Domácí jezdec se tak stal pátým cyklistou historie, jemuž se podařilo vyhrát všechny tři velké Tour. Loni vyhrál Tour de France a letos se radoval z triumfu na Giro d'Italia.

contador__192x128_.jpg Závěrečnou etapu s cílem v Madridu vyhrál Matti Breschel. Čtyřiadvacetiletý Dán si tak dojel pro největší úspěch v kariéře.

Contador jel ve zlatém trikotu lídra závodu od 13. etapy a triumf si definitivně pojistil v sobotní časovce, v níž udržel nápor kolegy ze stáje Astana Američana Leviho Leipheimera. Ten v konečném pořadí obsadil druhé místo se ztrátou 61 sekund.

Pětadvacetiletý Španěl v letošním 63. ročníku Vuelty vyhrál dvě horské etapy. Po prvním dílčím triumfu se dostal do čela průběžného pořadí a zlatý trikot pak dovezl až do cíle v Madridu.

Contador se dnešním triumfem stal teprve pátým cyklistou historie, který vyhrál všechny tři velké Tour. Před ním se to podařilo pouze Bernardu Hinaultovi, Eddymu Merckxovi, Felicemu Gimondimu a Jacquesi Anquetilemu.

Španělskému jezdci se to však podařilo jako nejmladšímu a rychleji než jeho předchůdcům, Tour de France, Giro d'Italia a Vueltu vyhrál během 14 měsíců.

Výsledky - 21. etapa (102,2 km): 1. Breschel (Dán.) 2:44:39, 2. Usov (Běl.), 3. Vigano (It.), 4. Fernández (Šp.), 5. Van Avermaet (Belg.), 6. Santambrogio (Ita.), 6. Lang (Něm.), 8. Hinault, 9. Mondory (oba Fr.), 10. Florencio (Šp.) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Contador (Šp.) 80:40:23, 2. Leipheimer (USA) -1:01, 3. Sastre -4:31, 4. Mosquera -5:04, 5. Valverde (všichni Šp.) -5:45, 6. Gesink (Niz.) -6:40, 7. Martínez (Šp.) -10:42, 8. Moncoutié (Fr.) -11:05, 9. Bruseghin (It.) -11:41, 10. Zaugg (Švýc.) 12:23.