Hledat vrchol atletických soutěží na letních olympijských hrách v Pekingu není snadné. Program a především obsazení soutěží nabízí řadu očekávaných soubojů. Nejvýš ale bez diskuse ční sprint mužů na 100 metrů. Necelých deset vteřin určí nejrychlejšího atleta XXIX. her. A nejspíš se bude opět třást světový rekord, který má od května letošního roku v držení Jamajčan Usain Bolt v čase 9,72 vteřiny.

Mnohé o největších kandidátech na zisk zlaté medaile mohl napovědět už páteční sprinterský souboj na atletickém mítinku Grand Prix v Londýně mezi Jamajčanem Asafou Powellem a Američanem Tysonem Gayem. Neuskuteční se. Dvojnásobný mistr světa Gay se den před mítinkem odhlásil kvůli nedoléčenému zranění kolena.

Čtěte také:

"Skutečně jsem se těšil na návrat na dráhu a na souboj s Asafou. Je mi to líto, omlouvám se. Bohužel koleno ještě není úplně v pořádku a vzhledem k tomu, že olympijské sprinty začínají už za tři týdny, nechci vůbec nic riskovat," zdůvodnil svou neúčast Gay po lékařském vyšetření v Německu.

Jamajský souboj

Bývalý světový rekordman Powell tak zůstal na londýnské stovce z trojice největších favoritů osamocen, protože jeho krajan Bolt běžel dvoustovku. Oba se ale na stovce utkali na úterním mítinku ve Stockholmu. Před Pekingem naposledy. O jedinou setinu v čase 9,88 sekundy byl v cíli dřív Powell. "V posledních týdnech se vše točilo jen kolem Usaina, proto jsem rád, že jsem zpátky. Ale docela mi vyhovovalo, že jsem byl trochu mimo centrum pozornosti. Teď jsem ale všem ukázal, že Asafa Powell je stále tady," dodal sprinter, který před Boltem držel světový rekord výkonem 9,74 sekundy.

Stovku na olympijských hrách dosud nikdy v historii nevyhrál Jamajčan. Teď jsou dva mezi největšími favority - Bolt a Powell. Jsme přátelé, ale na dráze soupeři. Oba chceme být nejrychlejší, prohlásil jednadvacetiletý Bolt, který bude nejspíš startovat i na dvoustovce. "O tom, jestli poběžím sto i dvě stě metrů, se rozhodneme s trenérem až těsně před startem," přiznal Bolt, ale nijak se netají tím, že olympijské double je nadmíru lákavý cíl.

Odolá čas Kratochvílové?

Další souboj titánů nabídne mužská stovka překážek. Zlato z poslední olympiády v Aténách obhajuje domácí Liu Siang. Před několika týdny ale přišel o světový rekord, který mu časem 12,87 sekundy vzal na ostravském mítinku Zlatá tretra Kubánec Dayron Robles. A teď je v ohrožení i olympijské zlato. Robles je sice letos k neporažení, ale velký titul dosud nemá.

Loni na mistrovství světa v Ósace skončil čtvrtý. "Tehdy jsem to neunesl. Dnes jsem ale silný. Mentálně i fyzicky," vzkázal Robles svému největšímu soupeři, jemuž naopak letošní sezona zatím vůbec nevychází. Potýká se se zraněními. I proto se Liu Siang stáhl do ústraní a objeví se až na hrách v Pekingu.

Jméno osmnáctileté Keňanky Pamely Jelimové sice ještě nepatří mezi největší atletické hvězdy, ale osmistovka v jejím podání může patřit mezi vrcholy her. Důvod je prostý. Jelimová už několikrát atakovala světový rekord Jarmily Kratochvílové, který odolává všem pokusům o překonání neuvěřitelných pětadvacet let. Jelimová běžela poprvé osmistovku letos v dubnu. V Nairobi za 2:01,02. Od té doby vyhrála osm závodů za sebou a zlepšila se za necelé čtyři měsíce na 1:54,97, což je nový africký rekord. Na rekord Kratochvílové z roku 1983, jehož hodnota je 1:53,28, ale ještě nedosáhla. Zatím...

Peking by měl potvrzením vlády dvou velkých osobností ženské atletiky. Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová a výškařka Blanka Vlašičová vládnou suverénně svým sportům. Isinbajevová před dvěma týdny vytvořila nový světový rekord, když na mítinku v Římě zdolala 503 cm. Byl to její dvaadvacátý světový rekord. Vlašičová sice na světový rekord ještě nedosáhla, ale neprohrála už ve 34 závodech v řadě.

080725_14_1.jpg