reklama

Biatlonová válka trvá. Svaz zakázal sestrám Fialkovým reprezentovat Slovensko

Paulina Fialková Paulina Fialková autor: Lukáš Caha
Slovenské hvězdy odmítají podepsat reprezentační smlouvu. Stále hrozí, že nebudou moci startovat ve Světovém poháru.

Spor ve slovenském biatlonu hoří dál. Nyní se k němu prostřednictvím svého Facebooku vyjádřily i hlavní aktérky. Paulína a Ivona Fialkovy se sice stále připravují na novou sezonu, která vypukne už za dva týdny ve slovinské Pokljuce, ovšem reálně hrozí, že slovenských sester se úvod Světového poháru týkat nebude. Pořád nemají podepsanou reprezentační smlouvu - a bez ní startovat nemohou.

"V souvislosti s medializovanými informacemi Slovenského svazu biatlonu ohledně nepodepsání smlouvy o reprezentaci Slovenska musíme po obrovském množství dezinformací v médiích říci, že pravidla svazu zakazují sportovcům vyjadřovat se v jeho neprospěch, a my tak nemůžeme aktuální situaci hlouběji komentovat a ani dokládat konkrétními fakty," upozornily sestry Fialkovy v úvodu prohlášení, které uveřejnily na svém Facebooku.

Později odpoledne ale zveřejnily aktualizaci ke kauze. "Slovenský biatlonový svaz bohužel své hrozby splnil a zakázal nám reprezentovat naši zem. Když nejsme vázáni žádnými svazovými pravidly, příští týden se vyjádříme ke všem sporným bodům naší spolupráci s mateřským svazem od her Koreji," napsaly a přidaly zápis ze zasedání disciplinární komise.

Slovenský zväz biatlonu žiaľ svoje hrozby naplnil a zakázal nám reprezentovať svoju vlasť. Kedže už niesme viazaní žiadnymi zväzovými pravidlami, budúci týždeň sa vyjadríme ku všetkým sporným bodom spolupráce s naším materským zväzom od Zimných olympíjských hier PyeongChang 2018. Užite si pekný športový víkend. Paja a Ivka

Zveřejnil(a) Ivona Fialková dne 16. November 2018

Oběma slovenským biatlonistkám prý nezbývá nic jiného než plně důvěřovat svému zaměstnavateli, VŠC Dukla Banská Bystrica, a advokátní kanceláři, která je zastupuje a jež se snaží se svazem dohodnout.

"Chceme vám všem zdůraznit, že možnost reprezentovat Slovensko, možnost prezentovat biatlonový svaz, jeho sponzory a partnery je pro mě otázkou cti, sportovní hrdosti a vděku za podmínky, které mi byly doteď vytvořené," píše Paulína Fialková, jež se na olympiádě v Pchjongčchangu blýskla pátým místem a v jarním díle Světového poháru v Ťumeni skončila druhá.

"Od začátku tohoto sporu deklarujeme, že se všemi částmi smlouvy, které definují naše povinnosti při sportovní reprezentaci Slovenska, bez výhrad souhlasíme. Stejně tak bez výhrad akceptujeme všechny reklamní partnery svazu. Budeme je během reprezentačních akcí s hrdostí prezentovat i přes to, že nám za to podle svazové smlouvy nenáleží žádná odměna," prozrazují Fialkovy.

"Jsou však věci, které nemůžeme akceptovat. Biatlonový svaz o nich ví a my jsme do dnešního dne od nich neobdrželi žádnou odpověď," tvrdí Fialkovy bez dalších podrobností. Podle spekulací slovenských médií je však problém v prezentaci osobních sponzorů obou biatlonistek.

Pozdravujeme Vás z Lenzerheide (SUI) kde prebieha naša záverečná príprava pred štartom IBU Svetového pohára 2018/2019. V súvislosti s medializovanými informáciami Slovenského zväzu biatlonu ohľadom nepodpísania Zmluvy o reprezentácii Slovenska musíme po obrovskom množstve dezinformácií v médiách povedať, že pravidlá zväzu zakazujú vyjadrovať sa športovcom v jeho neprospech, a my tak aktuálnu situáciu nemôžeme hlbšie komentovať a ani dokladovať konkrétnymi faktami. Neostáva nám tak nič iné, ako plne dôverovať nášmu zamestnávateľovi VŠC Dukla Banská Bystrica a nášmu právnemu zástupcovi advokátskej kancelárií Garant Partner Legal, ktorí sa naďalej snažia so zväzom dohodnúť. Chceme Vám všetkým zdôrazniť, že možnosť reprezentovať Slovensko, možnosť prezentovať biatlonový zväz, jeho sponzorov a partnerov je pre nás otázkou cti, športovej hrdosti a vďaky za podmienky, ktoré nám boli doteraz vytvorené. Od začiatku tohto sporu deklarujeme, že so všetkými časťami zmluvy definujúcimi naše povinnosti pri športovej reprezentácii Slovenska bezvýhradne súhlasime. Rovnako bez výhrad akceptujeme všatkých reklamných partnerov zväzu. Budeme ich počas reprezentačných akcii s hrdosťou prezentovať aj napriek tomu, že nám za to podľa zväzovej zmluvy neprináleži žiadna odmena. Sú však veci, ktoré nemôžeme akceptovať. Biatlonový zväz o nich vie a my sme do dnešného dňa od nich neobdržali žiadnu odpoveď. Verím, že aj keby samotný proces nedopadol úspešne a zväz by nám zakázal reprezentovať Slovensko, bude príklad nášho príbehu signálom, že nie je zlučiteľné so základnými princípmi športu podmieňovať právo reprezentovať svoju domovinu podpísaním zmluvy, o ktorej nie je možné diskutovať, zmluvy ktorá reprezentáciu podmieňuje obchodom so športovcami. V tomto prípade je šport na Slovensku na zlej ceste. Veríme, že tento pre nás zásadný rozpor kompetentní ľudia vyriešia tak, aby sme sa mohli my športovci sústrediť na čo najlepšie výkony v silnej svetovej konkurencii. Ďakujeme za Vašu podporu. Paja a Ivka

Zveřejnil(a) Paulína Fialková dne 15. November 2018

"Věřím, že i kdyby samotný proces nedopadl úspěšně a svaz by nám zakázal reprezentovat Slovensko, bude příklad našeho příběhu signálem, že není slučitelné se základními principy sportu podmiňovat právo reprezentovat svoji vlast podepsáním smlouvy, o které je možné diskutovat, smlouvy, která reprezentaci podmiňuje obchodem se sportovci," doplňují Fialkovy.

"V tom případě je sport na Slovensku na špatné cestě. Věříme, že tento pro nás zásadní rozpor kompetentní lidé vyřeší tak, abychom se mohli my, sportovci, soustředit na co nejlepší výkony v silné světové konkurenci," uzavírají Fialkovy.

Slovenský svaz biatlonu už začátkem tohoto týdne upozornil, že všichni ostatní závodníci smlouvu o reprezentaci bez výhrad podepsali, včetně trojnásobné olympijské vítězky Anastasie Kuzminové. 

Vedení banskobystrické Dukly se ovšem pozastavilo nad tím, že znění smlouvy neschválili funkcionáři svazu s dostatečným předstihem, ale teprve v polovině září, kdy už byla příprava na novou sezonu v plném proudu.

Slovenským biatlonem otřásá spor. Sestry Fialkovy nepodepsaly reprezentační smlouvy Slovenským biatlonem otřásá spor. Sestry Fialkovy nepodepsaly reprezentační smlouvy Čtěte zde
reklama