reklama

Čína a lidská práva? Musíme vyslat jasný vzkaz, hlásí norské hvězdy biatlonu

Tarjei Bö a Johannes Bö. Tarjei Bö a Johannes Bö. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Hvězdní bratři Johannes a Tarjei Bö chtějí na olympijských hrách v čínském Pekingu upozornit na porušování lidských práv.

Úspěšní biatlonisté se o citlivém tématu poměrně obšírně rozpovídali pro norská média. Popřeli, že by chystali bojkot olympijských her, které v Pekingu začnou 4. února příštího roku. Zároveň ale chtějí dát během sportovního svátku jasně najevo své postoje.

Sestra Wiererové vzdala biatlonovou kariéru, to Davidová si v létě došla pro diplom Sestra Wiererové vzdala biatlonovou kariéru, to Davidová si v létě došla pro diplom Prohlédněte zde

„Musíme pokračovat v tvrdém tréninku a na olympiádu se připravit. Jinak tam ale musíme jasně ukázat, za čím stojíme. To je pro mě důležité," prohlásil starší z bratrů Tarjei Bö, dvojnásobný olympijský medailista ze štafet.

Konkrétní formu protestu zatím nespecifikoval, za určitý vzor ale považuje gesto norských fotbalistů z letošního března. Ti k utkání o postup na kontroverzní mistrovství světa v Kataru nastoupili na trávník v tričkách s nápisem "Lidská práva na hřišti i mimo něj". 

"Fotbalový národní tým to vyřešil dobře. Na jedné straně dělají, co mohou, aby na šampionát postoupili. Zároveň si ale stojí za svým a vysílají jasný vzkaz," uvedl Johannes Bö, olympijský vítěz a držitel dvou stříbrných kovů z předchozích her v jihokorejském Pchjongčchangu.

"Zatleskal jsem jim za to," dodal Tarjei. "Doufám, že v tom budou pokračovat. I my musíme dát najevo naše postoje."

Podle reprezentačního kolegy slavných bratrů Vetleho Christiansena není vůbec na škodu, že vyjádření fotbalistů vyvolalo i negativní reakce. "Hlavně je potřeba vzbudit pozornost," podotkl.

Světový titul pro Davidovou. Jsem na sebe hrdá, řekla česká biatlonová hvězda Světový titul pro Davidovou. Jsem na sebe hrdá, řekla česká biatlonová hvězda Čtěte zde

Norská biatlonová asociace už je v kontaktu s organizací Amnesty International. Johannes Bö prozradil, že se snaží zorganizovat setkání s Mezinárodní biatlonovou unií.

Cílem je vytvořit společné prohlášení napříč biatlonovými národy, aby byl hlas proti tomu, co se v Číně děje, silnější.

"To nejdůležitější, co ale můžeme udělat, je bojovat na poli sportovní diplomacie za to, aby se v budoucnu pořadatelství olympiády nepřidělovalo zemím, které mají takové potíže jako Čína," nechal se slyšet generální sekretář Norské biatlonové asociace.

reklama