Seveřané bodovali poprvé po sérii 21 porážek. Bývalý kouč českého národního týmu chtěl po svých svěřencích, aby ostrovního soupeře od začátku zatlačili.

bruckner__192x128_.jpgZáměr se však nepovedl, když domácí dokázali ubránit největší rakouskou zbraň útočníka Janka. Do kabin šly týmy za bezbrankového stavu, ale hned na začátku druhé půle poslal domácí do vedení Lokin.

Vzápětí vyrovnal stoper Stranzl a zajistil Rakousku alespoň bod. Brücknerovy hráče může těšit jen fakt, že jejich nepovedený zápas diváci v Rakousku neviděli.

Rakouská televize nedokázala do Tórshavnu včas dopravit přenosovou techniku, a tak do alpské země putoval jen zvuk bez obrazu.

Francouzi v Rumunsku doháněli dvoubrankovou ztrátu

Další pohromu odvraceli fotbalisté Francie, když v Rumunsku dotahovali dvoubrankové manko. Nakonec vicemistři světa získali alespoň bod za remízu 2:2. Jen bod vezou z Bulharska také mistři světa Italové. Bez branek se rozešli také Švédové a Portugalci.

Fotbalisté Skotska a Norska spolu remizovali 0:0. Oba týmy měly řadu šancí zajistit si vítězství, ale v koncovce selhaly. Norové tak znovu jen remizovali, Skotsko v 9. skupině ze tří zápasů vyhrálo jediný.

Ve skotském dresu měl nejblíže k brance třicetiletý debutant v národním týmu Chris Iwelumo, který přišel do hry v 57. minutě a brzy nato nedokázal ze dvou metrů usměrnit míč do prázdné branky.

Na druhé straně nejvíce zlobil kanonýr John Carew, ale ani on se svými šancemi nenaložil lépe.

Němci o výhře nad Ruskem rozhodli v prvním poločase

Souboj medailistů z letošního evropského šampionátu ovládli Němci, kteří doma porazili Rusko 2:1. Finalistům Eura vyšel hlavně první poločas.

Fotbalisté Kallio z Finska (vpravo) a Chertoganov z Ázerbájdžánu bojují o míč. Už v 9. minutě otevřel skóre Podolski a po půlhodině zvýšil nabíhající kapitán Ballack, který na začátku kvalifikace o postup na mistrovství světa kvůli zranění chyběl.

S hosty mohlo být ještě hůř, kdyby v závěru úvodního dějství nevychytal Podolského Akinfejev.

Po pauze však Rusové ožili a brzy se vrátili do zápasu. V 51. minutě snižoval petrohradský ostrostřelec Aršavin a stadion v Dortmundu se rázem ponořil do nervozity, protože Němci začali svůj náskok zbytečně bránit.

Málem se jim to nakonec vymstilo, ale aktivní Aršavin trefil čtyři minuty před koncem jen tyč Adlerovy branky.

Povinné výhry si připsaly Anglie, Španělsko i Nizozemsko

Fotbalisté Anglie podle očekávání získali tři body proti Kazachstánu za výhru 5:1. Odpor soupeře však zlomili až v závěrečné patnáctiminutovce, ve které dali tři branky.

Dvakrát skóroval útočník Wayne Rooney. Anglie vyhrála všechna tři dosavadní utkání v kvalifikaci.

"Povinné" výhry si připsali i favorizovaní mistři Evropy Španělé, kteří s přehledem zvítězili v Estonsku, a Nizozemci.

Do sestavy "tulipánů" se z reprezentačního důchodu vrátil brankář Van der Sar a mohl sledovat, jak si jeho spoluhráči v klidu poradili s Islandem. Výsledek 2:0 zařídili Mathijsen a Huntelaar.

Kvalifikace na MS:

1. skupina:

Stockholm: Švédsko - Portugalsko 0:0

Rozhodčí: Rosetti (It.).

Kodaň: Dánsko - Malta 3:0 (2:0)

Branky: 10. a 47. Larsen, 29. Agger z pen. Rozhodčí: Paniašvili (Gruz.).

Budapešť: Maďarsko - Albánie 2:0 (0:0)

Branky: 48. Torghelle, 82. Juhász. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.). Diváci: 25.000.

Pireus: Řecko - Moldavsko 3:0 (2:0)

Branky: 32. a 51. Charisteas, 39. Katsuranis. Rozhodčí: Berntsen (Nor.).

St. Gallen: Švýcarsko - Lotyšsko 2:1 (0:0)

Branky: 63. Frei, 73. N'Kufo - 71. Ivanovs. Rozhodčí: Batista (Portug.). ČK: 69. Laizans (Lot.). Diváci: 18.000.

Lucemburk: Lucembursko - Izrael 1:3 (1:1)

Branky: 14. Peters - 2. Benajun z pen., 52. Golan, 82. Toama. Rozhodčí: Jegorov (Rus.).

Dortmund: Německo - Rusko 2:1 (1:0)

Branky: 9. Podolski, 28. Ballack - 51. Aršavin. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.).

Cardiff: Wales - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)

Branky: 43. Edwards, 80. vlastní Frick. Rozhodčí: Vejlgaard (Niz.).

Helsinky: Finsko - Ázerbájdžán 1:0 (0:0)

Branka: 62. Forssell z pen. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Tallinn: Estonsko - Španělsko 0:3 (0:2)

Branky: 34. Juanito, 38. Villa, 69. Puyol. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.)

Brusel: Belgie - Arménie 2:0 (2:0)

Branky: 22. Sonck, 38. Fellaini. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).

Istanbul: Turecko - Bosna a Hercegovina 2:1 (0:1)

Branky: 51. Sabri, 66. Erdinc - 26. Džeko. Rozhodčí: Baskakov (Rus.).

Londýn: Anglie - Kazachstán 5:1 (0:0)

Branky: 76. a 86. Rooney, 52. Ferdinand, 62. vlastní Kučma, 90. Defoe - 68. Kukejev. Rozhodčí: Allaerts (Belg.). Diváci: 89.107.

Konstanta: Rumunsko - Francie 2:2 (2:1)

Branky: 6. Petre, 17. Goian - 38. Ribéry, 69. Gourcuff. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.).

Bělehrad: Srbsko - Litva 3:0 (2:0)

Branky: 6. Ivanovič, 34. Krasič, 83. Žigič. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). ČK: 75. Klimavičius (Lit.). Diváci: 30.000.

Tórshavn: Faerské ostrovy - Rakousko 1:1 (0:0)

Branky: 47. Lokin - 48. Stranzl. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.). Diváci: 1900.

1. Srbsko  3 6:2
 2. Litva  0 5:3
 3. Rakousko  4:4
 4. Francie  5:6
 5. Rumunsko  3:5
 6. Faerské o.  1:4  1