Hokejisté USA ukázali, že vysoké vítězství nad českým týmem ve čtvrtfinále nebylo jen dílem slabého českého výkonu, ale také mimořádnou silou amerického výběru. Ten v semifinále dokonale zaskočil i favorita MS - Kanadu.

Třemi body za dvě branky a jednu asistenci se podíleli na úspěchu čtvrtfinálového přemožitele České republiky obránce Jake McCabe a útočník John Gaudreau.

McCabe v osmé minutě otevřel skóre a v 17. minutě přidal kapitán USA i druhý gól. Na začátku druhého dějství si navíc připsal i asistenci u trefy Gaudreaua.

Kanaďané své šance neproměňovali a ve 33. minutě upravil už na 4:0 Vesey a "vyhnal" gólmana Subbana z branky. Američané si postup do finále bez potíží pohlídali.

Ve 44. minutě sice Gibsonovi pokazil čisté konto v oslabení Rattie, ale americký gólman vzápětí zlikvidoval šanci Stromeho a nepřekonali jej ani Scheifele a Nugent-Hopkins. V 56. minutě dovršil výsledek Gaudreau.

Domácí Rusko po středeční výhře po samostatných nájezdech nad Švýcarskem tentokrát v další dramatické bitvě neuspělo. V repríze loňského finále nezačalo proti obhájcům titulu Švédům dobře a v polovině úvodní třetiny už prohrávalo 0:2. Při Koledovově vyloučení otevřel skóre Lindholm a pak se trefil z mezikruží Forsberg.

Do hry se vrátila sborná před polovinou zápasu díky tečované ráně Mironova od modré čáry. O vyrovnání se postaral v 48. minutě z dorážky Grigorenko. V rozstřelu pochytal švédský gólman Lundström nájezdy Grigorenka, Jakupova i Kučerova, domácí Vasilevskij byl úspěšný proti Vikstrandovi i Raskovi, ale v třetí sérii jej překonal Collberg.

Záchranu v elitní kategorii si po Finech zajistili také Slováci, kteří zdolali Lotyšsko 5:3. Tým kouče Ernesta Bokroše sice v úvodu prohrával, ale pak otočil stav na 3:1. Lotyši se nevzdali, vyrovnali na 3:3, avšak Slovensku zajistil výhru v 55. minutě druhou trefou v utkání Bíreš. Výsledek ještě potvrdil do prázdné branky Daňo.

Semifinále:

Kanada - USA 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 45. Rattie (Danault) - 8. McCabe (Barber, Reilly), 17. McCabe (Grimaldi, Trocheck), 23. Gaudreau (McCabe, Gibson), 33. Vesey (Gaudreau, Miller), 56. Gaudreau (Vesey, Miller). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Sjöqvist (Švéd.) - Raming (Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 8:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4781.

Švédsko - Rusko 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Lindholm (Rask, Molin), 10. Forsberg (Bengtsson, Hägg), rozhodující sam. nájezd Collberg - 28. Mironov (Jakupov, Kapustin), 48. Grigorenko (Kučerov, Kosov). Rozhodčí: Dumas, Patafie - George (všichni USA), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 7698.

O udržení:

Slovensko - Lotyšsko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 15. Bíreš (Korím, R. Mráz), 31. Mikúš (Matis, Uhrík), 34. Daňo (Nechala), 55. Bíreš (Daňo, Čerešňák), 60. Daňo - 2. Ozolinš (Bukarts), 46. Jevpalovs (Blugers, K. Lipsbergs), 51. Kulda (Siksna, Jevpalovs). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Levonen (Fin.) - Haster (Švéd.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 1457.

1. Finsko 2 2 0 0 0 13:1 6
2. Slovensko 2 1 1 0 0 7:4 5
3. Německo 2 0 0 1 1 1:10 1
4. Lotyšsko 2 0 0 0 2 4:10 0