Mezi signatáři apelu se vedle bývalého českého prezidenta Václava Havla, europoslankyně Jany Hybáškové a některých zelených patří i arcibiskup Desmond Tutu, filosof André Glucksmann nebo čínský disident Wej Ťing-šeng.

Mimo výboru vyzvali také olympioniky k tomu, aby vyjádřili podporu lidem, která čínská vláda upírá jejich práva.

"Lidská práva jsou podle mezinárodních právních dokumentů, jež podepsala i Čína, nezadatelným a univerzálním tématem," píše skupina signatářů v tiskové zprávě, kterou zaslala i do redakce iHNed.cz. Nelíbí se jí, že Čína označila jejich aktivity za politickou propagandu zakázanou Olympijskou chartou.

Výzvu podpořila i organizace Olympic Watch, které předsedá Jan Ruml. Ta se navíc rozhodla obrátit na jednotlivé olympijské týmy včetně českého. Doporučuje jim, aby "adoptovali" svědomí konkrétního čínského politického vězně a vystoupili na jeho podporu.

Nevynechejte:

Ve středu už ale svůj boj s čínskou cenzurou Mezinárodní olympijský výbor částečně vzdal. Omezení přístupu na internet totiž během her v Pekingu zůstane. Na stránky, které dlouhodobě kritizují čínskou vládu, se nemají dostat ani novináři ze zahraničí.

"Jsem zklamaný, ale nemůžu Číňanům říkat, co mají dělat," řekl agentuře Reuters ředitel komise výboru pro média Kevan Gosper.