Skvělé lyže nestačily. Na střelnici to bylo o štěstí, litovala Davidová po stíhačce

10. 3. 2019 15:27
Biatlonistka Markéta Davidová dojela po šesti trestných kolech ve stíhacím závodu na mistrovství světa ve švédském Östersundu třináctá a oproti sprintu si pohoršila o šest míst. Premiérový titul získala Němka Denise Herrmannová, která startuje na prvním šampionátu.
Markéta Davidová na trati stíhacího závodu na MS v biatlonu 2019 ve švédském Östersundu | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Veronika Vítková udělala jen dvě chyby na střelnici a posunula se z 38. místa na šestnácté. Eva Puskarčíková vylepšila 59. místo na 41.

"Vítr se hrozně moc točil a já si na poslední položce navíc vyhodila náboj. Asi na dvě rány jsem dlouho čekala. Strávila jsem na střelnici strašného času, to mě mrzí. Bylo to opravdu o štěstí, kdy tam člověk přijel," řekla Davidová v České televizi.

Ocenila skvěle připravené lyže. "První kolo to ještě nebylo nic moc, ale pak se to rozjelo a myslím, že jsem dneska měla jedny z nejlepších lyží," podotkla.

Bývalá běžkyně na lyžích Herrmannová, bronzová olympijská medailistka ze štafety v Soči 2014, se ke zlatu posunula z šestého místa po sprintu. Výborně zvládla náročné podmínky - vítr a ze začátku závodu i sněžení. Druhé místo ve finiši vybojovala Norka Tiril Eckhoffová a bronz stejně jako ve sprintu brala Němka Laura Dahlmeierová.

Zklamání prožila Švédka Mona Brorssonová, která po třech položkách vedla o půl minuty, ale v závěrečné stojce čtyřikrát minula a dojela sedmá.

Davidová udělala na první položce dvě chyby a klesla na 11. místo, které jí patřilo i po druhé ležce, po které jela jedno trestné kolo. V čele byly přesně mířící Brorssonová a Herrmannová, za nimi jely Dahlmeierová a Eckhoffová.

Švédka zvládla perfektně i první střelbu vstoje a vedla před Herrmannovou o půl minuty. Davidová na první stojce přidala další chybu a jela dvanáctá, lépe střílející Vítková se po třech položkách posunula na sedmnácté místo.

Na poslední střelbě Brorssonová neudržela nervy, čehož využila Herrmannová a dojela si pro zlato. "Je to neuvěřitelné. Jsem na sebe pyšná. Poslední kolo jsem si neskutečně užila. Jsem v euforii," radovala se třicetiletá Němka.

Davidová musela na páté a šesté trestné kolo po poslední stojce, dostala se před ni i Vítková, ale Davidová pak byla rychlejší na trati.

Mužská stíhačka má start v 16:30 a představí se v ní jen Tomáš Krupčík s číslem 30 a Michal Krčmář se čtyřiačtyřicítkou.