Naposledy se dostali na stupně vítězů v roce 2005 v americkém Grand Forks, kde získali bronz.

Zklamání ve tvářích českých hokejistů do 20 let. Svěřenci trenéra Marka Sýkory budou hrát ještě v pondělí v 1:30 o konečné páté místo se Spojenými státy americkými a Rusko čeká už v neděli ve stejný čas souboj o finále s domácí Kanadou.

Sborná vedla od 12. minutě díky Sergeji Andronovovi, a když Češi promarnili šance na vyrovnání, pojistili v závěrečné části vedení výběru kouče Sergeje Němčinova Nikita Filatov a dokonce v oslabení tří proti pěti Jevgenij Gračev.

V pokračující výhodě sice zkorigoval stav Radko Gudas, ale Jevgenij Dadonov a Pavel Černov dovršili výsledek.

Favorizovaní Rusové, kteří na předešlých čtyřech šampionátech pokaždé získali medaili, sice český tým v úvodní části přestříleli poměrem 13:6, ale první šance měl Sýkorův výběr.

Ve čtvrté minutě se dostal sám před Želobňuka Kubalík, ale neuspěl. Za dvě minuty nezakončil úspěšně po přečíslení dvou na jednoho Roman.

Hokejisté Ruska se radují ze vstřeleného gólu. Gólman Furch zase kryl pokus Korostina, ale ve 12. minutě při Štichově pobytu na trestné lavici už inkasoval. Po Vojnovově střele dorážel před českým gólmanem Andronov a otevřel skóre.

Český tým se pak neprosadil při Gončarově trestu a další početní výhodu po Gračovově nedovoleném zákroku přerušil po 76 vteřinách faulem Kundrátek.

Ve druhé části se dostal do šance nejdříve Červený. Při Dóczyho trestu pak odolali Češi náporu soupeře a navrátilec z trestné lavice se v 27. minutě dostal do samostatného úniku, ale Želobňuk si s Dóczyho bekhendovým zakončením poradil.

V další šanci minul branku Novotný a ruský brankář zasáhl v 35. minutě při Okálově velké příležitosti. Češi sice v druhém dějství přestříleli sbornou v poměru 14:7, ale vyrovnání se nedočkali.

Po 85 vteřinách závěrečného dějství zvýšil po Gračevově přihrávce zpoza branky Filatov. Potom sice promarnil šanci Kugryšev, ale v české přesilovce pěti proti třem se dostal do úniku Gračev a definitivně nasměroval Rusko k semifinále.

V pokračující výhodě dvou hráčů v poli sice obránce Gudas pokazil Želobňukovi čisté konto, ale v 55. minutě vrátil sborné tříbrankový náskok Dadonov. Při Dóczyho vyloučení ještě 31 sekund před koncem vylepšil výsledek v prospěch Rusů Černov.

Slovenští junioři překvapivě postoupili do semifinále

Slovenští hokejisté se postarali o obrovské překvapení, když ve čtvrtfinále porazili Američany 5:3 a postoupili tak do sobotního semifinále proti Švédsku.

Slovenští hokejisté do 20 let se radují z výhry. Dvěma trefami se na tom podílel útočník Zvolena Tomáš Tatár, který rozhodujícím gólem v nájezdech proti Finsku zajistil svému týmu už i účast v play off. Hrdinou utkání byl také brankář Jaroslav Janus, který si připsal 44 úspěšných zákroků.

Slovensko přitom hrálo na předešlých čtyřech turnajích vždy o udržení a naposledy se dostalo do play off v roce 2004 ve Finsku.

Medaili získal bývalý federální partner České republiky za dobu své samostatnosti jen v roce 1999, kdy skončil třetí. Tehdy si také naposledy zahrál v semifinále.

Janus, gólman týmu zámořské juniorské OHL Erie Otters, se předvedl už v 55. vteřině utkání, kdy chytil Schroederovi trestné střílení poté, co Valach fauloval Wilsona.

V 8. minutě pomohla Janusovi opět po Schroederově střele tyčka a vzápětí pokryl vanRiemsdykovu šanci. Za čtyři minutě se radovali z vedení Slováci, když McColluma prostřelil mezi betony Bezák.

Za 56 sekund sice vyrovnal v přesilovce Cole, ale ještě v úvodní části získal Mikešův tým dvoubrankový náskok. Po chybě Američanů se nejdříve trefil Tatár a pak propálil McColluma z úhlu Molnár.

Ve 24. minutě zastoupil Januse na brankové čáře po O´Brienově střele Kytnár. Na konci druhé části zmařil O´Brienovi další velkou příležitost Janus.

Naději vykřesali Američané v 46. minutě, kdy osm vteřin před koncem Mertelova trestu skóroval z mezikruží obránce Blum.

Slovensku ale pojistil vedení třinecký útočník Pánik, který ze strany vystřelil, sám před brankou dorážel a sudí po poradě s videorozhodčím gól uznali. Náskok ještě zvýšil 134 sekund před koncem Tatár.

V power play sice skóroval vanRiemsdyk, ale už nemohl zabránit tomu, že Američané budou hrát jen o konečné páté místo. Nebyl jim nic platný poměr střel v utkání 47:19 v jejich prospěch.

MSJ - čtvrtfinále:

Česká republika - Rusko 1:5 (0:1, 0:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 49. Gudas (Knotek, Růžička) - 12. Andronov (Vojnov, Čudinov), 42. Filatov (Gračev, Andronov), 48. Gračev (Kulikov), 55. Dadonov (Kljukin, Klopov), 60. Černov (Golovkov). Rozhodčí: Lärking, Sjöberg - Takula (všichni Švéd.), Terho (Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 18.753.

Česká republika: Furch - Kundrátek, Dóczy, Parýzek, Jordán, Gudas, Štich, Piskáček - Vincour, Roman, Káňa - Eberle, Knotek, Strapáč - Kubalík, Růžička, Szturc - Valchař, Červený, Novotný. Trenéři: Marek Sýkora, Zdeněk Moták a Rudolf Pejchar.

Rusko: Želobňuk - Gončarov, Pašnin, Kulikov, Vojnov, Čudinov, Tokranov, Golovkov - Dadonov, Kljukin, Klopov - Korostin, Černov, Kugryšev - Filatov, Gračev, Andronov - Petrov, Komaristyj, Potapov. Trenéři: Sergej Němčinov, Vladimir Popov a Andrej Karpin.

USA - Slovensko 3:5 (1:3, 0:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 13. Cole (Wilson, Schroeder), 46. Blum (Wilson, vanRiemsdyk), 59. vanRiemsdyk (Shattenkirk, Blum) - 12. Bezák (Kytnár, Valach), 14. Tatár (Pánik), 18. Molnár, 52. Pánik (Viedenský, Ďaloga), 58. Tatár (Viedenský). Rozhodčí: Kurmann, Reiber - Arm (všichni Švýc.), Gemeinhardt (Něm.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 18.042.