Trojnásobná mistryně světa Sáblíková dosáhla na své druhé vítězství v sezoně a celkově jedenácté v SP. Týden před mistrovstvím světa ve víceboji zvítězila na jedné ze svých oblíbených tratí o půldruhé sekundy před domácí veteránkou Danielou Anschützovou-Thomsovou. Třetí byla s již téměř třísekundovou ztrátou Nizozemka Renate Groenewoldová.

"Chtěli jsme atakovat rekord dráhy, což se podařilo. Radost mi dělá i fakt, že si Martina zajela letošní nejlepší čas, i když o pár setin," řekl ČTK trenér českého týmu Petr Novák.

Sáblíková, jež potvrdila svou aktuální dobrou formu šestým místem v páteční patnáctistovce, porazila v přímém souboji v poslední rozjížďce svou hlavní rivalku Claudii Pechsteinovou.

Legendární Němka jí v listopadu v Moskvě uštědřila nečekanou porážku na její parádní trati 5000 metrů, dnes však na Sáblíkovou ztratila téměř čtyři sekundy a skončila šestá.

Dva závody před koncem SP na dlouhých tratích má vítězka předchozích dvou ročníků Sáblíková na prvním místě 360 bodů, Anschützová-Thomsová s Pechsteinovou nasbíraly shodně 255 bodů.

"Jsme rádi, že jsme znovu tam, kde jsme byli na začátku sezony," komentoval Novák formu své nejúspěšnější svěřenkyně.