Historicky první utkání českých a dánských hokejistů začalo šokem pro výběr trenéra Hadamczika, který poslal do hry třináct posil ze zámořské NHL. Elitní formace Kaberle, Michálek - Erat, Krejčí, Eliáš hned při svém prvním střídání za pouhých 36 vteřin inkasovala a Dánové šli po střele Lassena od modré čáry do vedení.

Brankář Milan Hnilička přes houštinu těl puk vůbec neviděl a inkasoval hned po první střele. "Vstup do zápasu se nám nepovedl. Nedostali jsme puk z pásma a pykali jsme za to. Hnilička střelu od modré vůbec neviděl, bylo před ním moc hráčů," popsal pro ČT první gólovou situaci obránce Phoenixu Zbyněk Michálek.

Český tým ale nepovedený začátek do kolen nesrazil. Přežil bez úhony i přesilovku Dánů, kteří jako první tým nastoupili v historických retro dresech, při vyloučení Vrbaty. V dalších minutách už tlak českých hráčů narůstal a při signalizovaném vyloučení Dánů se dočkali srovnání skóre. Kaberle vymyslel parádní akci, kterou tvrdou střelou do poloodkryté branky zakončil Vrbata. Vzápětí se do šance prokličkoval Fleischmann, ale jeho pokus o blafák skončil na betonech dánského gólmana Hirsche.

Vedení na1209753760_1___192x128_.jpg svou stranu strhl český tým hned při své první přesilovce. Po obléhání dánské branky zaskočil Hirsche střelou pod lapačku Kotalík. Vedení 2:1 mohl český tým ještě několikrát zvýraznit, ale stačila jediná hrubá chyba v obranném pásmu necelé dvě minuty před koncem první třetiny a stav byl opět nerozhodný. Michálek nestačil zpracovat puk po nečekaném odrazu od mantinelu, Jannik Hansen překvapivě snadno obešel zkušeného beka Toronta Kaberleho a přesně trefil k tyči Hniličkovy svatyně. "Proti takovým týmům se hraje vždycky hodně nepříjemně. V pěti brání na modré čáře a čekají na chyby. My jsme jim takové šance nabídly a oni jednu využili," konstatoval obránce Michálek, který byl společně s dalšími členy elitní první formace při obou inkasovaných gólech.

Druhá třetina nabídla podobný scénář jako úvodní dějství. Jen s tím rozdílem, že Hnilička tentokrát nepustil za svá záda ani jedinou střelu. Dánové i přesto, že byli po většinu druhé dvacetiminutovky zatlačeni do defenzívy, neustále hrozili z rychlých výpadů. Mnohem častěji ale bylo horko před Hirschovou brankou.

Krejčí ještě nedokázal zasunout puk po střele Hejdy od modré čáry do prázdné branky, ale chvíli nato předvedl Radim Vrbata parádní individuální akci za přispění kolegů z útoku Fleischmanna a Hanzala, kteří . Šestadvacetiletý útočník Phoenixu se protlačil od mantinelu až před branku a svůj nájezd zakončil gólem. Byť i se štěstím, protože trefil tyč, ale od ní a následně od betonu dánského gólmana se puk vrátil za brankovou čáru. "Nebylo to snadné hrát proti Dánům. Na začátku turnaje mají ještě hodně sil. Bránili modrou a nehráli vůbec špatně," řekl střelec dvou branek českého týmu Radim Vrbata.

Druhou přesilovku sice český tým nevyužil, ale ve 32. minutě se skóre na straně Dánů měnilo počtvrté. Zbyněk Irgl vystřelil, minul branku, ale bleskově si odražený puk od zadního mantinelu dojel a druhou střelou zvýšil vedení Česka na 4:2. Ani potom ale nebylo nic hotovo. Dánové každé zaváhání trestali. A čeští hráči jim ve vlastním obranném pásmu velkou nedůsledností nabízeli šancí víc než se čekalo. Naštěstí pro Hadamczikův výběr bez gólového vyjádření.

Podle zaběhnutého scénáře se českým hráčům nepovedl ani vstup do třetí části. Hnilička ale šanci Hansena kryl. Hůře dopadl obránce Michálek, kterého trefil puk do obličeje. K úlevě trenéra Hadamczika se ale obránce Phoenixu po ošetření vrátil na led. Mezi střelce se mohl zapsat i Patrik Eliáš, který nastupoval nejen v první útočné řadě, ale také ve čtvrté mezi Irglem a Rolinkem. Jenže útočník New Jersey trefil pouze tyč. Vrbata mohl své povedené střelecké představení završit hattrickem, ale jeho bekhendovou střelu Hirsch chytil a při dalším pokusu o blafák mu sjel puk mimo branku. Stačil ale okamžitě přihrát před branku a jeho akci zakončil pátým gólem "sváteční" střelec, obránce Jan Hejda.

Skóre se neměnilo ani v 54. minutě, kdy se mezi dvěma dánskými beky prodral Hanzal a při pokusu o střelu byl faulován. Nařízené trestné střílení se pokusil zakončit Klepiš blafákem do bekhendu, ale Hirsch chytající v obráceném gardu jeho pokus vystihl. Čeští hráči si v závěru vytvářeli šance jako na běžícím pásu, ale stejně snadno, jak se do nich dostávali, je i zahazovali. Vrbata mohl ještě dvakrát dosáhnout na třetí trefu, Eliáš se ani při dalším pokusu nezapsal mezi střelce úvodního zápasu MS.

Česká republika - Dánsko 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Vrbata (T. Kaberle, Hanzal), 14. Kotalík (Vrbata, Kuba), 25. Vrbata (Fleischmann), 32. Irgl, 51. Hejda (Hanzal, Vrbata) - 1. Lassen (Damgaard, Hansen), 19. Hansen. Rozhodčí: Looker, Sterns - Feola (všichni USA), De Hann (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5000.

Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Kuba, Hejda, Židlický, Čáslava - Eliáš, Krejčí, Erat - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Kotalík, Novotný, Klepiš - Irgl, Rolinek.

Dánsko: Hirsch - Damgaard, Lassen, D. Nielsen, Andreasen, Boedker, Dahlmann, Mads Bech Christensen - Degn, Regin, Hansen - Green, Madsen, K. Staal - Hardt, Eller, Kjaergaard - Nordby-Andersen, Mads Christensen (21. Lykkeskov), Olsen.