Hokejisté Sparty zvítězili ve 31. kole extraligy na ledě Karlových Varů 4:0. Lídr soutěže vtěsnal všechny góly mezi 15. a 24. minutu, dvě branky dal nejlepší střelec a zároveň nejproduktivnější hráč extraligy Petr Ton. Své první čisté konto v extralize vychytal Filip Novotný. Domácí přišli dnešní porážkou o sérii šesti uplynulých zápasů, v nichž dokázali bodovat.

Karlovy Vary, které s ohledem na rekordní debakl 0:11 z posledního vzájemného střetnutí v Praze nemají na Spartu ty nejlepší vzpomínky, začaly velmi dobře. Uběhlo pouhých 25 vteřin a Zaťovič při samostatném nájezdu uháněl na Novotného. Prostřelit ho ovšem nedokázal.

Energie byla i nadále aktivnější a příležitosti Micky a opětovně karlovarského kapitána Zaťoviče však zůstaly nevyužity. Do té doby neviditelná Sparta vystřelila na Závorku poprvé v 15. minutě a díky střele Kubáta z toho byla i vedoucí branka. Sparta se zklidnila a začala Energii přehrávat. Ve 20. minutě se v brankovišti dobře zorientoval Rolinek a potvrdil efektivitu Sparty při využívání šancí.

Jak Pražané zakončili úvodní třetinu, tak začali i druhou. Potřetí z bezprostřední blízkosti navýšil skóre na tříbrankový rozdíl Ton, po jehož trefě dnes nejistého Závorku vystřídal mladík Habal. Ve 24. minutě si ale i on vybral slabší chvilku; při vyloučení Balána za příliš mnoho hráčů na ledě si srazil střelu Tona za svá záda.

Od této chvíle nebylo pochyb, kdo je na ledě pánem, Sparta ubrala z plynu, ale i přesto měla následně několik šancí, jež neproměnila. Otřesení hráči Energie se snažili vyvarovat opětovnému debaklu z posledního vzájemného zápasu. Korigovat průběžný stav mohl Pohl, ale po nahrávce Balána ani netrefil prostor hostující branky.

Posledních dvacet minut se hrálo již jen z povinnosti. A proběhlo v poklidu bez větších šancí. Sparta hlídala čisté konto Novotného a domácí bojovali alespoň o čestnou branku, jenže marně. Skóre vzájemných měření sil Sparty a Karlových Varů v sezoně je tak po dnešním třetím dílu hrozivých 21:1 ve prospěch Pražanů.

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Kubát (Pech), 20. Rolinek (Pilař, Kumstát), 21. P. Ton (Buchtele, Pilař), 24. P. Ton (J. Hlinka, Pilař). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Flegl, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3802.

Karlovy Vary: Závorka (21. Habal) - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši, od 21. navíc Dvořák - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Micka, Roman Vlach, Kytnár - M. Látal, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Sparta: F. Novotný - Pilař, Gřegořek, Švrček, Krejčík, Kubát, Philipp, Piskáček, od 21. navíc Hrbas - P. Ton, J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Klimek, I. Rachůnek, T. Rachůnek - Chlapík, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Slavia padla v nájezdech

Vítkovice porazily Slavii na jejím ledě 2:1 po samostatných nájezdech, vyhrály i třetí venkovní zápas v řadě a potvrdily tak, že se jim v této sezoně v arénách soupeřů daří. O první gól zápasu se sice postaral slávista Petr Jelínek, ve třetí třetině však odpověděl hostující Michael Vandas. V samostatných nájezdech byl jako jediný úspěšný Roman Szturc a rozhodl o druhém bodu navíc pro Ostravany.

HC Slavia Praha - HC Vítkovice Steel 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Jelínek (Žejdl, Vl. Růžička ml.) - 46. Vandas (Valčák, Bail), rozhodující sam. nájezd Szturc. Rozhodčí: Šindler, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:5, navíc Jelínek (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3326.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Štich, Wharton, Šenkeřík, Kolařík - Skokan, Vl. Růžička ml., Sklenář - T. Doležal, Jelínek, Tomica - Stránský, Žejdl, Krenželok - Vrdlovec, Klhůfek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Vítkovice: Šindelář - Pastor, Stehlík, Sloboda, Kovář, M. Hruška, Barinka, Bail - Strapáč, E. Němec, Hůževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, Burger, Szturc - Kolouch, Valčák, Vandas. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Třinec zdolal poslední Chomutov

Hokejisté Třince porazili Chomutov 2:1. Vítězný gól vstřelil 61 sekund před koncem základní hrací doby ve vlastním oslabení Václav Varaďa. Oceláři tak ovládli i třetí vzájemný duel sezony a prodloužili chomutovskou sérii porážek na pět.

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 44. Roth (Martin Růžička, Polanský), 59. Varaďa (Orsava, Krejčí) - 49. Hřebejk (Pulpán, Gajovský). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2433.

