Mistryněmi světa ve fotbale jsou překvapivě Japonky, které na pěti předchozích šampionátech nikdy nevybojovaly žádnou medaili. Titul si ve Frankfurtu zajistily po dnešním finálovém vítězství na penalty nad hráčkami USA, které se naopak mohly ziskem třetího zlata stát nejúspěšnějším týmem historie.

Japonky se po nečekaném postupu do finále nezalekly ani dalších velkých favoritek. Američanky sice měly první možnost skórovat už v úvodních vteřinách zápasu a i nadále se dostávaly do šancí mnohem častěji, ale také soupeřky občas zahrozily přesnou přihrávkou za obranu.

Do vedení se tým USA dostal v 69. minutě, kdy po dlouhém pasu Megan Rapinoeové z vlastní poloviny přesprintovala japonskou stoperku střídající Alex Morganová a svou akci zakončila přesnou křížnou střelou z hranice šestnáctky. Japonskou snahu o vyrovnání v 81. minutě korunovala úspěchem Aja Mijamaová, která potrestala sérii nepřesností v americké obraně.

Japan vs USA FIFA World Cup Final 2011 Full Highlights, Goals, Japan beats United States, Women

Nerozhodlo ani prodloužení, v kterém rovněž padly dvě branky. Znovu vedly Američanky po akci ze 104. minuty, kdy po centru Morganové z levé strany poslala nehlídaná Abby Wambachová hlavou míč neomylně do sítě. Japonská kapitánka Homare Sawaová však po rohovém kopu ve 117. minutě opět srovnala.

Američanky ve čtvrtfinále zvládly penaltový rozstřel proti Brazílii, jenže tentokrát v něm jejich první tři střelkyně selhaly. Japonky se tak po výhře 3:1 mohly radovat z nečekaného triumfu.

Poražené Američanky nicméně i na šestém MS získaly medaili, vedle dvou titulů a letošního stříbra mají i tři bronzy. Další tři zlaté vybojovaly na olympijských turnajích.

Mistrovství světa ve fotbale žen, finále ve Frankfurtu nad Mohanem:

Japonsko - USA 2:2 po prodl. (1:1, 0:0), pen. 3:1

Branky: 81. Mijamaová, 117. Sawaová - 69. Morganová, 104. Wambachová. Rozhodčí: Steinhausová (Něm.). ČK: 120.+1 Iwašimizuová (Jap.). Diváci: 48.817.