Čeští basketbalisté vybojovali druhou výhru v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V Portugalsku zvítězili 74:67 a odčinili tak páteční domácí prohru s Itálií. Svěřenci trenéra Pavla Budínského po úvodním vítězství v Bělorusku uspěli na palubovce soupeře i na druhý pokus a upevnili si druhé místo v tabulce za Itálií.

"Je to pro nás velmi cenná výhra," pochvaloval si Budínský. Postup na šampionát do Slovinska v příštím roce může znamenat i konečná třetí pozice. Další zápas Češi sehrají příští pondělí v Chomutově se spolufavoritem skupiny Tureckem. Portugalsko dnes po prvním debaklu s Itálií nezabralo ani na druhý pokus.

Čechy v Portugalsku táhl za vítězstvím pivot Petr Benda, autor osmnácti bodů, jehož pravidelný příspěvek už v úvodu poslal hosty do trháku. Budínského výběr vedl celý zápas, při povedeném vstupu do utkání se mohl spolehnout i na výrazně lepší doskok, v němž se však domácí postupně dokázali vyrovnat.

To hostům přineslo problémy, ve druhé čtvrtině se navíc rozehrál dirigent Jaime Silva, který jen v prvním poločase nasázel pět trojek a vrátil portugalský celek do hry. Po poločase Češi Silvu přibrzdili a sami získali klid, když vyrazili až do čtrnáctibodového vedení. Domácí se však nevzdali a závěr přinesl drama. Češi ještě pět minut před koncem drželi zdánlivě bezpečný desetibodový náskok, který se ale začal při náporu domácích rychle tenčit.

Český výběr podržel uzdravený Jiří Welsch, jenž kvůli problémům s třísly zmeškal duel s Itálií a dnes odehrál "jen" necelých čtrnáct minut. V závěrečných 80 vteřinách zaznamenal pět bodů, které udržely odstup od Portugalska. Češi byli pod tlakem ještě osmnáct sekund před koncem, když Silva snížil další trojkou na 67:70, ale Welsch vzápětí proměnil jeden trestný hod a čtyřbodový náskok ještě v závěru trojkou podtrhl Pumprla.

"Ačkoli se zdálo, že jsme si vybudovali náskok dvanácti až čtrnácti bodů, tak nás domácí díky své aktivitě, houževnatosti i změně obranného systému přibrzdili. Díky neuvěřitelným čtrnácti útočným doskokům se dostali na rozdíl čtyř bodů, ale my jsme v závěru i díky trestným hodům Jirky Welsche dotáhli vše do vítězného konce," dodal Budínský.

Kvalifikační utkání basketbalistů o postup na mistrovství Evropy:

Skupina F:

Portugalsko - Česká republika 67:74 (10:24, 34:43, 46:58) Nejvíce bodů: Jaime Silva 20, Gomes 10, Barroso 9 - Benda 18, Hruban 12, Pumprla 11, Bartoň 9, Jelínek 8. Fauly: 25:21. Trestné hody: 11/11 - 26/18. Trojky: 8:4.

1. Itálie 3 3 0 238:167 6
2. Česká republika 3 2 1 200:195 5
3. Turecko 2 1 1 146:152 3
4. Bělorusko 2 0 2 139:150 2
5. Portugalsko 2 0 2 112:171 2