reklama

Boj biatlonistů o olympiádu vrcholí. Soukupa skolily horečky, Koukalová stále mimo hru

Šance Jaroslava Soukupa na olympijskou nominaci se komplikují. Šance Jaroslava Soukupa na olympijskou nominaci se komplikují. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Biatlonové divadlo vyměnilo jednu německou destinaci za druhou. Ve středu začíná v Ruhpoldingu pátý díl Světového poháru, předposlední před olympijskými hrami. I v českém týmu jde do tuhého.

Praha / Ruhpolding - Už jen měsíc zbývá do chvíle, kdy se na stadionu v Pchjongčchangu slavnostně rozhoří olympijský oheň. Napětí stoupá, boje sportovců o jízdenky do Jižní Koreje směřují do finiše. A nejinak je tomu uvnitř české biatlonové reprezentace. 

Závodníci, kteří jsou na hraně nominace, mají posledních pár příležitostí zaujmout. V bavorském Ruhpoldingu půjde do tuhého.

Nepříjemné starosti přitom řeší tradiční člen týmu Jaroslav Soukup. Obhájce sprinterského bronzu a člen stříbrné smíšené štafety ze Soči po svém nejlepším výkonu sezony, předvedeném v Oberhofu, v nejméně vhodný moment onemocněl.

A nejde o žádnou lehkou virózu. Pětatřicetiletý matador pořádně odnesl vlhké počasí, jež v Německu v závěru minulého týdne panovalo.

"Ucpaly se mi dutiny a od nich se rozjela nemoc. V noci na úterý mně teplota vyskočila až na čtyřicítku. Takové horečky jsem nikdy předtím neměl," řekl biatlonista pro oficiální web českého biatlonu.

Šéftrenér Ondřej Rybář předeslal, že pro Soukupa jde skutečně o podstatnou komplikaci. "Bohužel onemocněl. Není to dobrá zpráva jak z pohledu slušné formy, ve které se minulý týden prezentoval, tak pro něho může mít i fatální následky s blížící se olympijskou nominací," prohlásil.

Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Prohlédněte zde

Historicky první český olympijský medailista v biatlonu se ale nechce vzdát. "Jsem zvědav, jak to dopadne, ale udělám maximum, abych se mohl vrátit už v Anterselvě. O olympiádu chci ještě zabojovat," ujistil fanoušky Soukup.

Nominace se uzavírá právě po závodech v Itálii. Ve hře je pět míst pro muže a šest míst pro ženy.

U nich vypadá v tuto chvíli téměř stoprocentně povolání čtveřice Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Jessica Jislová. To je v této sezoně nejsilnější sestava pro štafetu. O zbylá dvě místa se popere Lea Johanidesová, která se pro Ruhpolding vrací do reprezentace, s Lucií Charvátovou a Veronikou Zvařičovou.

Do nominace ale ještě stále může zasáhnout Gabriela Koukalová. I když zprávy vycházející z trenérského štábu hovoří o tom, že se stav bolavých lýtek největší české hvězdy minulých let ani v novém roce nelepší.

Sama Koukalová naposledy informovala své příznivce prostřednictvím sociálních sítí první den roku, kdy do jinak pozitivního statusu zařadila větu: "Na tréninku už to taková paráda nebyla." 

Biatlonový záchvat rychle pominul. Teď roste ze sedmnáctileté krásky druhá Neumannová Biatlonový záchvat rychle pominul. Teď roste ze sedmnáctileté krásky druhá Neumannová Čtěte zde

Desítky vzkazů od fanoušků ale ukazují, že v jejich myslích naděje na start Koukalové v Pchjongčchangu stále žije. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout po skončení závodů v Ruhpoldingu a před startem SP v Anterselvě, tedy někdy mezi nedělí a středou. Do té doby nadále zůstane spousta prostoru pro spekulace.

V Ruhpoldingu se tedy od středy do neděle představí Vítková, Puskarčíková, Jislová, Charvátová, Johanidesová, Zvařičová a pouze ve štafetě Davidová.

Do středečního mužského vytrvalostního závodu trenéři postaví pětici Ondřej Moravec, Michal Krčmář, uzdravený Michal Šlesingr, Adam Václavík a Ondřej Hošek. Pouze IBU Cup tentokrát pojede Tomáš Krupčík.

"Chceme, aby naši sportovci co nejvíce závodili a současně se poměřili mezi sebou," vysvětlil Rybář. Závodníci, kteří nepojedou v Ruhpoldingu štafetu a nebudou mít naději na účast v nedělních závodech s hromadným startem, proto odcestují do Arberu na šumavský IBU Cup. 

Nominace do Anterselvy pak vyplyne z výsledků v Ruhpoldingu a právě Arberu. Předem úplně odepisovat tak nelze ani Lukáše Kristejna, Matěje Krupčíka, Tomáše Vojíka, Milana Žemličku, Ludmilu Horkou a Annu Tkadlecovou.

Byť jejich šance na olympiádu v tuto chvíli nejsou nikterak výrazné. Výjimečné výkony by je ale mohly na poslední chvíli posunout do hry.

Hrozba trvá, biatlonisté si před olympiádou neodpočinou. Konečně ale ukázali sílu Hrozba trvá, biatlonisté si před olympiádou neodpočinou. Konečně ale ukázali sílu Čtěte zde
reklama