reklama

Další česká biatlonová senzace? Voborníková je cílevědomý dříč, který si přidává

Tereza Voborníková. Tereza Voborníková. autor: ČTK
Osmnáctiletá biatlonistka získala na dorosteneckém světovém šampionátu dvě stříbrné medaile a potvrdila pověst dalšího velkého talentu.

V roce 2012 dobyla svět biatlonu Gabriela Koukalová. Bylo jí třiadvacet. Letos na stupně vítězů premiérově vystoupila Markéta Davidová. Na začátku ledna oslavila dvaadvacáté narozeniny.

Pokud tahle česká biatlonová matematika opravdu funguje, má Tereza Voborníková ještě čtyři roky na tvrdou práci, jež by jí jednou mohla vynést k podobným úspěchům, jaké si připsaly její starší kolegyně.

Mladičké biatlonistce z Jilemnice bude na konci května teprve devatenáct. V příští sezoně se postěhuje z dorostenecké kategorie do juniorské.

Už teď ale prokazuje působivý progres.

Roli jedné z širšího okruhu favoritek Češka ve slovenském Osrblie chladnokrevně splnila na výbornou. Odvezla si dva cenné kovy.

"Dvě medaile úplně předčily moje očekávání. Děkuji všem, kteří mi k nim pomohly. Je to pro mě velká motivace nejen do zbytku sezony, ale především směrem k letní přípravě a přechodu mezi juniorky," zhodnotila Voborníková šampionát pro oficiální web Českého biatlonového svazu.

Uspěla ve čtyřpoložkových závodech. Hned na úvod mistrovství skončila druhá ve vytrvalostním klání, na závěr se pak podobně prosadila ve stíhačce. Vůbec poprvé v kariéře zvládla čtyři střelecké zastávky v jediném závodě bez chyby a z jedenácté pozice po sprintu vyletěla až těsně pod absolutní vrchol.

"Výkon Terky Voborníkové, to byla jedna velká paráda na střelnici i na trati," uznal kouč Aleš Lejsek. Voborníková byla na běžkách čtvrtá nejrychlejší. Kdyby se nejelo s rozestupy po sprintu, byla by v tomhle závodě zlatá. "Jistotou oplývala už při nástřelu, a pak si sebevědomí přenesla také do závodu. Udělala nám všem velkou radost," dodal trenér.

Studentka jilemnického gymnázia na sebe zaslouženě poutá pozornost. Nemůže jí stále sílící pověst velkého talentu svazovat a škodit?

Ti, kteří ji znají, si to nemyslí. Voborníková je na svůj věk vyzrálou závodnicí, je pilná a poctivá při tréninku. Klubový trenér z Jilemnice a bývalý reprezentant Tomáš Holubec na ni pěje chválu.

"Tereza rovná se velký dříč. Vždy do puntíku splní, co má předepsané a často si přidá i něco navíc," přiblížil vycházející hvězdu na stránkách svazu. Voborníková je uzavřenější osobností, dokáže si vystačit sama se sebou. A má v sobě výraznou dávku cílevědomosti.

"Je velice vyzrálá. Hodně přemýšlí o tom, co, jak a proč dělá. Je pečlivá, tréninkový deník má vždy v pořádku a včas vyplněný," dodal Holubec.

Přesun z juniorských kategorií mezi dospělé bývá často problematický. Stejně cenný, jako medailové úspěchy z MS, proto pro Voborníkovou může být první úspěch v seniorské kategorii, kterým se blýskla v lednu v Polsku.

Při své premiéře v IBU Cupu dokázala ve sprintu úspěšně konkurovat ženám a dojet si pro osmadvacáté místo. Úspěch v kategorii, do které oficiálně přejde až za čtyři roky, mladou závodnici nabyl sebevědomím. A fanoušky zase opodstatněnou nadějí, že je o budoucnost českého biatlonu postaráno.

Rozhovor s Terezou Voborníkovou po zisku stříbra ve stíhačce:

reklama