Pád bývalého neomezeného vládce cyklistického pelotonu Lance Armstronga pokračuje. Jednačtyřicetiletý Američan, který už ukončil aktivní kariéru a začal se věnovat triatlonu, přišel o všech sedm svých triumfů z Tour de France.

UCI s trestem souhlasí

Poté, co mu zastavila činnost Americká antidopingová agentura USADA, se s jejím rozhodnutím dnes ztotožnila i mezinárodní cyklistická unie UCI a její zástupci řekli, že s trestem souhlasí.

Kvůli dopingu má slavný cyklista doživotní zákaz startů. Šéf cyklistické unie Pat McQuaid řekl, že UCI se nebude proti rozhodnutí USADA odvolávat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. "Tím, co jsem četl ve zprávě USADA, jsem znechucený. Lance Armstrong nemá v cyklistice místo," prohlásil McQuaid.

McQuaid zároveň uvedl, že cyklistika by měla začít znovu od začátku a hledět přitom do budoucna. "UCI si přeje začít tuto cestu již dnes potvrzením, že se nebude odvolávat k arbitrážnímu soudu v Lausanne a bude plně uznávat sankce, které uložila USADA," řekl McQuaid. "Cyklistika má budoucnost. Není to poprvé, kdy jsme na křižovatce, nebo musíme začít zase nanovo."

Sama UCI byla obviňována, že Armstrongův doping v minulosti kryla. McQuaid však nevidí důvod ke své rezignaci. "Když jsem do této funkce nastoupil v roce 2005, boj proti dopingu byl mou prioritou. Dobře jsem věděl, že doping v cyklistice měl místo. Ale cyklistika ušla dlouhou cestu a odstoupit nemám v úmyslu," uvedl. "Je mi ovšem líto, že všechny provinilce jsme nemohli chytit a z našeho sportu vyřadit," dodal.

Armstrong přijde o svou vítěznou sérii na Tour z let 1999 až 2005, k níž si podle Americké antidopingové agentury pomohl velmi propracovaným systematickým dopingem. Podle ředitele legendárního závodu Christiana Prudhomma zůstanou všechny ročníky, v nichž slavný Texasan triumfoval, bez oficiálního vítěze. UCI se tímto tématem bude v pátek ještě zabývat.

Bez vítězství i bez prémií

Prudhomme se domnívá, že tituly z daného období nemají nikomu dodatečně připadnout už proto, jak rozšířený tehdy doping mezi jezdci byl. To naznačuje i více než tisícistránková zpráva USADA, podle níž byl Armstrong součástí "toho nejvíce sofistikovaného, profesionálního a úspěšného dopingového programu, který kdy sport viděl".

"Je velmi obtížné akceptovat a pochopit, že se něco takového dělo. Lance Armstrong si zaslouží být pro cyklistiku zcela zapomenutou postavou," prohlásil Prudhomme. Počítá s tím, že Armstrong bude muset vrátit odměny za dosažené výsledky. "Reglement UCI je jasný. Když bude některému jezdci odebráno umístění, které je spojené s prémií, musí je (prize money) vrátit," dodal Prudhomme. Podle výpočtů sportovního listu L'Équipe si Armstrong vydělal na odměnách při svých úspěších na Tour zhruba tři miliony eur (asi 77 milionů korun).

Proti Armstrongovi svědčili i bývalí týmoví kolegové, kteří pak díky spolupráci dostali snížené tresty za doping. "Pohnulo se to až po intervenci federálních agentů, kteří si ty závodníky předvolali, položili před ně na stůl odznak a pistoli a řekli jim: 'Čelíte velké porotě, musíte mluvit pravdu'. Tohle ty jezdce zlomilo," konstatoval McQuaid.

Výrok UCI byl očekávaným vyústěním rozsáhlého skandálu okolo jedné z největších postav cyklistické historie. "Unie nemá na výběr. Podepsala kodex Světové antidopingové agentury WADA a ten ji k tomu zavazuje," řekl v srpnu šéf USADA Travis Tygart.

Američan, který v loňském roce definitivně ukončil kariéru, užívání zakázaných látek popírá. V posledních týdnech od zveřejnění výsledků vyšetřování USADA, se od Armstronga odvrátili jeho největší sponzoři a on sám dostoupil z vedení své nadace Livestrong, bojující proti rakovině.

V srpnu však bývalý cyklista oznámil, že proti obvinění z dopingu, která proti němu vznesla USADA, se už nebude bránit. Nicméně tvrdý trest platí i pro další sporty a proto nemohl nedávno startovat ve finále světové série v dlouhém triatlonu Ironman na Havaji.