reklama
reklama
20. 5. 2012 | poslední aktualizace: 20. 5. 2012  19:31
Vítěz Ligy mistrů Čech bude legendou

Drogba ho chválil, Terry také a vítěz Ligy mistrů Čech vstupuje mezi legendy

Petr Čech má nejcennější klubový fotbalový titul. Stal se vítězem Ligy mistrů. Toužil po tom nezměrně. A jestliže svými výkony už dávno patří mezi nejúspěšnější české hráče historie a dlouhodobě platí za člena užší brankářské špičky světa, tohle z něj může udělat legendu. Zvlášť když tak výrazně k penaltové výhře nad Bayernem své Chelsea přispěl.
Čtěte více o: fotbal | Liga mistrů | Chelsea | Čech Petr
Petr Čech, vítěz Ligy mistrů
Petr Čech, vítěz Ligy mistrů
foto: ČTK/AP

"Nemohl jsem si přát lepší dárek," připomněl v odpovědi zpravodaji ČTK, že v neděli 20. května je den jeho třicátých narozenin. Mluvilo se o tom, že uspět v předvečer kulatin by bylo symbolické, v peripetiích zápasu s německým celkem k tomu občas bylo hodně daleko. Dlouhá cesta londýnského týmu s českým brankářem však vedla k svému cíli. Čech nejprve chytil penaltu v nastavení a pak dvě zneškodnil v rozstřelu.

Jako kdyby mu ty oslavy někdo nepřál, byl jubilující hrdina po finále Ligy mistrů vylosován na antidopingovou zkoušku. Vítězné mnichovské finále skončilo před půlnocí, ale zatímco ostatní hráči Chelsea slavili penaltovou výhru nad Bayernem, hrdina pokutových kopů se přidal až mezi druhou a třetí hodinou ranní.

reklama

Právě Čech je však osobností, která nad oslavy staví ono vědomí, že ve výčtu úspěchů u jeho jména bude uveden i jeden z největších. Dřel a soustředil se na jeho zisk jako málokdo. "Když máte brankáře, jako je Petr Čech, tak máte důvod věřit, že to dobře dopadne," řekl další z výrazných aktérů zápasu Didier Drogba agentuře Reuters.

Byl to útočník Pobřeží slonoviny, kdo krátce před koncem hlavou vyrovnal vedení soupeře, které po brance Thomase Müllera trvalo sotva pět minut. Byl to Drogba, kdo poněkud zbytečným faulem na Francka Ribéryho dal vyniknout Čechovi, protože Arjen Robben mohl v 96. minutě zvýšit. A konečně Drogba zhodnotil Čechovu práci v rozstřelu, protože proměnil poslední jedenáctimetrový kop vítězů.

Však se později na hřišti našli a samostatně se objali. Zatímco tělem extrovertního střelce projížděly euforické impulzy, když sám před mnohatisícovým kotlem anglických fanoušků zažíval velké loučení s modrým dresem, jeho spoluhráč-brankář vstřebával pocity mnohem klidněji a po svém. Připravoval své vědomí na to, že opravdu bude legendou. "Na hřišti jsem si to vychutnal," ujistil, že ani jistá askeze v povaze mu nebránila oddat se emocím.

A jedna taková, totiž stres, Čechem v jeho maximálním úsilí přece jen cloumala. Po první penaltě rozstřelu přestal střelce klamat pohyby, proti zbylým čtyřem stál nehnutě s rukama rozpřaženýma jako anděl pomsty. Vypadalo to na taktiku a taky trochu byla, i když taky trochu z nouze. "Soustředil jsem se hlavně na to, abych neudělal chybu," přiznal.

Jak velkou vnitřní sílu v sobě měl, potvrdil jeho komentář závěru utkání, kdy padly oba góly ze hry. "V této sezoně jsme už několikrát ukázali psychickou sílu. Na Barceloně jsme prohrávali, hráli v deseti a dokázali jsme se z toho vyhrabat. Věděli jsme, že když se budeme do poslední chvíle snažit, tak že se to může podařit," prozradil Čech, co se mu honilo hlavou, když Chelsea prohrávala.

externí video: Bayern Mnichov - Chelsea finále Ligy mistrů
Bayern_Mnichov_-_Chelsea_finale_Ligy_Mistru_19_5_2012_oba_goly_penalty_HD

Před čtyřmi lety po stejném výsledku 1:1 v Moskvě rozhodl o výhře v Lize mistrů pro Manchester United také penaltový rozstřel a Chelsea, která tehdy hrála rozhodně lepší fotbal než tuto sobotu a byla často blíž k výhře než anglický protivník, odletěla smutná a truchlící.

 

Tehdy byl vedle Čecha nejzdrcenějším hráčem John Terry, jehož podklouznutí při penaltě výrazně rozhodlo o prohře. Vinou disciplinárního trestu tentokrát nehrál, ale když bylo po všem, neváhal navléknout dres a vydal se slavit s ostatními. A byl to kapitán Chelsea, kdo se přidal, aby zdůraznil mentální odolnost mužstva, které v prvním zápase vyřazovací části Ligy mistrů prohrálo 1:3 s Neapolí. "Každý nás odepisoval, ale my jsme si navzájem věřili. Je skvělé, že máme tolik velkých hráčů pro takové momenty, jakými jsou Didier Drogba, Fernando Torres, Frank Lampard a Petr Čech."

Čech je legendou v srdcích kamarádů, diváků i podle sbírky úspěchů. Na kontě má už titul mistra Evropy do 21 let, tři anglické tituly, čtyři Anglické poháry, dva anglické Ligové poháry, pět trofejí pro Fotbalistu roku ČR, sedm Zlatých míčů ČR či cenu pro nejlepšího brankáře světa za rok 2005.

Autoři: Josef Káninský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Samozřejmě gratulace (Jack)
Česko se chlubí příslušníky svého národa ,kteří hrají v zahraničních...
Drogba měl být vyloučený (Milan)
Trenér Bayernu prokaučoval utkání špatné střídání Müllera,a později...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Sebastian Vettel při Velké ceně Austrálie se zvukem motorů spokojený nebyl.
Vojtěch Scheinost
Takhle nezní formule 1, tenhle zvuk je úplný "shit", nadává mistr světa...
VIDEO
Radek Štěpánek (vlevo) se v Japonsku bude muset bez Tomáše Berdycha obejít.
Radek Štěpánek bude hlavní oporou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova...
reklama
reklama
reklama