Tampa tak v pražské O2 Areně prohrála po pěti letech úvodní utkání sezóny.

Václav Prospal nevyzrál na brankáře Henrika Lundqvista.Václav Prospal za Tampu Bay a Michal Rozsíval s Petrem Průchou za Rangers nastoupili v základní sestavě. Ten ale na další střídání přenechal místo v první formaci Markusi Näslundovi.

Z Čechů se představil v dresu Tampy ještě Radim Vrbata. Naopak další hráč Tampy David Kočí se na led nedostal.

Státní hymny USA a ČR zazpívala operní pěvkyně Eva Urbanová, čestné buly provedl premiér Mirek Topolánek.

První třetina vyšla lépe Tampě, Lundqvist čaroval

Do zápasu vstoupila mnohem lépe Tampa, ve 3. minutě se natlačil před Lundqvista kapitán Blesků Lecavalier, ale ani jednou švédského brankáře nepřekonal.

Vincent Lecavalier se snaží překonat Henrika Lundqvista. V 6. minutě chyboval ve vlastním pásmu Rozsíval, ale jednička letošního draftu Stamkos si bekhendovým pokusem na Lundqvista nepřišel.

Jen o pár chvil později jel sám na švédského brankáře Prospal, ale ani on si Lundqvista neprostřelil. Skvělý úvod završil o dvě minuty později v přesilové hře Lecavalier, ale St.Louisovi přihrávku do jízdy nevyužil.

Rangers poprvé zahrozili ve 14. minutě, když se v přesilové hře objevil v nadějné pozici Dawes, bekhendový pokus se mu však nepodařil.

V 17. minutě udeřila znovu Tampa, ale Arťuchin v situaci dva na jednoho minul branku. Vzápětí se ani potřetí před Lundqvistem neprosadil Lecavalier, na druhé straně střelu kapitána Rangers Druryho kryl Smith.

Druhá půle byla ve znamení šancí Näslunda

Největší šance zápasu měl ve druhé třetině při přesilovkách Rangers Markus Näslund, hned v úvodu druhé třetině nedokázal dorazit puk z jednoho metru za překonaného brankáře Smithe, ve 36. minutě trefil po bekhendovém blafáku tyč.

Vincent Lecavalier se snaží překonat Henrika Lundqvista. Mezitím mohl v oslabení skórovat obrovitý slovenský obránce Tampy Mihalík, ale Lundqvist stál na místě.

Potřetí už se k Näslundovi otočilo štěstí čelem, když ve 39. minutě vypálil z pravého kruhu, a přestože si Smith na puk sáhnul, skončil za jeho zády.

Tampa ale hned v úvodu třetí třetiny vyrovnala. Martin St.Louis si najel z pravé strany před Lunqvista a trefil přesně skulinku nad jeho ramenem.

Tampě závěrečný nápor ke srovnání nestačil

Vrátit Rangers vedení na svou stranu mohl ve 47. minutě Näslund, ale z dorážky se neprosadil. O tři minuty později se na druhé straně už už radoval Stamkos, ale Lundqvist vytáhl ze svého repertoáru výborný zákrok lapačkou.

Hokejisté NY Rangers oslavují střelce gólu Brandona Dubinského. A tak udeřil mladík v dresu Rangers. Někdejší nahrávač Jaromíra Jágra Brandon Dubinski v přesilovce poslal střelu zápěstím z levého kruhu a skrz houštinu těl propašoval puk až do sítě.

V závěrečném náporu měli největší šance na vyrovnání Vrbata a Prospal, ale oba těsně minuli bránu.

Rangers tak vybojovali první výhru v sezóně. První hvězdou utkání byl vyhlášen Dubinsky, dalšími jeho spoluhráči Näslund a Lundqvist.

Odveta se hraje znovu v O2 Areně v neděli od 18 hodin.

Ohlasy trenérů:

Tom Renney (Rangers): "Kolem zápasu byl velký humbuk a naše hra v první třetině nebyla nic moc, ale od druhé třetiny už to bylo lepší. Celkově jsme vyprodukovali hodně střel. Naše přesilovky ještě nebyly moc dobré, musíme se v nich zlepšit."

Barry Melrose (Tampa Bay): "I když jsme prohráli, viděl jsem tam spoustu pozitivních věcí. Nehráli jsme špatně a v té poslední přesilovce jsme mohli klidně vyrovnat, velkou šanci tam měl Prospal.

Měli jsme ze začátku opravdu hodně šancí, v nichž byli Lecavalier, St. Louis, Prospal nebo Stamkos, ale neproměnili jsme je. To je důvod, proč jsme dnes prohráli, protože soupeř své šance využil lépe. Musíme něco udělat s tak vysokým počtem vyloučení. Bylo tam moc zbytečných faulů hokejkou."

Tampa Bay - NY Rangers 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 44. St.Louis (Lecavalier) - 39. Näslund (Gomez), 55. Dubinski (Mara, Girardi). Rozhodčí: Fraser, Shick - Cvik, Pare. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Střely na branku: 21:41. Diváci: 18.000.

Tampa: Smith - Meszároš, Mihálik, Carle, Lundin, Niskala, O'Brian - St.Louis, Lecavalier, Prospal - Vrbata, Stamkos, Recchi - Malone, J. Jokinen, Arťuchin - Roberts, Gratton, Hall.
NY Rangers: Lundqvist - Rozsíval, Redden, Girardi, M. Staal, Mara, Kalinin - Drury, Gomez, Näslund - Žerděv, Dubinsky, Dawes - Průcha, Korpikoski, Callahan - Voros, Betts, Orr.