O postupu mladší z amerického sesterského dua Williamsových rozhodl především lepší servis. Soupeřce nasázela deset es a neudělala ani jednu dvojchybu, naopak Dementěvová zaznamenala dvojchyb osm.

"Jsem tak šťastná, že jsem se dostala takhle daleko, všechna ta práce se vyplatila," radovala se sedmadvacetiletá tenistka. Před sobotním finále dvouhry by si ráda zahrála ještě o jeden titul. "Snad budu v pátek hrát finále čtyřhry. Chci debl vyhrát, vždyť mám tu nejlepší partnerku," poznamenala Williamsová, kterou dnes po boku starší sestry Venus ještě čeká semifinále čtyřhry.

Ruská olympijská šampionka, jež letos vyhrála turnaje v Aucklandu a Sydney, po patnácti vítězných zápasech utrpěla první porážku v sezoně. Dementěvové po prohrané úvodní sadě nepomohlo ke zvratu ani vedení 3:0 ve druhém setu.

"Myslím, že Serena dneska hrála opravdu dobře. Já jsem možná nebyla dost agresivní a nehrála jsem dostatečně dlouhé míče, což jí umožnilo být velmi agresivní a diktovat tempo hry," hodnotila příčiny porážky, kterou brala s nadhledem. "Ničeho nelituji, bylo to tady prostě skvělé."

Safinová může vyrovnat bratra

Zvonarevová na cestě do semifinále neztratila ani set, ale v prvním grandslamovém semifinále v kariéře se na jejím výkonu projevila nervozita. Safinová byla agresivnější a první set dotáhla k vítězství 6:3.

Druhá sada měla vyrovnanější průběh a turnajová sedmička Zvonarevová ve dvanáctém gamu dokonce podávala na vítězství v sadě, ale servis ztratila čistou hrou. Safinová pak ovládla i tie-break a podruhé v kariéře se dostala do finále grandslamového turnaje.

V Melbourne může napodobit triumf svého staršího bratra Marata z roku 2005, ale k tomu bude muset překonat nepříznivou bilanci vzájemných zápasů se Serenou Williamsovou. Zatím ji porazila jen jednou ze šesti duelů.