V taekwondu získal vůbec první olympijskou medaili pro Gabon Anthony Obameh, který v nejtěžší kategorii nad 80 kg podlehl až ve finále Carlu Molfettovi z Itálie. Obameh, který byl velice blízko vítězství v základním čase, ale v prodloužení měl převahu Ital, uznal vítězství svého soka ještě před vyhlášením rozhodčích a zdvihl mu ruku.

Druhé zlato a celkově už třetí medaili veze z Londýna v taekwondu Korejka Hwang Kjong-son. A první zlatou medaili získal v Londýně pro Argentinu v kategorii do 80 kg vyhrál Sebastian Crismanich a spravil tak fanouškům náladu chvíli poté, co se to nepodařilo pozemním hokejistkám.

Slepý rekordman v neuspěl

První světové rekordy padly ještě před zahájením třicátých her v kvalifikaci lukostřelců na 70 metrů. Postaral se o ně téměř slepý Im Tong-hjon a jihokorejské družstvo. Im Tong-hjon nastřílel s 72 šípy 699 bodů, jeho dosavadní světové maximum z letošního května bylo o tři body horší. Šestadvacetiletý sportovec, který později překvapivě vypadl už v osmifinále, vidí na pravé oko jen z 20 procent a na levé dokonce pouze z deseti, takže je z právního hlediska považován za slepého. Z terče podle agentury AP údajně vidí jen barevné skvrny a mezi nimi rozostřené čáry, přesto odmítá nosit brýle.

Korejci pak získali také historicky první olympijské zlato v individuální lukostřelbě mužů, i když týmovou soutěž vyhráli už čtyřikrát. Závod vyhrál třicetiletý O Čin-hjok. V Londýně získala asijská země v lukostřelbě tři ze čtyř zlatých medailí.

Německý (ne)úspěch

V Londýně také skončila nejdelší vítězná série v olympijských sportech. Po osmi zlatých medailích nevyhráli drezuru družstev Němci, ale skončili až druzí za Brity. Ti tak oslavili před 23 tisíci nadšených diváků další triumf po týmovém úspěchu v parkúru.

Němci v drezuře, která je o souladu mezi koněm a jezdcem, neprohráli na olympiádě od Montrealu v roce 1976. Jenže do Londýna vyslali tři nováčky a ti byli i se stříbrem spokojeni. "Bylo to vybojované stříbro a ne ztracené zlato," konstatoval člen německého svazu jezdectví Klaus Roeser. "Soutěžil tady nejmladší tým, jaký jsme kdy měli," dodal.

V drezuře soutěžila i klisna Rafalca, jejíž spolumajitelkou je i manželka republikánského kandidáta na prezidenta USA Mitta Romneyho.

Maďaři bez zlata i medaile

Smutní byli vodní pólisté Maďarska, jejichž sen o čtvrtém olympijském zlatu za sebou ukončili ve čtvrtfinále Italové, kteří je porazili 11:8. Ze zlaté medaile se nakonec radovali Chorvati, kteří poprvé od vzniku samostatného státu vyhráli olympijský turnaj. Ve finále porazili mistry světa Italy 8:6 a třetí skončilo po vítězství 12:11 nad Černou Horou Srbsko. Černá Hora tak marně čekala na druhou medaili a od své samostatnosti – tu jedinou získaly házenkářky, které prohrály až ve finále s Norkami.

Šerm ovládli Italové

Olympijským soutěžím šermířů vládli Italové. Ti v Londýně získali v deseti disciplínách sedm medailí, z toho tři zlaté. Druhou olympijskou medaiIi pro Venezuelu, první po 44 letech, získal kordista Rubén Limardo. Historicky první olympijské zlato pro Čínu ve fleretu vyhrál Lej Šeng.

Zato neúspěch Rusů, kteří vybojovali jen tři medaile, znamenal konec trenéra Vladislava Pavloviče, který odstoupil. "Olympijské hry byly neúspěch. Bohužel nikdo v týmu se neujal role tahouna. To je ovšem také trenérova vina," řekl Pavlovič.