reklama

Hrozba trvá, biatlonisté si před olympiádou neodpočinou. Konečně ale ukázali sílu

Radost Veroniky Vítkové v německém Oberhofu. Radost Veroniky Vítkové v německém Oberhofu. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Problém českého biatlonu v olympijské sezoně přetrvává. I přesto, že v německém Oberhofu zásluhou Veroniky Vítkové poprvé dosáhl na stupně vítězů. Hned tři muži si navíc zlepšili osobní maximum v ročníku.

Praha/Oberhof - Jeden nepovedený měsíc může zmařit to, o co se čeští biatlonisté dlouhá léta svědomitě a úspěšně snažili. Ani po zdaleka nejlepší zastávce Světového poháru v aktuální sezoně totiž pohled na důležité pořadí Poháru národů nezkrásněl.

Češi v zamlženém Oberhofu konečně ukázali sílu, jenže při absenci stálých a dostatečně vydatných bodových přísunů jejich nepříjemné starosti trvají.

Zatímco v této sezoně může Ondřej Rybář do závodů jednotlivců nasazovat celkem jedenáct želízek, konkrétně šest žen a pět mužů, podle současného žebříčku by v příštím ročníku přišel o jedno místo v každé kategorii.

A to je něco, s čím by se český biatlon jen těžko smiřoval. Vydobyté pozice jsou ohroženy.

Češi musí sbírat body, což částečně znesnadňuje přípravu na olympijské hry v Pchjongčchangu. Zatímco jiné biatlonové velmoci některé opory pomalu šetří a nenasazují je do všech závodů, čeští trenéři zatím o takové možnosti uvažovat nemohou.

Body především od Veroniky Vítkové, Michala Krčmáře, Ondřeje Moravce a Evy Puskarčíkové totiž nutně potřebují.

První až páté místo v Poháru národů zaručuje každé zemi šest míst. Šesté až desáté o jedno místo méně.

Ve složité situaci jsou zejména muži. Sprint v Oberhofu přinesl krátkou euforii a postup na desáté místo. Slušně totiž bodovali Krčmář, Moravec i Soukup a Češi byli v závodě třetí nejúspěšnější zemí po Norsku a Francii. Ve stíhacím závodě přišlo citelné zhoršení a ještě větší komplikace nastaly kvůli nedělní štafetě.

S neregulérní "bílou tmou" se Češi nevyrovnali nejlépe a skončili až čtrnáctí. A znovu celkově klesli mimo elitní desítku. Slovince a Ukrajince mají bodově na dosah, ovšem další podobná zaváhání už si nemohou dovolit. 

I přes skvělé výkony Vítkové na tom nejsou růžově ani ženy. Těm patří devátá pozice. Útěchou a slibnou zprávou do dalších klání je nicméně fakt, že na vysněné páté místo Italek ztrácejí méně bodů (143), než za Češkami zaostávají jedenácté Švýcarky (208).

I přes tyto nemalé starosti je fér zmínit výrazná pozitiva, které český biatlon v Duryňském lese zaznamenal.

Podívejte se, jaká pohoda panovala v českém týmu po závodech v Oberhofu. Za dobrou náladu vděčí biatlonisté i my fanoušci Veronice Vítkové a její bronzové medaili. :-)

Zveřejnil(a) Samsung dne 08. Leden 2018

Veronika Vítková zajistila České republice první stupně vítězů v sezoně. Michal Krčmář v obou individuálních závodech skončil v desítce nejlepších. A dosud nejpovedenější výkony v ročníku předvedli také Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup.

Pokud Češi tyto úspěchy dokáží zopakovat od středy do neděle v Ruhpoldingu, mělo by být všechno zase o něco veselejší.

Měřítkem v tomto ohledu budou nedělní závody s hromadným startem, představující stoprocentně jisté body. Mezi elitu se jistě podívá Vítková, osmá žena celkového pořadí SP. Další tři čeští sportovci jsou ale na hraně. Klíčové tak budou už vytrvalostní závody, které jsou v bavorském středisku na programu ve středu, respektive ve čtvrtek.

Na odpočinek není čas. Češi jsou pod tlakem. V minulosti už ale častokrát dokázali, že složité výzvy zvládají dobře.

Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Prohlédněte zde
reklama