reklama
reklama
15. 4. 2012 | poslední aktualizace: 15. 4. 2012  13:37
Český hokejista Eustathios Soumelidis

Talent českého hokeje? Eustathios Soumelidis září na MS osmnáctiletých

Eustathios Soumelidis. To je jméno mladého českého hokejisty, který v těchto dnech válí na mistrovství světa osmnáctiletých na jižní Moravě. Hráč s řeckými kořeny byl v prvním utkání reprezentace dokonce vyhlášen nejlepší hráčem svého celku.
Čtěte více o: hokej | reprezentace
MS hráčů do 18 let.
MS hráčů do 18 let.
foto: ČTK

Přestože Řecko patří mezi hokejově rozvojové země, má na šampionátu elitní kategorie hráčů do 18 let v České republice své zastoupení. Barvy domácího výběru hájí Eustathios Soumelidis, talent českého hokeje s řeckými kořeny.

Ačkoliv je Řecko zemí poblázněnou fotbalem, který Soumelidis také dlouho hrával, nakonec to u něho naplno vyhrál hokej. A zatím lze říci, že šlo o dobré rozhodnutí. "Můj táta je Řek, takže mě ke kopané vedl," potvrdil Soumelidis v rozhovoru se spolupracovníkem ČTK. "Postupem času u mě ale zvítězil hokej," dodal mladý forvard s úsměvem při vzpomínce na své začátky a důležité rozhodnutí.

Osmnáctiletý útočník začal s hokejem v Brně. Bylo mu sedm a s pukem se seznamoval na základní škole Úvoz. V Česku si stihl zahrát ještě za dorost pražské Sparty, a když mu bylo šestnáct, rozhodl se odejít do zahraničí. Možná i díky tomu se zařadil mezi opory české reprezentační osmnáctky.

 

reklama

"Cítil jsem, že se potřebuji posunout. Chtěl jsem zkusit Skandinávii - Švédsko, Finsko, Norsko. Nakonec jsem dostal dobrou nabídku od finského týmu Lukko Rauma a sáhl po ní," vyprávěl Soumelidis.

Věří, že mu přesun na sever Evropy velmi pomohl. "V té době jsem hodně vyrostl a zesílil, takže jsem byl pomalejší. Potřeboval jsem do nohou dostat zpátky dynamiku a to se mi právě ve Finsku podařilo. Kladou tam na ni důraz a trénují fakt hodně. Kluci jsou poctiví, nikdo tam nic nešidí. A já nechtěl vybočovat z řady," doplnil Soumelidis.

Život ve Finsku se vším všudy se mu dostal pod kůži. Soumelidis proto uvažuje, že by ve Skandinávii zakotvil natrvalo. "Lidé jsou tam úplně jiní. A parta v kabině? Ta je dobrá. Jediný rozdíl je, že tam není taková sranda, jako je obvykle u nás. Hráči jsou takoví vážnější," porovnával. "Ale víte, ono je to všechno o zvyku," doplnil Soumelidis, jemuž spoluhráči říkají zásadně Ethis.

Reprezentanti opět nevyhráli v základní hrací době, Němce tentokrát porazili až na nájezdy - čtěte ZDE

Tuto sezonu strávil v dresu juniorského týmu Sport Vaasa a v 35 utkáních nasbíral 19 kanadských bodů. Na jejím konci se vrátil do Čech a na šampionátu osmnáctiletých v Brně, Znojmě a Břeclavi chce s reprezentací dosáhnout úspěchu. Tomu se rovná postup ze základní skupiny do čtvrtfinále.

Do turnaje vstoupili domácí mladíci dobře. V pátek přestříleli Dány 8:4, přičemž Soumelidis byl i díky gólu a dvěma asistencím označen za nejlepšího hráče svého mužstva. V sobotu se však museli svěřenci kouče Jiřího Vebra sklonit před týmem USA. Američané, kteří turnaj v posledních třech letech vyhráli, porazili Čechy 5:0.

"Měli rychlý nástup do utkání. Z evropských soutěží na to nejsme moc zvyklí. Sice jsme se ve druhé třetině nadechovali k náporu, ale pak jsme vyrobili několik faulů a soupeř v přesilovkách rozhodl," hledal příčiny sobotního krachu Soumelidis.

K postupu do čtvrtfinále potřebuje domácí tým skolit alespoň jednoho z dvojice Kanada - Finsko. "Oba soupeři budou hodně těžcí. S Finy jsme nevyhráli hodně dlouho, tak třeba překvapíme. A nebo nachytáme v nedbalkách Kanadu," přál si Soumelidis.

Autoři:
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Sebastian Vettel při Velké ceně Austrálie se zvukem motorů spokojený nebyl.
Vojtěch Scheinost
Takhle nezní formule 1, tenhle zvuk je úplný "shit", nadává mistr světa...
VIDEO
Radek Štěpánek (vlevo) se v Japonsku bude muset bez Tomáše Berdycha obejít.
Radek Štěpánek bude hlavní oporou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova...
reklama
reklama
reklama