reklama

Je to boží, jen mě mrzí prázdné tribuny, hodnotila Davidová další díl doby bronzové

Markéta Davidová slaví třetí místo ve sprintu žen v rámci SP v Novém Městě na Moravě Markéta Davidová slaví třetí místo ve sprintu žen v rámci SP v Novém Městě na Moravě autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Už třetí bronz ze sprintu vybojovala v této sezoně Světového poháru Markéta Davidová. Česká biatlonistka převedla v Novém Městě na Moravě výtečný výkon a jen litovala, že nemohla čerstvý úspěch slavit s nadšeným kotlem domácích příznivců...

"Letos mám bronzovou sezonu. Jsem za to samozřejmě ráda, že to jsou medaile. Ale jo, myslím si, že je boží, a o to víc mě mrzí, že to je před prázdnými tribunami," řekla třiadvacetiletá biatlonistka z Jablonce nad Nisou. Celkově v kariéře stanula na pódiu v individuálních závodech posedmé.

"Tento způsob závodů zdá se mi poněkud nešťastným." Začala biatlonová show bez diváků "Tento způsob závodů zdá se mi poněkud nešťastným." Začala biatlonová show bez diváků Prohlédněte zde

Davidové nespadl první terč v položce vleže. Trefila hranu, takzvaný kalibr, ale terč se nesklopil. Štěstí naopak měla vstoje, kdy kalibr spadl. "Je to fifty fifty. Ležka mě trochu mrzí, ale já jsem se snažila střílet trochu rychleji a v rytmu a jsem ráda, že jsem se úplně nezalekla první rány, která nespadla," řekla Davidová.

V silném větru střílelo bezchybně jen šest biatlonistek z 98, které odstartovaly. "To je klasické Nové Město. Nic lepšího jsme nečekali. Bylo to normální, jen si člověk musí dát pozor," řekla Davidová, která měla sedmý běžecký čas.

Za normálních okolností by se burácení tribun neslo daleko do kraje. Davidové ale po bronzu tleskali pouze členové týmu, organizátoři a dobrovolníci, kteří se po závodu shlukli u stupňů vítězů. "Je od nich hezké, že se nám to snaží udělat alespoň trochu veselé," poděkovala Davidová.

Vybojovala třetí bronz ve sprintu v této sezoně, za nejsmutnější, protože si ho vyjela bez fanoušků, ho přesto neoznačila. "To bych neřekla, ale samozřejmě je škoda, že to je před prázdnými tribunami. Fakt nás to mrzí," litovala.

Do Vysočina Areny mají diváci zakázaný vstup na základě pondělního rozhodnutí Bezpečnostní rady státu kvůli riziku šíření nového koronaviru. Vyhlášení tak sledovali jen fotografové, organizátoři a členové týmů. Když vystoupila Davidová na třetí stupeň, dobrovolníci tleskali a troubili, aby vytvořili alespoň decentní atmosféru.

Nevím, proč to biatlon odskákal, nechápe Šlesingr vládu. Prožívá zoufalou bezmoc Nevím, proč to biatlon odskákal, nechápe Šlesingr vládu. Prožívá zoufalou bezmoc Čtěte zde

Místo 30 tisíc diváků v hledišti a u trati se v ochozech třepetalo ve větru jen pár rozvěšených vlajek. "Je to smutný příběh. Mohlo to tu být jak za dob Gabči," připomněl šéf organizátorů a prezident biatlonového svazu Jiří Hamza atmosféru po triumfu Gabriely Koukalové v závodu s hromadným startem v prosinci 2016.

Z ohlušujícího bouření obecenstva tehdy běhal mráz po zádech. Koukalová se cestou na stupně vítězů zahalila do vlajky a v proslovu divákům děkovala.

Davidová se ohlušujících ovací nedočkala. Slyšela jen povzbuzování pár desítek fanoušků, stojících za plotem u louky pod stadionem. Odtud viděli biatlonistky aspoň krátce, dohlédli na velkou obrazovku, a mohli tak tradičně oslavovat povedené výstřely závodnic.

"Musíme jim poděkovat. Kdybych je tam potkala, tak jim to řeknu osobně. Je to super, že se nenechali úplně odradit. A jsou tam," řekla Davidová.

Diváky slyšely i ostatní české reprezentantky. "V jednom koutku v lese jsem slyšela, že tam někdo křičel, že tam byli lidi schovaní u plotu. Hodně to pomohlo, děkuju," řekla Eva Kristejn Puskarčíková.

"Byli i u plotu bouřliví, jak čeští fanoušci umějí být. Aspoň jsem se usmála na trati a říkala si, že to jsou ti skalní, kteří i přes zákazy dorazí a snaží se na hranici zákona něco dělat, ale je to zvláštní," dodala Lucie Charvátová.

Organizátoři děkovali lidem, že vyslyšeli jejich žádosti a nesnažili se do areálu proniknout. "Zvládli to bezvadně. Musíme se omluvit, ale jsou situace, co neovlivníme," řekl Hamza.

"Tento způsob závodů zdá se mi poněkud nešťastným." Začala biatlonová show bez diváků "Tento způsob závodů zdá se mi poněkud nešťastným." Začala biatlonová show bez diváků Prohlédněte zde

Závod ani neměl chuť sledovat, ale z třetího místa Davidové měl radost. "Zvedla nám náladu. Je to super pro český biatlon, špatně pro světový."

Na jednu stranu možná Davidové pomohlo, že byly prázdné tribuny. "Možná jo, při střelbě určitě, člověk je takový víc v klidu, protože na něj nikdo nekřičí. Mohlo se také stát, že bych s diváky nezastřílela takhle dobře," pronesla Davidová.

Věděla, o čem mluví. Na Vysočině jela Světový pohár potřetí a v roce 2016 ani o dva roky později se ve sprintu nevešla do šedesátky. "Pokaždé se mi to nepovedlo. Takže to mohlo dopadnout jinak, kdyby tu byli. Snad si to užili alespoň u televize."

Třeba dostane Davidová šanci uspět před fanoušky v další sezoně. Světový pohár se do Nového Města na Moravě vrátí za rok v březnu. "Pořád věřím, že velkých chvil se ještě dočká. Je na začátku, ale potřebuje čas," konstatoval Hamza.

Radost s fanoušky si však Davidová ani ostatní závodnice neužily, protože kvůli šíření nového typu koronaviru měli diváci do Vysočina Areny vstup zakázán.

Původně se přitom čekalo, že by na závod dorazilo až 30 tisíc diváků.

Biatlon končí v Kontiolahti. Fourcadovi unikl glóbus o dva body, projděte si výsledky Biatlon končí v Kontiolahti. Fourcadovi unikl glóbus o dva body, projděte si výsledky Prohlédněte zde
reklama