reklama
reklama
8. 7. 2013 | poslední aktualizace: 3. 8. 2013  18:59
Skaut z NBA chválí evropský basketbal

Evropští basketbalisté bývají často šikovnější než Američané, říká skaut z NBA

Přestože Američané propluli letošním šampionátem do devatenácti let bez jediné porážky, zámořští skauti si pochvalují, jak jde evropský basketbal nahoru. "V Česku máte několik hodně zajímavých hráčů," řekl HN skaut Brooklynu Nets, který si jako jeden z téměř dvaceti našel cestu do Prahy.
Lukáš Korynta
Lukáš Korynta
redaktor
Čtěte více o: NBA | basketbal
Danko Cvjetičanin
Danko Cvjetičanin
foto: HN/R.Volfík

 Přesně jak se čekalo, světovému šampionátu do devatenácti let dominovali Američané. Skvadra okolo borců jako Marcus Smart nebo Aaron Gordon, kteří budou bezesportu hvězdami příštího draftu do NBA, proplula turnajem bez jediné porážky. Přesto si zámořští skauti, kterých turnaj přilákal do Prahy hned dvacet, pochvalují vzestup evropského basketbalu.

Skaut Brooklynu Nets Danko Cvjetičanin říká, že evropští hráči jsou obvykle šikovnější, minimálně co se basketbalového myšlení týče. "Tréneři tady mnohem více dbají na základní prvky hry," řekl HN během turnaje. Američané možná i díky své atletické výbavě konkurenci nenašli, takoví Srbové, Litevci nebo Australané se ale před zámořskými zvědy blýsknout dokázali. Přestože českým reprezentantům turnaj nevyšel podle představ, místní basketbal posunuli i díky sociálním sítím zase o kus výš, s čímž souhlasí i Cvjetičanin. "Máte v Česku pár hodně zajímavých hráčů," řekl, a pochválil dle jeho slov skvěle organizovaný turnaj.

reklama

HN: Jak důležitá je podle vás práce skauta v dnešní době profesionálního sportu?
Podle mých zkušeností hodně záleží na klubu. Například pro Brooklyn Nets hraje skauting, a hlavně ten mezinárodní, zásadní roli. Majitel je Rus a celkově je v organizaci jakýsi obdiv k evropskému basketbalu. Ne snad, že by majitel prosazoval Evropany, ale pokud někdo zaujme, jako loni například Mirza Teletovič, tak svou šanci dostane. Hráči z Evropy to ale mají v NBA těžké, když navrhneme zajímavý prospekt, stojí proti němu několik desítek zajímavých Američanů.

HN: Můžete srovnat evropské hráče, kteří vyrůstají mezi profesionály v Eurolize nebo Eurocupu s těmi americkými, kteří hrají zámořské univerzitní soutěže?
Hodně zámořských trenérů si začíná uvědomovat fakt, že hráči z Evropy jsou kolikrát mnohem šikovnější. V Evropě se klade mnohem větší důraz na základní principy hry, a hráči si tak lépe osvojí vlastnosti jako správné rozhodování kdy vystřelit, kdy nahrát, kdy najet do koše, nebo i jak se správně pohybovat po palubovce. Na druhou stranu, atletickou výbavou a sílou se s Američany nikdo rovnat nemůže.

HN: Trenér letošních finalsů NBA ze San Antonia Greg Popovich jednou prohlásil, že má radši cizince, protože lépe pracují pro tým. Měl tedy pravdu?
Naprosto. Kouč Popovich je skutečný génius a jeho práce se na týmu Spurs odráží. Rád sází na neamerické hráče, to je pravda. San Antonio má navíc nejsilnější pozici v mezinárodním skautingu, v Praze tu měli skauty hned dva, to nebývá obvyklé.

HN: Co vás letos zaujalo na šampionátu do devatenácti let? Dá se říct, že některé z těchto hráčů, co se v Praze představili, uvidíme za rok nebo dva v NBA?
Minimálně si stojí za to zapamatovat si americkou soupisku, protože některá ta jména budou v příštím draftu do NBA hodně vysoko, tím jsem si jistý. Překvapili ale i další, ale o jménech mluvit nemůžu, to je pravidlo (směje se).

HN: Jaká z evropských zemí má podle vás nejlepší pozici, co se týče mládežnického basketbalu? Překvapili Srbové i Litva, ale znamená to něco?
Je to zvláštní, ale nejlepší strukturu mládežnického basketbalu mají kolikrát země, od kterých bych to nečekal. Třeba právě Srbsko. Dobře jsou na tom také Australané, ale myslím si, že jedničkou jsou stále Španělé. Oni mají takový netypický styl hry, všechno dělají v rychlosti už od mala. Myslí rychle, běhají rychle, rozhodují se rychle. Proto také je několik Španělů v NBA a patří tam mezi opory svých týmů, jako bratři Gasolové nebo Ricky Rubio.

O uplynulém šampionátu do devatenácti let, o práci skauta, ale i o tom, jak na univerzitě několik odborníků přehlédlo Michaela Jordana, který neuměl střílet, se dočtete více v rozhovoru v úterních Hospodářských novinách.

Autoři: Lukáš Korynta
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
podiveni (Cornero)
Nahodou jsem videl par zapasu devatenactek a nestacil jsem zirat...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Sebastian Vettel při Velké ceně Austrálie se zvukem motorů spokojený nebyl.
Vojtěch Scheinost
Takhle nezní formule 1, tenhle zvuk je úplný "shit", nadává mistr světa...
VIDEO
Radek Štěpánek (vlevo) se v Japonsku bude muset bez Tomáše Berdycha obejít.
Radek Štěpánek bude hlavní oporou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova...
reklama
reklama
reklama