Švýcaři doplatili na faul největší hvězdy, Kanada po něm otočila. Rakouský sen žije

Aktualizováno 19. 5. 2024 23:54
Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa v Praze Švýcarsko 3:2, když dvěma góly otočili skóre v dlouhé přesilovce po hloupém faulu Fialy, největší hvězdy soupeře. Javorové listy vedou skupinu A a v posledním zápase proti Česku jim k udržení prvního místa stačí neprohrát v základní hrací době. Rakousko vyhrálo nad Norskem 4:1 a jeho sen o pohádkovém postupu do čtvrtfinále žije.
Švýcar Jonas Siegenthaler (vlevo) v rozepři s Dylanem Cozensem z Kanady
Švýcar Jonas Siegenthaler (vlevo) v rozepři s Dylanem Cozensem z Kanady | Foto: Reuters

Už po 71 vteřinách nabídl Kanaďanům přesilovou hru Švýcar Marti a ti výhodou nepohrdli. Stačilo jim půl minuty a Cozens z dorážky otevřel skóre.

V 5. minutě byly oba celky blízko změně skóre. Bedard nenašel recept na Genoniho, Josiho na druhé straně vychytal Binnington.

Krátce nato neuspěl ani Tanev. V polovině třetiny musel na trestnou lavici Oleksiak a i Švýcaři byli v přesilovce úspěšní. Vyrovnal Fiala. V 15. minutě sebral Kanaďanům radost duchapřítomným obranným zákrokem Josi.

Oleksiak pykal znovu zkraje druhé části, Švýcaři sice přesilovku nevyužili, ale na začátku 26. minuty je poslal do vedení Loeffel, jenž dokonale využil zakrytého výhledu Binningtona.

O chvilku později však Fiala fauloval kolenem Cozense, dostal trest na pět minut a do konce utkání a jeho mužstvo to vyšlo hodně draho.

Právě Cozens nejprve vyrovnal. Pak Bedard zastavil za cenu faulu unikajícího Thürkaufa a Švýcaři měli k dispozici trestné střílení, které však Andrighetto neproměnil.

Ve 31. minutě předvedli Kanaďané v přesilovce dokonalou souhru, na jejímž konci byl Paul, snadno uklidil kotouč zblízka do branky a zámořský celek vedl.

Ve třetím dějství mohl zvýšit náskok Cozens, ale Genoni byl proti. Švýcaři pak hráli dvě přesilovky v krátkém sledu, soupeř však velmi pečlivě bránil.

Kanaďané povolili Švýcarům za celou třetí třetinu pouze šest střel mezi tyčky a přestáli i soupeřovu závěrečnou hru bez gólmana.

Javorové listy tak vyhrály i šestý zápas na letošním šampionátu a dostaly se do čela tabulky před Čechy, s nimiž svedou v úterý souboj o první místo a nejlepší postupovou pozici.

Rakušané mají další výhru

Třemi body za dvě branky a jednu asistenci přispěl k vítězství Rakouska útočník Schneider, tři přihrávky zaznamenal Rossi.

Norové budou bojovat v pondělí o záchranu v přímém souboji s Velkou Británií, zato Rakušané si drží reálnou šanci na účast ve čtvrtfinále.

K postupu mezi nejlepších osm celků turnaje, což se jim naposledy povedlo před třiceti lety na šampionátu v Itálii, potřebují, aby Finové nezískali z duelů s Dánskem a Švýcarskem více bodů než oni ze závěrečného utkání s Velkou Británií.

V úvodu zápasu s Norskem mohl dostat Rakousko do vedení bekhendovou dorážkou Thaler a po polovině úvodní části se Norové ubránili při vyloučení Engebratena.

V 17. minutě při trestu Heinricha nabídl Zuccarello šanci Thoresenovi, jenže puk se mu dostal na brusle a norský hráč akci nezakončil. Rakušané se neprosadili v závěru první třetiny ani při pobytu Steena na trestné lavici.

V čase 28:14 už Rakušané přesilovou hru při vyloučení Johannesena využili. Schneider napřáhl za levým kruhem a přes bránícího Kaasastula zamířil k bližší tyči branky Haukelanda.

Za 40 vteřin tým kouče Badera zvýšil náskok po rychlém protiútoku. Střelu Zwergera v souboji se Schneiderem nešťastně tečoval hokejkou mezi Haukelandovy betony Johannesen. Ve 34. minutě skóroval podruhé v utkání Schneider, který překonal Haukelanda téměř identicky jako při prvním gólu.

Na přelomu druhé a třetí části se Rakušané ubránili 56 vteřin ve třech proti pěti a navíc se v pokračujícím oslabení dostal do úniku po návratu z trestné lavice Mario Huber, Haukeland ovšem zasáhl lapačkou. V 49. minutě mohl zvýšit Strong, který trefil levou tyč.

V 54. minutě ještě vykřesal Norům naději v přečíslení po Zuccarellově pasu Engebraten, ale v čase 57:24 po Zwergerově nabídce zpečetil výsledek při power play do prázdné branky Huber.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Švýcarsko - Kanada 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Fiala (Hischier, Josi), 26. Loeffel (Thürkauf, Fora) - 2. Cozens (Tavares, Mangiapane), 29. Cozens (Mangiapane, Tavares), 31. Paul (Mangiapane, Cozens). Rozhodčí: Hribik (ČR), Heikkinen - Nikulainen (oba Fin.), Briganti (USA). Vyloučení: 3:6, navíc Fiala (Švýcarsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 17.268.

Švýcarsko: Genoni - Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora - Niederreiter, Hischier, Fiala - Kurashev, Andrighetto, Jäger - Simion, Senteler, Herzog - Ambühl, Thürkauf, Scherwey - Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.

Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Zellweger, Severson, Guhle - Mercer, McBain, B. Tanev - Bedard, Paul, McCann - Dubois, Tavares, Hagel - Bunting, Cozens, Mangiapane - Guenther. Trenér: Tourigny.

Norsko - Rakousko 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. Engebraten (Zuccarello) - 29. Schneider (Heinrich, Rossi), 29. Zwerger (Schneider, Rossi), 34. Schneider (Rossi, Brunner), 58. M. Huber (Zwerger). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Tscherrig - Fuchs (oba Švýc.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 16.565.

Norsko: Haukeland - Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul, Engebraten - Brandsegg-Nygard, P. Thoresen, Zuccarello - Pettersen, E. Ö. Salsten, Martinsen - N. Steen, Vikingstad, Berg Paulsen - T. Olsen, H. Ö. Salsten, Rönnild - Bakke Olsen. Trenér: T. Johansson.

Rakousko: Kickert - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt - Wukovits, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - P. Huber, Thaler, Rohrer. Trenér: Bader.

1. Kanada 6 5 1 0 0 28:15 17
2. Česko 6 4 1 1 0 23:10 15
3. Švýcarsko 6 4 1 0 1 26:11 14
4. Rakousko 6 2 0 1 3 19:25 7
5. Finsko 5 2 0 1 2 17:10 7
6. Dánsko 6 2 0 0 4 14:26 6
7. Norsko 6 1 0 0 5 10:23 3
8. Velká Británie 5 0 0 0 5 6:23 0