Brückner poprvé neuspěl, Rakousko prohrálo v Litvě

Překvapivě dobré výkony i výsledky rakouského týmu pod vedením Karla Brücknera uťali Litevci.

Litevský fotbalista Danilevičius překonává rakouského brankáře.Rakušany nepustili k soustavnějšímu tlaku a naopak sami dokázali dvakrát skórovat. Díky dvěma brankám kanonýra Danilevičiuse tak vedou s šesti body tabulku skupiny.

Brückner v Litvě rozestavením hráčů nepřekvapil. Opět vsadil na osamocený hrot, na něm ale scházela jedna z hlavním postav úvodní výhry proti Francii: urostlý Marc Janko totiž nedokázal vyléčit zhmožděný sval.

Český kouč si proto do svého systému našel náhradu v 202 centimetrů vysokém Stefanu Maierhoferovi z Rapidu.

S novým hrotem se Rakušanům ale příliš nevedlo a naopak sami dvakrát inkasovali. Útočník Danilevičius se trefil nejprve se šťastnou tečí, vzápětí i pěknou patičkou.

Slováci neuspěli ve Slovinsku, Švýcaři podlehli Lucembursku

Slovinský fotbalista Novakovič překonává slovenského brankáře.Slovenští fotbalisté nenavázali na domácí výhru nad Severním Irskem a ve svém druhém vystoupení v kvalifikaci mistrovství světa prohráli 1:2 ve Slovinsku.

Obě branky domácích obstaral kanonýr Kolína nad Rýnem Milivoje Novakovič. V tabulce 3. skupiny patří Slovincům druhé místo o skóre za Poláky, kteří si ze San Marina odvezli poklidnou výhru 2:0.

Největší šok ve středečních zápasech uchystali Lucemburčané Švýcarům. Trefa Alphonse Lewecka čtyři minuty před koncem totiž hostům přinesla výhru 2:1, teprve třetí v soutěžních zápasech posledních let.

Němci jen remizovali ve Finsku, Anglie vyplenilo Chorvatsko

Fotbalisté Anglie se radují z vítězství v Chorvatsku. Ve 4. skupině Němci jen remizovali ve Finsku 3:3, když jim alespoň bod zajistil sedm minut před koncem zápasu útočník Miroslav Klose, který tak završil hattrick.

Dokonalá odveta za vyřazení z kvalifikace o mistrovství Evropy se povedla fotbalistům Anglie, kteří reprezentanty Chorvatska rozstříleli na jejich hřišti 4:1.

Hrdinou Angličanů je teprve devatenáctiletý útočník Arsenalu Theo Walcott, který ve svém čtvrtém startu za národní tým nejprve zaznamenal svou vůbec první trefu v anglických barvách a po změně stran přidal další dvě.

Francie přehrála Srbsko, Dánsko vyhrálo v Portugalsku

Pachuť z nepříliš povedeného vstupu do kvalifikace spláchli i Francouzi. Domácí výhrou nad Srbskem 2:1 alespoň zčásti odčinili prohru v Rakousku, soupeře ale rozhodně nepřevýšili.

Dánští fotbalisté se radují ze vstřelení branky do sítě Portugalska. Střelecky se probudil kapitán Thierry Henry, druhou branku přidal střídající Nicolas Anelka. Za hosty snižoval stoper Branko Ivanovič.

Nevídaný obrat předvedli fotbalisté Dánska, když na hřišti Portugalska ještě v poslední minutě prohrávali, ale nakonec slavili vítězství 3:2.

V první minutě nastavení nejprve srovnal záložník Juventusu Christian Poulsen a jen o chvilku později zajistil hostům zisk tří bodů Daniel Jensen z německých Brém.

Španělé rozstříleli Arménii, Turci jen remizovali s Belgií

Výborný vstup do utkání zajistil fotbalistům Španělska výhru 4:0 nad Arménií. O výsledku bylo rozhodnuto již po 16 minutách, kdy David Villa zvyšoval na 2:0. Po změně stran si připsal ještě jednu branku a zaznamenal tak již svou osmou trefu během posledních osmi reprezentačních zápasů.

Španělští fotbalisté se radují ze vstřelení branky do sítě Arménie. Trenér Španělů Vicente del Bosque před zápasem kritizoval krajní obránce za malou podporu ofenzivy a levý bek Joan Capdevila mu dal pádnou odpověď, když již po sedmi minutách poslal domácí do vedení.

Krátce nato zvýšil Villa, a když mistři Evropy po změně stran přidali ještě další dvě trefy, připsali si do skupiny 5 druhou výhru.

Ve stejné skupině semifinalisté z ME Turci pouze remizovali s Belgií, když na branku Soncka reagoval vyrovnáním z penalty Emre.

K překvapení nebylo daleko ani v zápase 4. skupiny, Rusy ale proti Walesu spasil v 81. minutě Pogrebňak.

