reklama

Špatná krev, věčná únava. Vinklárkové pomohl až radikální krok, teď míří mezi elitu

Tereza Vinklárková. Tereza Vinklárková. autor: Instagram Tereza Vinklárková
Tereza Vinklárková, překvapivé jméno v nominaci na mistrovství světa. Jednadvacetiletá biatlonistka překonala složité období, dostala se z nejhoršího a teď udivuje výkonnostním skokem.

Ještě nedávno to mohlo vypadat na smutný konec jednoho velkého biatlonového talentu.

Členka dorostenecké štafety z roku 2016, která si ve složení Jurčová, Davidová, Vinklárková dojela pro světové stříbro, prožívala kolotoč zdravotních neduhů.

Její kariéru vážně poznamenal. Dokonce vypadla z juniorské reprezentace.

"Byla jsem nemocná skoro permanentně. Měla jsem špatné krevní testy, bojovala jsem s únavou. Prostě to za moc nestálo," popisuje Vinklárková pro web českého biatlonu.

"Vlastně to nestálo za nic," ještě se rychle opravuje čerstvá novicka v národním týmu.

Loňskou sezonu částečně zachránila alespoň účastí na univerziádě, přesto věděla, že to takhle dál nejde. Rozhodla se tedy pro radikální řešení.

V létě si nechala odstranit mandle. Efekt byl okamžitý.

"Bylo to jako mávnutí kouzelného proutku. Je to snad poprvé, kdy nejsem v zimě nemocná," pochvaluje si. Spokojení jsou i trenéři, kteří se během přípravy na aktuální sezonu nestačili divit. "Její výkonnost rostla doslova před očima," potvrzuje Aleš Lejsek.

Děti boomu dospívají. Tohle je vlna, která má vrátit český biatlon na vrchol Děti boomu dospívají. Tohle je vlna, která má vrátit český biatlon na vrchol Prohlédněte zde

Rodačka z Brna a členka biatlonového klubu z Letohradu nabrala vynikající formu a v nejvhodnější možný moment ji dokázala prodat.

Na juniorském šampionátu ve švýcarském Lenzerheide byla nejlepší z Češek. Doběhla pátá ve vytrvalostním závodě i ve štafetě, šestá ve sprintu a třináctá ve stíhačce.

"Tři závody a třikrát jsem stála na širším pódiu. Vůbec tomu nemohu uvěřit, ale jsem moc a moc spokojená," vypráví obdivovatelka legendárního Nora Oleho Einara Björndalena.

Nadšený je i kouč Lejsek. "Její dobrá pohoda je teď vidět na trati i na střelnici. Jsem za ni rád, že se po všech svých zdravotních problémech dokázala takto vrátit."

Při dlouhodobé indispozici zkušené Veroniky Vítkové už mladá biatlonistka jistě mohla tušit, co její úspěchy v Lenzerheide znamenají.

Kila dolů a je tu nová hvězda. Trenér to se mnou nemá jednoduché, přiznává talent Kila dolů a je tu nová hvězda. Trenér to se mnou nemá jednoduché, přiznává talent Čtěte zde

Premiérová nominační pozvánka do dospělého národního týmu skutečně přišla, právě před startem mistrovství světa v italské Anterselvě.

"Jsem zvědavá, co mě čeká. Být v týmu s našimi nejlepšími holkami vnímám jako cennou zkušenost, jako možnost se učit. A to samé platí o světové špičce. Budu tam vše sledovat, abych poznala, jak pracují ty nejlepší," popisuje.

I trenér Egil Gjelland hovoří o důležité zkušenosti, kterou může vycházející hvězda českého biatlonu v pohádkovém prostředí jihotyrolské vesničky nabrat.

"Měla by si to užít, nestresovat se a učit se," komentuje norský kouč její vybojovanou nominaci.

reklama