Litvínov vyřadil v play off Kometu, Motor sahá proti Třinci po historickém obratu

26. 3. 2024 20:18
Hokejisté Litvínova porazili v šestém utkání čtvrtfinále play off extraligy doma Kometu Brno 4:1, sérii vyhráli 4:2 na zápasy a poprvé od zisku historického titulu v roce 2015 postoupili mezi nejlepší čtyři. České Budějovice uspěly doma proti Třinci a po výhře 3:0 srovnali stav série z 0:3 na 3:3.
Radost hokejistů Litvínova
Radost hokejistů Litvínova | Foto: Tomáš Liška

Svým druhým hattrickem v kariéře v nejvyšší soutěži se na výhře Litvínova proti Kometě podílel útočník Petr Koblasa. Kometa čeká na semifinálovou účast od roku 2019 a stejně jako loni se rozloučila ve čtvrtfinále.

O soupeři Vervy pro boj o finále rozhodne poslední nedohraná série mezi Třincem a Českými Budějovicemi. V případě postupu Slezanů budou hrát Severočeši s Pardubicemi, při úspěchu Motoru by narazili na pražskou Spartu.

Ve druhé minutě po Sukeľově střele dorážel nejlepší střelec letošního play off Kirk, ale Furch zasáhl. Domácí si vytvořili nápor a hosté odolávali do času 5:41. Ondřej Kaše dobruslil puk v souboji s Gazdou za brankou, našel osamoceného Koblasu a ten zblízka otevřel skóre. V 7. minutě mohl právě Gazda odpovědět, ale jeho rána z pravého kruhu skončila na bližší tyči.

Za čtyři minuty se podruhé radovali domácí. Z brejku vypálil z pravého kruhu Hlava, Furch puk vyrazil před Sukeľa a litvínovský kapitán zamířil do odkryté branky. Snížit mohl Pospíšil, který se dostal sám před Tomka, ale puk mu při zakončení přeskočil hokejku. V 16. minutě ve vlastním oslabení neuspěl ani Cingel, který trefil levou tyč.

Zkorigování skóre se Kometa dočkala v 26. minutě, kdy se Mosesova střela odrazila od zadního mantinelu a Zeman si srazil puk nohou do vlastní branky. Za 24 sekund ale domácí opět vedli o dva góly. Ondřej Kaše, který nastoupil ke 100. utkání v extralize, nabil v pravém kruhu Koblasovi, jenž nedal tvrdou ránou k pravé tyči Furchovi šanci.

Litvínov se ubránil při Jurčíkově čtyřminutovém vyloučení za hru vysokou holí na Okála a v 34. minutě mohl dovršit hattrick Koblasa. V úniku ale ztroskotal s forhendovým blafákem na pravém betonu brněnského gólmana a stejně tak i dorážející Hlava. Při Zbořilovu trestu na dvě plus dvě minuty za faul vysokou holí na Kirka už se v čase 37:32 Koblasa dočkal a po Abdulově nabídce trefil odkrytou část branky.

V úvodu závěrečné třetiny sebral Cingelovi šanci faulem Kirk. Domácí ale v oslabení ustáli tlak Komety a Tomka nepřekonal ani po skončení přesilovky z levého kruhu Moses. Kometa se neprosadila ani při trestu Ondřeje Kašeho a navíc v oslabení zahrozili Sukeľ s Havelkou. Hosté se snažili ještě vrátit do hry, ale litvínovského gólmana nepřekonali. Navíc se ještě museli bránit při Flekovu vyloučení.

Motor v sérii prohrával 0:3, ale je zpátky

Budějovice uspěly proti obhájci titulu, který útočí na páté zlato v řadě, potřetí za sebou. O postupujícím rozhodne ve čtvrtek sedmý zápas v Třinci. Vítězný gól dal už v čase 0:27 Milan Gulaš, skóroval již posedmé v letošních vyřazovacích bojích. Další branky přidali Jáchym Kondelík a v závěru Jakub Valský. První nulu v letošním play off vychytal Dominik Hrachovina.

Do domácí obrany se vrátil po vypršení disciplinárního trestu Štencel, v třinecké brance dostal poprvé v sérii místo Mazance šanci Kacetl. A začal asi nejhůře, jak jen mohl, když už po 27 sekundách pustil za záda Gulašův pokus přes obránce. V deváté minutě mohl odpovědět Dravecký, při jeho zakončení z druhé vlny však skvěle zasáhl domácí gólman Hrachovina.

