Ostravský Baník vyhrál v dnešní předehrávce 8. kola fotbalové ligy na hřišti Viktorie Plzeň 3:1 a posunul se v tabulce na čtvrté místo. Hosté vedli po chybách plzeňské obrany o dvě branky už po prvním poločase. Ve druhém snížil kapitán Horváth, ale téměř vzápětí utnul snahu domácích o vyrovnání svou druhou trefou v zápase Otepka, tentokrát z penalty. Baník prožil úspěšnou generálku na čtvrteční odvetu Poháru UEFA na hřišti Spartaku Moskva, Plzeň prohrála po pěti předchozích remízách.

Skóre otevřel Otepka, Svěrkoš nedal penaltu

Baník nastoupil s pětičlennou záložní řadou, která domácí jasně přehrávala. Brzy založil rychlou akci Lička, přihrál do pokutového území Mičolovi, jehož nebezpečný pokus ještě dokázala domácí obrana zablokovat. Agilní Mičola se řítil od šance i ve 20. minutě, plzeňský stoper Rada ale jeho únik zastavil včasným skluzem. O pět minut později Lecjaks vypustil souboj o míč s Markem a ten z pravé strany přihrál pod sebe Otepkovi, jehož přízemní střela z hranice šestnáctky skončila v síti.Zápas 1. ligy Plzeň - Baník Ostrava

Až po půlhodině hry se směrem dopředu osmělili i domácí. Nestíhali se ale vracet do obranného bloku a Baník se dostával do přečíslení. Po jednom z nich zastavil unikajícího Řezníka v pokutovém území Jiráček jen za cenu faulu, pokutový kop Svěrkoše však zlikvidoval brankář Poštulka. Vzápětí poprvé zahrozili domácí zásluhou dalekonosné rány Horvátha mířící těsně vedle levé tyče.

V 38. minutě opět zkolabovala levá strana obrany Viktorie, čehož využili Marek se Svěrkošem k nebezpečným kombinacím uvnitř plzeňského vápna. Nakonec se sražená střela Svěrkoše dostala k Ličkovi, který z úhlu obstřelil Poštulku. Otřeseným domácím nepomohlo ani střídání chybujícího Lecjakse. Naopak ještě před koncem první půle trefil po sérii nedorozumění plzeňské defenzivy Otepka boční síť odkryté branky.

Na Horváthovo snížení odpověděl znovu Otepka

V úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky byla na hráčích Viktorie znát snaha o vstřelení kontaktní branky. Po standardní situaci se míč dostal k osamocenému Petrželovi, jenž ale zblízka vystřelil mimo. Za chvíli se ale ke střele dostal Svěrkoš a jen těsně minul levou tyč Poštulkovy brány. Domácí zpřesnili přihrávky a vytvořili si nápor, který korunoval Horváth v 57. minutě povedeným volejem do pravého horního rohu branky.

O pět minut později však po zaváhaní Navrátila běžel sám na Poštulku Svěrkoš a po kontaktu s domácím brankářem upadl. Následovala penalta, kterou tentokrát v pohodě proměnil Otepka. Třetí inkasovaný gól Západočechy definitivně položil a ve zbytku utkání se marně snažili alespoň snížit. Nervozita na jejich kopačkách byla znatelná, přesto v závěru mohl alespoň kosmeticky upravit výsledek Petržela, ale vybíhajícího Vaška neprostřelil. Domácí fotbalisty provázel do kabiny pískot nespokojených fanoušků.

Výsledek:

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 1:3 (0:2)
Branky: 57. Horváth - 25. a 63. z pen. Otepka, 38. Lička. Rozhodčí: Matějek - Ubias, Teuber. ŽK: Rezek, Poštulka, Rada - Zeher, Vašek. Diváci: 3835.