reklama

Aktivisté se nabourali do vysílání pekingského rádia

Čína omezuje média i na olympiádě. Přístup novinářů na některé stranky je omezen Čína omezuje média i na olympiádě. Přístup novinářů na některé stranky je omezen autor: Reuters
20 minut kritizovali porušování svobody slova v Číně

Peking - Ačkoliv se tomu čínské úřady brání zuby nehty, pekingské hry se politizaci nevyhnou. Spektakulární akce se povedla organizaci hájící svobodu médií Reportéři bez hranic (RSF) v pátek krátce po osmé hodině ranní pekingského času.

Reportéři se "nabourali" do vysílání lokálního rádia a přesně dvanáct hodin před slavnostním zahájením her na dvacet minut zaplavili radiové vlny stížnostmi na porušování svobody slova v Číně a státní dozor nad čínskými médii.

Horečka v Pekingu vrcholí Protest Tibeťanů v jejich exilu v indickém Dilí. Foto: Reuters
Čtěte také:
Horečka stoupá. Čína žene své sportovce k triumfu
Bush tvrdě útočil na Čínu, sportovci se zastali Tibetu

"Čína je zemí cenzury a tento program je naším způsobem, jak si vystřelit z čínských úřadů, které stále drží stovky novinářů a internetových uživatelů ve vězení," četl hlas na začátku vysílání.

Nepřehlédněte:

Nepřehlédněte:

"Je to náš způsob, jak říci: ať uděláte cokoliv, nebudete nikdy schopni zrušit právo na svobodu slova."

Reportéři bez hranic volají po osvobození politických vězňů v zemi a zrušení cenzury. Údajně se jedná o první případ od ustavení komunistického státu roku 1949, kdy z Číny vysílalo soukromé rádio.

Poslouchat na krátkých vlnách lze v zemi i mezinárodní stanice v čínských jazycích, ale úřady dělají vše pro to, aby jejich signál rušily.

Vysílání RSF, ve kterém vystoupili i čínští aktivisté žijící v zahraničí, bylo v angličtině a mandarínštině.

reklama