Ve 12. minutě Kacetl inkasoval znovu, když se do zakončení protlačil Kondelík a i s Hrehorčákovým přispěním zvýšil na 2:0. Skóroval tak ve třetím utkání za sebou. Na konci 19. minuty zakončil Adámek přečíslení dvou na jednoho s Ciencialou, Hrachovinu však nepřekvapil. O chvilku později si na něm vylámal zuby i Daňo.

Do druhé části nastoupili Oceláři ve snaze smazat dvougólové manko hodně aktivně. Hrehorčák prolétl po pravém křídle až před Hrachovinu, ten však schoval puk po zakončení třineckého útočníka do lapačky. Přesně po 26 minutách se jako první provinil proti pravidlům Vráblík a hosté měli k dispozici přesilovku, jenže už po 27 sekundách ji utnulo vyloučení Voženílka. Při hře čtyři na čtyři zakončil Přikryl přečíslení dva na jednoho, Kacetl byl pozorný.

Když už se hrálo v plném počtu, minul branku v obrovské šanci Simon. V polovině základní doby měl dvakrát rychle po sobě možnost ke snížení Cienciala a do odkryté branky pálil Daňo - všechny pokusy ale skončily na zadním hrazení. Poté co domácí se štěstím přečkali krušné chvilky, dostal se do dobré pozice na druhé straně Kubík, bekhendem však zacílil pouze do boční sítě. Přesilovku po Přikrylovu faulu, kterou rozdělila přestávka, Třinečtí nevyužili.

Pozorná obrana Jihočechů v čele s výborným Hrachovinou držela čistý štít i ve třetím dějství. Nebezpečnější byli naopak domácí, kteří hrozili z kontrů. Ve 45. minutě pálil Kubík z ideální parkety mezi kruhy, na poslední chvíli však jeden z hostujících hráčů jeho pokus zblokoval hokejkou. O chvilku později se měl Kacetl co ohánět po ranách Gulaše s Ordošem, udržel však naděje hostů na obrat nad vodou.

Na začátku 48. minuty fauloval Voženílek, Motoru však početní výhoda příliš nevyšla. Hrachovina musel naopak pohotově zakročit betonem při Romanovu zakončení. Voženílek se brzy po návratu do hry provinil znovu a jeho zákrok na Douderu před polovinou třetiny zkoumali dokonce rozhodčí na videu, nakonec ale zůstali jen u dvouminutového trestu.

Oceláři se ubránili, v čase 56:38 pak sáhli k oddechovému času a hře bez gólmana. Hned po 21 sekundách toho využil Valský a dalekonosným pokusem pojistil výhru Jihočechů. Odstartoval tak zároveň bouřlivě oslavy vyprodaného hlediště.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 6. zápasy:

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Koblasa (O. Kaše, D. Kaše), 10. M. Sukeľ (Hlava), 26. Koblasa (O. Kaše), 38. Koblasa (Abdul, Baránek) - 26. Moses. Rozhodčí: Hradil, Šindel - Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 5944 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.

Litvínov: M. Tomek - Jaks, Zile, Demel, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - O. Kaše, D. Kaše, Koblasa - Hlava, M. Sukeľ, Kirk - Abdul, Jurčík, A. Kudrna - Havelka, Zygmunt, Maštalířský. Trenér: Mlejnek.

Brno:­ D. Furch - Gazda, Kučeřík, Holland, Ščotka, Moro, L. Kaňák, od 58. navíc Osburn - Moses, Kollár, K. Pospíšil - Flek, Cingel, Zaťovič - A. Zbořil, Marcinko, Kohout - J. Kos, Vincour, Okál. Trenér: Modrý.

Banes Motor České Budějovice - HC Oceláři Třinec 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávka: 1. Gulaš (M. Doudera), 12. Kondelík, 57. Valský. Rozhodčí: Jeřábek, Stano (SR) - Zíka, Rampír. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 6421 (vyprodáno). Stav série: 3:3.

České Budějovice: Hrachovina - Kachyňa, M. Doudera, Pýcha, Štencel, Vráblík, Gulaši - Gulaš, Kondelík, Ordoš - D. Simon, F. Přikryl, M. Beránek - Valský, Pech, Kubík - M. Toman, Vopelka, Koláček. Trenér: Čihák.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Polášek - M. Růžička, Čacho, A. Nestrašil - L. Hudáček, Cienciala, Daňo - Helewka, P. Vrána, D. Voženílek - Hrehorčák, M. Roman, Dravecký. Trenér: Moták.