1. Psychika

Útočník Sparty Libor Došek.Sparťané jsou jako nejúspěšnější český klub v historii každý rok vystaveni tomu nejvyššímu očekávání. Proto nemohou nikdy moc překvapit, zato ke zklamání stačí velmi málo. Už v předchozích sezónách se objevily spekulace, že na Letné hrají hráči, kteří se s tlakem ve Spartě neumí vyrovnat. Mnozí příchozí berou Spartu jako přestupní stanici v jejich další cestě a o nějaké oddanosti rudému dresu nemůže být řeč. Někteří plejeři (Kisel, Kulič, Slepička, Matušovič) by sice za Spartu na trávníku vypustili duši, ale je takových málo...

 

2. Hráči

Stoper Štěpán Kučera opakovaně chybuje.Hráčská kvalita, to je to, co teď Spartu trápí nejvíc. Někteří "borci" by se svými výkony sotva obstáli v jiném ligovém klubu. V tom nejambicióznějším přesto dostávají opakovaně šanci. Velmi transparentně si o místo na střídačce říká především obránce Kučera. Nic moc nehrají ani ostatní obránci v čele s Řepkou. Útok má Sparta sice snaživý, leč chybí podpora ze záložní řady. V poslední době navíc Sparta oslabuje sama sebe. Přestože nemá odpovídající náhradu, prodává své hráče s reprezentační formou. Za poslední rok odešli z Letné za lepším třeba Michal Kadlec a Zdeněk Pospěch.

 

3. Vedení

Boss Sparty Daniel Křetínský.Od té doby, co Spartu vlastní finanční skupina J&T v klubu zastupovaná Danem Křetínským, to jde se Spartou z kopce. Vše odstartovalo odvoláním trenéra Františka Straky uprostřed sezóny 2004/05. Následoval vyhazov Karla Poborského a období nesmyslné přestupové politiky. V současnosti jsou prapodivné rošády vidět především v tak důležité řadě, jako je defenzíva. Ta má sice jednoho stabilního člena Tomáše Řepku, kolem něho se však hráči točí jako na kolotoči. V loňské sezóně klub angažoval stopery Brezinského a Sivoka pouze na hostování a pustil krajní záložníky Kadlece s Pospěchem. Kvalitu se snažil nahradit příchodem podprůměrných Hada a Kučery.

 

4. Trenér

Trenér Sparty Vítězslav Lavička.Prakticky v každé sezóně se ve Spartě mění trenér. Za posledních pět ročníků se na Letné vystřídalo šest trenérů. To týmu rozhodně neprospívá, protože každý z koučů má o herním pojetí úplně jiné představy. O nějaké koncepční práci z hlediska taktiky a budování kádru nemůže být řeč. Současný trenér Vítězslav Lavička byl považován za jednoho z nejlepších u nás, sedm kol v lize neprohrál. Za jeden jediný týden, kdy tým dvakrát prohrál a jednou remizoval, se už hlasitě mluví o jeho odvolání. To je pro Spartu typické.

 

5. Fanoušci

Fanoušci Sparty za svým klubem mnohdy nestojí.Sparta dlouhodobě válčí se svým kotlem. Fanoušci v sektoru vlajkonošů stojí klub nemalé starosti. Rasismus a výtržnosti, to jsou slova, která se v souvislosti se sparťanským chuligány neustále opakují. V neposlední řadě to byli právě oni, kdo stáli za odchodem Pavla Horvátha. A řadoví fanoušci v AXA Aréně? Když se hráčům nedaří, tým nepodrží, jen pískají a nadávají. V závěrečných minutách v zápase proti Dinamu Záhřeb, kdy tým potřeboval diváckou podporu, aby mohl vrhnout všechny síly do útoku, bylo na Letné ticho, které občas někdo přerušil zvoláním "Ježiši“ nad pokaženou přihrávkou...

 

Čtěte také:

6. Ekonomika

Logo Champions League neměli na svém rukávu sparťané od sezóny 2005/06.Klubu jednoznačně chybí finanční prostředky za účast v Lize mistrů. Tu vedení kompenzuje prodejem svých nejlepších hráčů do zahraničí, čímž se kvalitativně oslabuje. Snižující se výkonnost oslabuje značku Sparty, která tak nemusí být pro potencionální sponzory tak atraktivní. Vždyť kdo by chtěl mít logo své firmy na dresu týmu, jenž je neustále spojován se selháním, zklamáním a neúspěchem.

 

 

7. Evropské poháry

Matúš Kozáčik po vyřazení od Záhřebu.Před několika sezónami Daniel Křetínský prohlásil, že ve finančním plánu počítá s tím, že by klub jednou za pět let nehrál Ligu mistrů. Jeho slova dnes zní směšně. Naposledy hrála Sparta nejprestižnější soutěž v sezóně 2005/06, kdy do ní postoupila přímo. V základní skupině vstřelila dvě branky a získala dva body. Další tři ročníky Sparta paběrkovala v Poháru UEFA, kde se letos neprobojovala ani do skupiny. Vinou mizerných výkonů oslabuje svůj i český klubový koeficient a v budoucnu se tak může například v předkolech potkat se silnými nasazenými celky. Odchodem hráčů, kteří převyšují standard české ligy, ztratila Sparta v Evropě svou konkurenceschopnost.

 

8. Cizinci

Útočník Bony Wilfried z Pobřeží Slonoviny toho letos moc neodehrál.Buď ve světě neexistují kvalitní hráči, nebo má Sparta mizerný skauting. Zahraniční borce na Letné jakoby ignorovali. Ano, ve Spartě sice docela slušně kopou Kisel s Kozáčikem, ale to jsou hráči, které pro českou ligu objevil někdo jiný. Sparťanské pokusy přivézt "nadějného talenta“ většinou končí krachem. V týmu se sice protočilo nespočet Slováků (Had, Zabavník, Kóňa...), jejich přínos pro tým byl (je) však minimální. Pro Slovince Pečnika a Afričana Wilfrieda zase není v základním kádru místo.

 

9. Tomáš Řepka

Kontroverzní sparťan Tomáš Řepka.O jeho osobnosti by se dalo dlouhosáhle spekulovat. Sparťané o něm neřeknou jediné křivé slovo. Drtivé většině příznivců rudého klubu ani nevadí, že jim právě Řepka svým zkratovým chováním v zápase s Brnem loni vyfoukl téměř jistý titul. A to byl jen vrchol ledovce. Přestože je považován za jednoho z nejlepších stoperů v lize, jeho psychická labilita Spartě v minulosti několikrát uškodila. V posledních třech utkáních však byla mizerná i jeho výkonnost, největší argument jeho zastánců. Se svým přehledem a zkušenostmi z předních lig světa by měl být právě Řepka největším triumfem Sparty.

 

10. Slavia

Slavii se daří. Mickael Tavares je týmu oporou.Renesance největšího rivala Letenských, pražské Slavie, je důvodem toho, že jsou sparťanské problémy vidět ještě více. Roky to byla právě Slavia, jež nevyplácela hráčům platy, neměla svůj stadion, prohrávala. To se v loňské sezóně, kdy se sešívaní poprvé probojovali do Ligy mistrů a po dvanácti letech získali titul, diametrálně změnilo. Slavia je najednou zdravým klubem předvádějící atraktivní fotbal s nejlepším stadionem v republice. Sparta je v Praze už jen druhá a za svým sokem těžkopádně pokulhává.