Jedenadvacetiletý běžec sice v červnu vyhrál svůj spor s Mezinárodní atletickou federací IAAF o možnosti startovat na olympiádě, kvůli nedostatku času na přípravu ale nestihl splnit limit.

Handicapovaný běžec Oscar Pistorius vítězí ve finiši.Pistorius vyhrál nejkratší sprint v kategorii s oběma podkolenními protézami v čase 11,17 sekundy a navázal tak na svou krajanku Natalie Du Toitovou, která už získala dvě zlaté medaile. Ta na rozdíl od Pistoriuse na olympiádě startovala.

Nejslavnější handicapovaný sportovec však se svým časem spokojen nebyl. "Totálně jsem zaspal na startu, naštěstí jsem to dohnal v posledních deseti metrech," řekl novinářům Pistorius, který zaostal za svým rekordem o 26 setin.

Svou zlatou sbírku by rád rozšířil i na tratích 200 a 400 metrů. "Rozhodně to pro mě není druhořadá záležitost. Spíš možnost dostat se na stejná místa, na která mi to při olympiádě nevyšlo," dodal.

Handicapovaná koulařka Eva Kacanu.Tři zlaté už mají na kontě i čeští sportovci. Získali jej Eva Kacanu ve vrhu koulí, cyklista Jiří Ježek ve stíhacím závodě na čtyři kilometry a plavkyně Běla Hlaváčková na padesát metrů.

Třiačtyřicetiletá vozíčkářka Kacanu vyhrála výkonem 6,73 metru, což je světový rekord.

"Měla jsem zdravotní problémy a říkala jsem si, že chci skončit do pátého místa. Tohle je úžasné," řekla ČTK Kacanu, jež je po fraktuře páteře od roku 1996 odkázána na invalidní vozík.

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek se zlatou medailí. Ježek o víc než tři vteřiny porazil světového rekordmana Roberta Alcaideho ze Španělska.

"I když jsem profesionál, tak tohle je to nejlepší, čeho jsem mohl dosáhnout," přiznal třiatřicetiletý Ježek, jenž má amputovanou nohu pod kolenem, ale účastní se i soutěží se zdravými cyklisty.

Hlaváčková zaplavala nový paralympijský rekord časem 41,03 sekundy a už šest let drží i světový rekord na padesát metrů znak.