reklama

Baník a Svědík, to se rýmuje! Ostrava má nového trenéra

Fanoušci Baníku Ostrava se mohou těšit na nového trenéra Martina Svědíka, který před 20 lety za Baník hrával. Fanoušci Baníku Ostrava se mohou těšit na nového trenéra Martina Svědíka, který před 20 lety za Baník hrával. autor: Dalibor Sosna
Martin Svědík, bývalý fotbalový útočník Baníku Ostrava, se stal ve středu oficiálně jeho novým trenérem pro příští dvě sezony.

Ostrava - Martin Svědík, bývalý fotbalový útočník Baníku Ostrava, se stal ve středu oficiálně jeho novým trenérem pro příští dvě sezony. Jeho asistentem se stal Erich Cviertna, který byl asistentem v Baníku už před dvaceti lety, kdy po odchodu Milana Máčaly k reprezentaci asistoval svému kolegovi a kamarádovi Jaroslavu Gürtlerovi.

Mix progresivního mládí a zkušenosti

Mix mladého trenéra Martina Svědíka (38 let) a zkušeného asistenta Ericha Cviertny (62 let), to je podle vedení Baníku Ostrava recept na odraz ze dna tabulky.

„Vsadili jsme na symbiózu progresivního mládí a dlouholeté trenérské zkušenosti,“ tvrdí v oficiálním prohlášení Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s. „Chceme zpátky nahoru a do evropských pohárů,“ dává si Šafarčík vysoké cíle.

Martin Svědík strávil posledních šest let jako trenér v rodných Pardubicích a z divize dostal tradiční klub až do druhé ligy, kam dříve dlouhodobě patřil. Nyní pro něho přichází skvělá šance.

„Jsem moc rád, že se mi Baník ozval. Jde o první ligu a navíc k Baníku mám skvělý vztah. Už v juniorském věku jsem na Bazaly přišel a dva roky se tu zkoušel prosadit do nabitého kádru,“ vzpomíná na sezony 1993/94 a 1994/95.

Moc toho jako hráč nestihl

Tehdy ale neměl v Baníku moc šancí. Přednost dostával v životní formě hrající Milan Duhan, jméno už měl Ladislav Fujdiar, dařilo se také Luboši Knoflíčkovi.

Svědík se po roce a půl v áčku Baníku stěhoval do Olomouce. Tam strávil půl sezony a pak nastupoval za Atlantik Lázně Bohdaneč, kde si zahrál ještě jednu ligovou sezonu, pak měl problémy se zraněním. "Moc jsem toho v lize nestihl jako hráč, snad zvládnu více jako trenér," usmívá se Svědík.

V Baníku Ostrava však přesto Svědík zapustil silné kořeny a především kamarádství s Radkem Slončíkem, tehdejší hvězdou týmu a současným manažerem klubu. Vazby mezi oběma zůstaly velmi silné.

Svědík a Slončík, kamarádství z mládí

Ostatně právě Svědík se Slončíkem spolu cestovali v dřevních dobách české fotbalové ligy z Ostravy vlakem domů. Slončík do Šumperku, Svědík kousek dál do Pardubic.

A právě při společné cestě vlakem se Slončík seznámil se svou manželkou. „S Radkem jsme opravdu skvělí kamarádi, jsem rád, že budeme v klubu spolu a snad se nám bude dařit,“ přeje si Martin Svědík.

Nyní před trenérským talentem Svědíkem stojí velká výzva. „Vždy mám nejvyšší cíle, ale musíme být rozumní. Baník měl poslední tři roky hodně kritické. Zachránil se, teď se chce odrazit ode dna. Budeme muset vybírat správné hráče,“ má jasno Svědík.

reklama