reklama

Jsme bohové i ďáblové, ruský biatlon žije. Fanatický hlasatel slavil jak na olympiádě

Uljana Kajševová, Světlana Mironovová, Alexandr Loginov, Eduard Latypov Uljana Kajševová, Světlana Mironovová, Alexandr Loginov, Eduard Latypov autor: ČTK
V televizi padaly bizarní sázky, fanoušci nešetřili kritikou, ministr sportu zuřil. Až ve čtyřiačtyřicátém závodě ze sebe ruští biatlonisté setřásli krizi, která jimi zmítala, a v neděli v Oberhofu získali první medaili. A hned zlatou. Vítězství smíšené štafety pak oslavovali, jako by triumfovali na olympijských hrách.

Poslední cenný kov přivezl Alexandr Loginov z mistrovství světa v Anterselvě, od té doby zažíval ruský biatlon medailové sucho. V neděli odpoledne finišmen smíšené štafety Eduard Latypov přesprintoval Francii i favorizované Nory a dojel si pro zlato.

Jsou bez medailí a ministr sportu zuří. Ruský biatlon prožívá nevídanou krizi Jsou bez medailí a ministr sportu zuří. Ruský biatlon prožívá nevídanou krizi Čtěte zde

"Cloumají se mnou obrovské emoce, je to velký úspěch, díky všem, kteří nám k tomu pomohli," rozplýval se po závodě Latypov. 

Euforie Rusů byla obrovská. Možná tu největší ukázal televizní komentátor Dmitrij Gubernijev, který v posledních týdnech čeřil biatlonové vody tím, že hecoval národní tým bizarními sázkami. Zatímco v Hochfilzenu si dal za úkol sníst vlastní rukavici, když Rusům necinkne medaile, v Oberhofu to měla být hned celá bota.

Naštěstí pro něj se kvartetu Uljana Kajševová, Světlana Mironovová, Alexandr Loginov a Eduard Latypov zadařilo.

"Podívejte se na to vítězství, jsme bohové i ďáblové, tohle je důkaz, že ruský biatlon žije. Parádní triumf, musíme poděkovat trenérům," řekl Gubernijev v přímém přenosu televize Match TV.

Jeho emotivní komentář posledních metrů štafety obletěl sociální sítě:

Právě pro vedení reprezentace je medaile nejcennější, před Vánoci se ruský ministr sportu Oleg Matycin nechal slyšet, že ruská krize je jen důsledek špatné přípravy a měl by přijít nový hlavní trenér i šéf svazu.

"Pro trenéry je to úleva, pro závodníky posílení sebevědomí před mistrovstvím světa. Teď jsou to pocity, jako kdyby vyhráli olympiádu," okomentoval víkendové závody bývalý trojnásobný mistr světa v biatlonu Ivan Čerezov.

Národní tým už během svátků prosil fanoušky, aby s hodnocením sezony počkali až po mistrovství světa ve slovinské Pokljuce, které startuje přesně za měsíc.

"Teď už víme, že na trati můžeme porazit každého. Na světovém šampionátu je možné všechno," věří si Latypov.

reklama