reklama

Čechům hrozí biatlonový sešup. Víc než o medaile půjde na MS v Pokljuce o body

Markéta Davidová Markéta Davidová autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Personální krize kvůli karanténě i pokles formy některých opor způsobily, že českým biatlonistům hrozí podle žebříčku národů nejhorší sezona za posledních deset let.

Zlaté éra českého biatlonu je minulostí, a potvrzují to v rozhovorech i samotní reprezentanti. Za obrovský úspěch považují každé místo v první desítce a cíl je mít co nejvíc bodovaných pozic. Sen o medailích je spíš někde v dálce.

Cepoval biatlonisty, teď pomáhá Samkové. Snowboarďáci nejsou tak zažraní, říká Lejsek Cepoval biatlonisty, teď pomáhá Samkové. Snowboarďáci nejsou tak zažraní, říká Lejsek Čtěte zde

A není divu, pohled na světový žebříček je neúprosný. Zatímco před šesti lety byly obě české reprezentace mezi pěti nejlepšími týmy světa a mohly do závodů Světového poháru nasadit hned šestici nadějí, momentálně jsou až za hranou první desítky.

Mimo elitní Top10 se ocitly české biatlonistky naposledy před deseti lety, ještě před silnou výsledkovou šňůrou Gabriely Koukalové a Veroniky Vítkové. Nyní balancují na hraně nejen biatlonistky, ale i jejich mužští kolegové. 

Čeští biatlonisté figurují momentálně až na 12. místě. Nový rok zastihl některé svěřence Ondřeje Rybáře s pozitivním testem na koronavirus nebo museli trávit týdny v karanténě, a tak o body bojovali nezkušení mladíci. I proto je česká vlaječka až za výběry Slovinska nebo Švýcarska.

Mezinárodní biatlonová unie ale naznačila, že absenci bodů z důvodů nákazy koronavirem zohlední při přerozdělování kvót. Jinými slovy kvůli covidu by nikdo o místo ve Světovém poháru přijít neměl. 

Pohár národů

Muži

10. Švýcarsko 3464
11. Slovinsko 3416
12. ČR 3336
13. Finsko 3324

Ženy

10. Švýcarsko 3706
11. ČR 3545
12. USA 3292
13. Polsko 3136

Na první Slovinsko ztrácí Češi 80, na druhou 128 bodů, a to už se na 13. místě nebezpečně tlačí Finsko. České dívky jsou v biatlonovém žebříčku jedenácté. I ony se nejvíc přetahují s reprezentací Švýcarska, které má náskok 161 bodů. 

Ještě bychom si měli ve stručnosti shrnout, jak je to s biatlonovou matematikou v Poháru národů. V něm totiž funguje extra bodování. V individuálních závodech je odměněn každý biatlonista v cíli, přičemž se započítávají výsledky tří nejlepší biatlonistů z každé země. Vítěz získá pro svou zem 160 bodů.

To vítězná štafeta započte hned 420 bodů, ve smíšeném kvartetu se body půlí, u dvojic dokonce čtvrtí. 

Faktem je, že počet kvalifikačních míst pro boje pod pěti kruhy konečné umístění v Poháru národů neovlivní, protože v Pekingu může startovat tak či tak jen čtveřice reprezentantů z každé země. Žebříček ovlivňuje nominace pouze pro Světový pohár. Mistrovství světa v Pokljuce začíná 9. února.

reklama