Třinec: Hrubec - Roth, Krejčí, Hrabal, Linhart, Roupec, Galvas - Martin Růžička, Polanský, Adamský - D. Květoň, Rákos, Orsava - Peterek, Bonk, Marosz - Matuš, Varaďa, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

Chomutov: Martin Růžička - Novák, Pulpán, Rutta, Krstev, Mrázek, Prošek - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Kubinčák - Račuk, Divíšek, Šagát - Hlava, Chlouba, Mainer. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Brno porazilo Liberec díky poslední třetině

Hokejisté Komety Brno porazili až po zlepšené koncovce v poslední třetině Bílé Tygry Liberec 4:3. Brňané doma vyhráli deset z posledních dvanácti zápasů. Oba góly Liberce, který z posledních pěti vzájemných duelů v Brně získal pouze jediný bod, vstřelil dvaačtyřicetiletý útočník Petr Nedvěd.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Š. Novotný (Čermák, J. Hruška), 27. Kempný (Burian, Čiliak), 42. D. Nosek (J. Hruška, Čermák), 51. Burian (H. Zohorna, Koreis) - 18. Nedvěd (Kolmann, T. Urban), 28. Nedvěd (Vampola, Bulíř), 60. Vampola (Bulík). Rozhodčí: Hradil, Šír - Bryška, Lučan. Vyloučení: 8:8, navíc Vampola (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6920.

Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Š. Novotný, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, Koreis, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Vitásek, Výtisk, Kolmann, Čutta, Šimek - Bartek, Bulík, Víšek - T. Urban, Nedvěd, Bulíř - Valský, Vampola, J. Vlach - Dušek, Psota, Kica. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Plzeň prohrála v Litvínově

Hokejisté Litvínova zdolali ve 31. extraligovém kole Plzeň 2:1. Verva tak vyhrála devět z posledních 10 duelů, opět o něco upevnila svou pozici v desítce a pod trenérským duem Radim Rulík - Miloslav Hořava nezískala ani bod pouze ve dvou vystoupeních ze sedmnácti. Oba góly Litvínova dal zkušený útočník Martin Ručinský, tím druhým rozhodl v začínající 58. minutě. Plzeň potřetí z posledních čtyř kol nebodovala.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. Ručinský (Hübl, Posmyk), 58. Ručinský (Hübl, Jánský) - 51. Duda (Kratěna, Vlasák). Rozhodčí: Husička, Polák - Jindra, Lhotský. Vyloučení: 6:8, navíc Jánský (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5115.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, J. Černý, R. Pšurný - Písařík, Zavřel, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Kratěna, Lev, Pletka - Duda, Vlasák, J. Sýkora - Indrák, Kašpařík, Holec - M. Dvořák, T. Sýkora, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Mountfield pokračuje ve stíhací jízdě

Rytíři počtvrté v řadě nebodovali a potřetí za sebou vstřelili jedinou branku. Mountfield i díky dvěma trefám kapitána Jiřího Šimánka vedl již tříbrankovým rozdílem. Hosté vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a při porážce Plzně v Litvínově si upevnili druhou příčku.

Rytíři Kladno - Mountfield Hradec Králové 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 58. Tenkrát - 31. Mertl (Šimánek, Frühauf), 48. Šimánek (L. Květoň), 54. Šimánek (Mertl). Rozhodčí: Horák, Pavlovič - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 1695.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, P. Hořava, Kolářík, L. Procházka, Doudera, od 41. navíc Jankovič - M. Hořava, Patera, Kuchler - Bajaruns, Dragoun, Rudovský - Tenkrát, Havlíček, Hlaváč - Eberle, od 16. navíc Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Hradec Králové: Kantor - Vydarený, Harant, Pláněk, Mikuš, Frühauf, Ptáček, Prokop - L. Květoň, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, Červený - Tvrdík, Langhammer, Škoda - Švihálek, Knotek, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Zlín vyhrál v Pardubicích díky nájezdům

Hokejisté Zlína vyhráli na ledě Pardubic a navázali tak na předchozí tři výhry nad tímto soupeřem v řadě. Domácí sice od 28. minuty vedli, ale Zlín vrátil do zápasu sedm minut před koncem Petr Zámorský. Pardubice pak neproměnily několik šancí a mohly litovat. Utkání dospělo do prodloužení a nájezdů, v nichž byl úspěšný pouze zlínský Bedřich Köhler, brankář Libor Kašík naproti tomu všechny tři pokusy soupeře zlikvidoval.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. T. Zohorna (Somík, V. Kočí) - 53. Zámorský (Holík), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Mikula, Minář - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:7, navíc Čajánek (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6552.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Píša, V. Kočí, Gregorc, Čáp - Radil, Kousal, T. Nosek - Kolář, T. Zohorna, Somík - Tybor, Nahodil, Endál - Rys, Moučka, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Zlín: Kašík - Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Valenta, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

1. Sparta Praha 31 22 1 2 6 132:59 70
2. Hradec Králové 31 13 9 3 6 77:61 60
3. Plzeň 31 15 3 3 10 77:69 54
4. Brno 31 15 3 2 11 75:65 53
5. Zlín 31 12 5 5 9 83:74 51
6. Vítkovice 32 13 3 3 13 95:93 48