Češi mohou těžit z biatlonové ostudy. Jak zamíchá kartami páteční zpráva o ruském dopingu?

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 12. 2016 15:19
Nezávislá McLarenova komise zveřejní v pátek výsledky svého vyšetřování ohledně státem řízeného dopingu v Rusku. Deset ruských biatlonistů je podezřelých z toho, že si na olympijských hrách v Soči pomáhali nedovolenými prostředky.
Ruský biatlonista Anton Šipulin na olympiádě v Soči.
Ruský biatlonista Anton Šipulin na olympiádě v Soči. | Foto: Reuters

Praha – Už v pátek se světová sportovní veřejnost dozví další detaily o údajném státem organizovaném dopingu v Rusku. Antidopingová agentura WADA zveřejní rozšířenou zprávu nezávislé McLarenovy komise.

A podstatnou úlohu by měl v další části příběhu hrát biatlon. Z pozitivních testů na olympijských hrách v Soči je totiž prý podezřelých až deset ruských závodníků nebo závodnic.

Pokud se tato zatím čistě spekulativní informace prokáže, mohla by mít zásadní dopad na kauzu pořadatelství světového šampionátu v roce 2021. Už včera Mezinárodní olympijský výbor zopakoval své jasné stanovisko.

Jednotlivým sportovním asociacím důrazně nedoporučuje schvalovat Rusku pořadatelství jakýchkoli vrcholných akcí. Zároveň se vedení MOV vyjádřilo ve smyslu, že žádné akci konané v Rusku nedá patronát.

Je to šance pro Nové Město na Moravě, které v bitvě o pořadatelství světového šampionátu v biatlonu 2021 prohrálo s ruskou Tjumení? "Zatím bych to tak neviděl, my se k tomu rozhodně neupínáme. Uvidíme, co přinese páteční zpráva antidopingové kanceláře," řekl deníku Aktuálně.cz prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. Připomeňme, že třetím kandidátem byla slovinská Pokljuka.

Světová biatlonová federace IBU má na každý pád co vysvětlovat. Prostřednictvím svého šéfa Anderse Besseberga totiž nejprve rezoluci olympijského výboru podpořila, krátce poté ale na kongresu zvolila právě ruskou Tjumeň. Přičemž bezmála sedmdesátiletý Besseberg před volbou sám doporučil delegátům, aby pro tuto možnost hlasovali.

Norský funkcionář pak vysvětloval, že Rusové svou kandidaturu přihlásili mnohem dříve, než zmíněné doporučení spatřilo světlo světa. Takový argument MOV samozřejmě nepřijal a do poloviny ledna žádá IBU o patřičné vysvětlení.

"Na biatlon to samozřejmě nevrhá dobré světlo, je to hloupý signál pro veřejnost, to bez debat. My s tím nic nezmůžeme, potřebných pětadvacet hlasů Tjumeň prostě získala a to je holý fakt," poznamenal Hamza.

Světový biatlon se pohybuje na tenkém ledě, v zákulisí se otevřeně, ovšem bez jakýchkoli konkrétních důkazů mluví o tom, že si bohatí Rusové pořadatelství šampionátu 2021 koupili. Kde je pravda, se teprve ukáže. A páteční detailní zpráva McLarenovy komise bude dalším střípkem do mozaiky dopingové kauzy, která otřásla sportovním světem.

 

Právě se děje

Další zprávy