Lvíčata odvrátila blamáž s trpaslíkem až v poslední půlhodině. San Marino porazila 3:1

11. 11. 2017 17:30
Fotbalisté do 21 let porazili doma San Marino 3:1 a ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy se dočkali prvního vítězství. Mladí reprezentanti se proti outsiderovi přes hodinu trápili v zakončení, ale v poslední půlhodině dal dva góly Tomáš Zajíc a jednou se prosadil Michal Sáček. V nastavení snížil Alessandro D'Addario.
Michal Sáček (vpravo) dal jeden z gólů do sítě San Marina
Michal Sáček (vpravo) dal jeden z gólů do sítě San Marina | Foto: Jan Tauber

Ústí nad Labem - Češi mají po třech utkáních kvalifikace na kontě čtyři body a ztrácejí osm bodů na vedoucí dvojici své skupiny Chorvatsko s Řeckem, oba týmy ale odehrály o zápas víc. V úterý se svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky představí na hřišti Moldavska.

Na šampionát, který v roce 2019 budou hostit společně Itálie a San Marino, postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin, nejlepší čtyři celky z druhých příček čeká baráž o zbylá dvě místa.

"Splnili jsme povinnost, to je podstatné. Ale bylo vidět, že máme pořád velké rezervy. Stále máme co zlepšovat a na čem pracovat, abychom se mohli měřit s týmy, které jsou momentálně nad námi, tedy s Chorvatskem a Řeckem," citoval Lavičku web FAČR.

Oproti říjnovému nevydařenému utkání v Chorvatsku, kde český tým prohrál vysoko 1:5, udělal trenér hned šest změn v základní sestavě. Kvůli vážnému zranění kolena chyběl kapitán Černý, po němž převzal pásku Kulhánek.

Mladíci v Ústí nad Labem od začátku získali převahu, ale do šancí se zpočátku přes zataženou obranu hostů dostávali složitě. Nejblíže ke gólu byl v první půli Trubač, který už v nastaveném čase trefil ze strany pouze tyč odkryté branky.

Češi pokračovali v zahazování šancí i po přestávce. Ve 47. minutě hlavičkoval nad Mihálik, pak se neprosadil ani Vaníček. "Lvíčata" zlomila své trápení až po hodině hry. Vaníčkovu střelu vyrazil brankář jen před Zajíce a ten pohodlně doklepl míč do sítě.

San Marinu začaly viditelně ubývat síly. V 68. minutě Zajíc z dorážky tentokrát jen napálil brankáře, vzápětí střídající Takács hlavičkoval do břevna, ale na konci 70. minuty už favorit zvýšil. Sáčkova střela z dálky prošla gólmanovi do sítě.

Český celek se uklidnil a v 76. minutě se podruhé trefil Zajíc, kterému nahrál před prázdnou branku Mihálik. "Jsou to moje první dva góly v jednadvacítce, tak jsem samozřejmě rád, že jsem je dal, i když to tentokrát nebylo tak složité. Ale je důležité, že jsme poprvé vyhráli, získali tři body a můžeme už myslet na Moldavsko," řekl Zajíc.

Už ve třetí minutě nastavení domácí zaspali při přímém kopu a obránce D'Addario zaznamenal první gól San Marina v této kvalifikaci.

"Věděli jsme, že soupeř má hru založenou na dobře organizované obraně, ve středu v Chorvatsku hrál skoro hodinu s jedním inkasovaným gólem. Podobné to bylo i dnes. První poločas jsme někdy příliš složitě házenkářsky kombinovali kolem pokutového území. Pak jsme si po přestávce zvýšenou snahou vypracovali i góly," uvedl Lavička.

ČR - San Marino 3:1 (0:0)

Branky: 63. a 76. Zajíc, 70. Sáček - 90.+3 D'Addario. Rozhodčí: Vilkov - Voroncov, Žvakin (všichni Rus.). ŽK: Censoni, Battistini, Gatti, Della Valle, Tamagnini, D'Addario (všichni San Marino).

ČR: Staněk - Řezáč, Bačo, Král, Provod - Kulhánek - Trubač (46. Knejzlík), Sáček (77. Kratochvíl), Mihálik, Vaníček (67. Takács) - Zajíc. Trenér: Lavička.

San Marino: De Angelis - D'Addario, Censoni, Casadei, Grandoni - Battistini (56. Vultaggio) - Mularoni, Lunadei, Tamagnini (90. Venerucci), Tomassini - Gatti (76. Della Valle). Trenér: Costantini.

1. Chorvatsko 4 4 0 0 15:2 12
2. Řecko 4 4 0 0 14:1 12
3. Bělorusko 5 2 1 2 6:6 7
4. ČR 3 1 1 1 5:7 4
5. Moldavsko 5 1 0 4 4:13 3
6. San Marino 5 0 0 5 1:16 0