Vynikající úvod letošní sezony etapových závodů zaznamenal Roman Kreuziger. Český cyklista obsadil třetí místo ve špičkově obsazeném závodu Tirreno-Adriatico. Třetí podnik letošní WorldTour vyhrál suverénně jeho kolega z týmu Tinkoff-Saxo Alberto Contador, za kterým český jezdec zaostal o dvě minuty a 14 sekund.

Kreuziger, jehož hlavním úkolem bylo pomáhat týmovému lídru Contadorovi, se dostal na celkové třetí místo v nedělní horské etapě. V dnešní závěrečné časovce ještě mohl zaútočit na druhého Kolumbijce Naira Quintanu, ale nakonec s ním o dvě sekundy prohrál a zůstal třetí.

"Trošku jsme doufali, že když se pojede dobře, mohl bych Quintanu šmiknout. Ale klobouk dolů před ním, jak tu časovku zajel. Jel ji o pár vteřin líp než my s Albertem," uvedl Kreuziger na svém webu. Druhým místem by napodobil výsledek Jana Hrušky z roku 2000. "Samozřejmě by bylo hezčí být první a druhý, ale taky musíme být na zemi. Konkurence tady byla hodně dobrá a já jsem spokojený, že jsem po loňském třetím místě na Kolem Švýcarska zase na bedně v etapáku WorldTour."

Časovku na 9 km v San Benedettu del Trontu ovládl domácí Ital Adriano Malori před čtyřnásobným mistrem světa v této disciplíně Švýcarem Fabianem Cancellarou. Třetí skončil olympijský vítěz Brit Bradley Wiggins.

Kreuziger obsadil 26. místo. Porazil o sekundu Contadora, kterému stačila 29. příčka, aby potvrdil svůj celkový triumf. Dvojnásobný vítěz Tour de France z let 2007 a 2009 vyhrál tradiční závod poprvé v kariéře a vítězství v etapovém podniku se dočkal po roce a půl. Naposledy ovládl předloňskou Vueltu.

"Tohle vítězství pro mě hodně znamená," uvedl jednatřicetiletý Španěl, který začal sezonu v únoru druhým místem v závodu Kolem Algarve, kde nestačil jen na Poláka Michala Kwiatkowského. "Teď už myslím na závod Kolem Katalánska, který se jede příští týden. O Tour a Vueltě budu přemýšlet později," dodal Contador, jenž vyhrál Tirreno-Adriatico jako první Španěl od triumfu Oscara Freireho v roce 2005.

Pódium je bonus, důležitá je výhra týmu

Kreuziger si zopakoval třetí příčku z roku 2012. "Pro tým to dopadlo super. Hlavním cílem bylo vyhrát Tirreno, což se podařilo. To, že jsem se na pódiu objevil i já, je bonus. Věděl jsem, že na tom nejsem špatně, ale netušili jsme, jak moc budu muset utrácet síly během etap. Ale díky tomu, že jsme měli výborný tým, tak jsem byl Albertovi co nejvíc k ruce až v těch závěrech," uvedl sedmadvacetiletý český cyklista, kterého v neděli čeká jednorázový závod Milán - San Remo na 298 km.

Do závěrečné časovky už nenastoupil vítěz závodu z roku 2011 a šampion Tour de France ze stejné sezony Cadel Evans. Zkušený Australian ztrácel na Contadora přes půl hodiny. Předčasně odjel domů, aby pokračoval v přípravě na Giro d'Italia.

Výsledky závodu Tirreno-Adriatico:

7. etapa (časovka na 9,1 km): 1. Malori (It./Movistar) 10:13, 2. Cancellara (Švýc./Trek) -6, 3. Wiggins (Brit./Sky) -11, 4. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) -15, 5. Dumoulin (Niz./Giant) -19, 6. Dowsett (Brit./Movistar) -20, ...26. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -40.

Konečné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 25:28:45, 2. Quintana (Kol./Movistar) -2:05, 3. Kreuziger -2:14, 4. Péraud (Fr./AG2R) -2:39, 5. Arredondo (Kol./Trek) -2:54, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -3:04.

Žebříček WorldTour k 18. březnu (po 3 z 28 závodů): 1. Betancur (Kol./AG2R) 114, 2. Gerrans (Austr./Orica) 114, 3. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 112, 4. Evans (Austr./BMC) 88, 5. Costa (Portug./Lampre) 88, 6. Quintana (Kol./Movistar) 84, 7. Ulissi (It./Lampre) 83, 8. Vichot (Fr./FDJ.fr) 78, 9. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) 71, 10. Rojas (Šp./Movistar) 68, ...48. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) 3.