Naopak i druhou výhru si připsali Italové, kteří doma porazili 2:0 Gruzii, Nizozemsko zase vyhrálo v Makedonii 2:1.

Fotbal - muži - kvalifikace o MS:

3. skupina:
Belfast: Severní Irsko - Česká republika 0:0
Rozhodčí: Bebek (Chorv.)

Serravalle: San Marino - Polsko 0:2 (0:1)
Branky: 36. Smolarek, 69. Lewandovski. Rozhodčí: Zografos (Řec.).

Maribor: Slovinsko - Slovensko 2:1 (1:0)
Branky: 33. a 81. Novakovič - 82. Jakubko. Rozhodčí: Moen (Nor.).

Stockholm: Švédsko - Maďarsko 2:1 (0:0)
Branky: 55. Källström, 65. Holmen - 90.+1 Rudolf. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

Tirana: Albánie - Malta 3:0 (1:0)
Branky: 45. Bogdani, 83. Duro, 89. Dallku. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Lisabon: Portugalsko - Dánsko 2:3 (1:0)
Branky: 42. Nani, 86. Deco z pen. - 84. Bendtner, 90.+1 Poulsen, 90.+3 Jensen. Rozhodčí: Webb (Angl.).

2. skupina:
Curych: Švýcarsko - Lucembursko 1:2 (1:1)
Branky: 43. N'Kufo - 28. Strasser, 86. Leweck. Rozhodčí: Filipovič (Srb.).

Kišiněv: Moldavsko - Izrael 1:2 (1:2)
Branky: 1. Pikuščak - 39. Golan, 45. Saban. Rozhodčí: Muniz Fernandez (Šp.). ČK: 64. Golovatěnko (Mold.).

Riga: Lotyšsko - Řecko 0:2 (0:1)
Branky: 10. a 49. Gekas. Rozhodčí: Chapron (Fr.).

Moskva: Rusko - Wales 2:1 (1:0)
Branky: 22. Pavljučenko z pen., 81. Pogrebňak - 67. Ledley. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Baku: Ázerbájdžán - Lichtenštejnsko 0:0
Rozhodčí: Georgiev (Bulh.).

Helsinky: Finsko - Německo 3:3 (2:2)
Branky: 33. Johansson, 43. Väyrynen, 53. Sjölund - 38., 45. a 83. Klose. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

Istanbul: Turecko - Belgie 1:1 (0:1)
Branky: 75. Emre z pen. - 31. Sonck. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Zenica: Bosna a Hercegovina - Estonsko 7:0 (2:0)
Branky: 25., 30. z pen. a 57. Misimovič, 60. a 73. Džeko, 58. Muslimovič, 89. Ibričič. Rozhodčí: Balaj (Rum.).

Albacete: Španělsko - Arménie 4:0 (2:0)
Branky: 16. a 79. Villa, 7. Capdevila, 82. Senna. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).

Záhřeb: Chorvatsko - Anglie 1:4 (0:1)
Branky: 78. Mandzukič - 26., 59. a 82. Walcott, 63. Rooney. Rozhodčí: Micheľ (SR). ČK: 51. R. Kovač (Chorv.).

Almaty: Kazachstán - Ukrajina 1:3 (0:1)
Branky: 70. Ostapenko - 45. a 80. Nazarenko, 53. Ševčenko. Rozhodčí: Brych (Něm.).

Andorra La Vella: Andorra - Bělorusko 1:3 (0:1)
Branky: 66. Pujol z pen. - 36. Věrchovcov, 79. Rodionov, 89. V. Hleb. Rozhodčí: Evans (Wal.).

St. Denis: Francie - Srbsko 2:1 (0:0)
Branky: 54. Henry, 64. Anelka - 76. Ivanovič. Rozhodčí: Benquerenca (Port.).

Tórshavn: Faerské ostrovy - Rumunsko 0:1 (0:0)
Branka: 59. Cocis. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 49. Ghionea (Rum.).

Litva - Rakousko 2:0 (0:0)
Branky: 51. a 57. Danilevičius. Rozhodčí: Tagliavento (It.).

Udine: Itálie - Gruzie 2:0 (1:0)
Branky: 16. a 89. De Rossi. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Reykjavík: Island - Skotsko 1:2 (0:1)
Branky: 76. Gudjohnsen z pen. - 18. Broadfoot, 59. Robson. Rozhodčí: Gumienny (Belg.). ČK: 75. McManus (Skot.).

Skopje: Makedonie - Nizozemsko 1:2 (0:0)
Branky: 77. Panděv z pen. - 46. Heitinga, 59. Van der Vaart. Rozhodčí: Gilewski (Pol.).

1. Nizozemsko 1 1 0 0 2:1 3
2. Makedonie 2 1 0 1 2:2 3
3. Skotsko 2 1 0 1 2:2 3
4. Norsko 1 0 1 0 2:2 1
5. Island 2 0 1 1 3:4 1