). Rozhodčí: Pellerin, Savage (oba Kan.) - Eglitis (Lot.), Fonselius (Fin.)
Diváci: 13.109