Bauer zabral. Vyhrál ve Val di Fiemme a živí naději

9. 1. 2010 16:45
Bauer ztrácí na Northuga 8,3 sekundy
Lukáš Bauer slaví vítězství ve Val di Fiemme
Lukáš Bauer slaví vítězství ve Val di Fiemme | Foto: Sport

Val di Fiemme - Běžec na lyžích Lukáš Bauer suverénně vyhrál předposlední díl Tour de Ski ve Val di Fiemme.

Po 20 kilometrech klasicky s hromadným startem je před nedělním finišem celkově druhý s minimální ztrátou 8,3 sekundy na Nora Pettera Northuga, jenž dnes skončil druhý s více než půlminutovým mankem.

"Lukáš předvedl neskutečný výkon a porazil celý svět o třídu. Byl fantastický," řekl trenér reprezentace Miroslav Petrásek.
<p>O vítězi se tak bude rozhodovat v závěrečné etapě s tradičním náročným výstupem na sjezdovku Alpe Cermis.

"Všichni se ptali, jestli je Northug neporazitelný, a samozřejmě je. Lukáš s ním pojede o vítězství. To je z mé strany fantastická zpráva a bude záležet, jak se Lukáš dobře vyspí. Určitě není bez šancí," míní Petrásek.

Podle Bauera je pro Tour atraktivní, když se až do finiše přetahují o výhru dva běžci. Očekává, že Northuga brzy po startu finále dojede. "On nebude nikam spěchat. Pak nebude chtít spolupracovat a pod sjezdovku to odtáhnu já, ale nebojím se.

Ve formě jsem a pokud bych dokázal předvést to, co na klasice, tak bych se mohl radovat na kopci. Ale nepředbíhejme," řekl Bauer pro Radiožurnál.

Běžec, který naposledy vyhrál závod SP loni v lednu v Otepää, se na dvacítce držel na špici od začátku, ale na sprintech si ho hlídali Norové. "Měl jsem z toho maličko obavy, když ho vždy předjeli, ale od třetího kola zkusil jet a vyšlo to," řekl Petrásek.

Jeho svěřenec spolu s Northugem postupně roztahovali pole. Před devátým kilometrem soupeřům odskočili, v polovině trati měli šestivteřinový odstup před Ivanem Babikovem a náskok skoro 20 vteřin na zbytek pole.

"Ale taktika taková nebyla. Loni jsem tady měl problémy ve druhém i třetím kole a rozjelo se mi astma," připomněl Bauer komplikace z minulého ročníku. "Tak jsem byl opatrnější, ale když se to dál rozjelo, tak jsem věděl, že pokud se chci dostat do boje o vítězství, tak musím zkusit jet, a tak jsem jel," řekl český běžec.

Neblázni, buď v klidu, říkal si Bauer

S Northugem se ostatním dál vzdalovali. Společně si oba rozdělovali i bonusové vteřiny, kdy se vždy norský lídr Světového poháru dokázal dostat na okamžik do čela. S Bauerem si i hrál, když před něj jen lehce strčil špičku boty. "To je jeho přednost. Kdybych to uměl, tak bych to dělal taky," řekl Bauer.

Rozhodující nástup předvedl český vítěz Tour de Ski z roku 2008 při stoupání po mezičasu na 14. kilometru. Tam soupeři unikl a na patnáctém kilometru už vedl o 18,7 sekundy. "To byla velká vzpruha, ale snažil jsem se nebláznit. Říkal jsem si: lyžuj, neběhej. Zní to divně, ale snažil jsem se být v klidu," uvedl Bauer.

Na zbylých pěti kilometrech si Bauer s jistotou udržel svoji pozici. "Byl jsem rád, že už jsem v cíli. Jediný, co jsem věděl, že jsem přejel čáru. Byl jsem rád, že jsem spadl na zem a chvíli si mohl odpočinout," řekl Bauer deníku Sport a Radiožurnálu.

Naopak Northuga pohltila skupina pronásledovatelů a norský běžec musel hájit druhé místo ve sprintu, což se mu tradičně podařilo. Třetí pozice v sedmé etapě patřila německému běžci Axelu Teichmannovi, jemuž patří stejná pozice i celkově. Na Bauera už má ale manko minutu a 22 sekund.

Z českých běžců ještě bodoval šestadvacátý Jiří Magál, který na Bauera ztratil minutu a tři čtvrtě. Martin Koukal doběhl na 42. místě, Milan Šperl hned za ním a Martin Jakš nedokončil.

Dvaatřicetiletý Bauer po výhře na dvacítce absolvoval vyhlášení, dopingovou kontrolu a pak si šel projet trať finále.

Do závodu už nenastoupili Rusové Alexandr Kuzněcov a Ivan Alypov. Ti neměli v pořádku krevní obraz a lyžařská federace FIS je na start nepustila. Kuzněcov musí vynechat pět dnů, Alypov nebude závodit dva týdny. Překročené limity krevních testů mohou ukazovat na užití dopingu, a tak se oba musejí podrobit ještě zkoušce na zakázané látky.