reklama

Moravce při loučení dojala rodina, pak mu přáli Jágr nebo Váňa. Neskutečné, žasnul

Ondřej Moravec s manželkou Veronikou a dětmi Ondřejem a Rozálií. Ondřej Moravec s manželkou Veronikou a dětmi Ondřejem a Rozálií. autor: Petr Slavík / Český biatlon
Když se Ondřej Moravec blížil do cíle svého posledního biatlonového závodu, nemohl uvěřit svým očím. Čekali tam na něj jeho nejbližší - manželka Veronika, dcera Rozálie a syn Ondřej.

"Já moc často nebrečím, ale tentokrát jsem brečel jako malé dítě. Vůbec jsem nečekal, že tam budou," řekl Moravec, který dnes v 36 letech ukončil kariéru ověnčenou třemi olympijskými medailemi a šesti z mistrovství světa.

Moravcův poslední závod se změnil v boj o dokončení. Charvátová vyhořela na střelnici Moravcův poslední závod se změnil v boj o dokončení. Charvátová vyhořela na střelnici Čtěte zde

Ještě ráno mluvil s manželkou po telefonu a domlouvali se, že domů přijede v pondělí. Nečekal, že vzhledem k opatření proti koronaviru by mohli z Letohradu přijet do Nového Města na Moravě. "A když jsem je viděl v cíli, tak to bylo nádherný. Nevím, jak se jim to podařilo, ale super, že tady byli. Musím poděkovat, že sem jeli."

Při loučení mu tleskali jeho reprezentační kolegové, realizační tým a organizátoři Světového poháru. Fanoušci ve Vysočina Areně kvůli pandemii chyběli.

Na velkoplošné obrazovce se odehrála v sestřihu celá Moravcova kariéra, ke které mu následně gratulovali a udělovali rady do nejbližších dnů třeba hokejista Jaromír Jágr, žokej Josef Váňa, oštěpařka Barbora Špotáková či judista Lukáš Krpálek.

"Bylo neskutečné, co se dělo v cíli. Chci poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Nerad bych na někoho zapomněl, prostě všem," řekl Moravec.

Krátce po posledním závodu kariéry pociťoval nostalgii. "Dvacet let je dvacet let, to jen tak nezavřeš," konstatoval. "Určitě mi to bude chybět, to je jasný. Ale nelituju, že jsem se rozhodl skončit. Z mého pohledu je to pravý čas. Sice jsem smutný, biatlon je taková moje rodina, ale to je už minulost. Teď mě čeká jiný život s mojí vlastní rodinou a na ten se strašně těším."

Poslední závod jel ve smíšené štafetě dvojic a zažil něco, co předtím neznal. Po pěti trestných kolech Lucie Charvátové na prvním úseku se strachovali, aby nebyli dojeti a staženi ze závodu. "Abych viděl cílovou rovinku," řekl Moravec.

I on na svém prvním úseku na ležce chyboval a jel jedno trestné kolo. "Mohly hrát roli emoce," připustil. Když jel druhý úsek, už ukázal své schopnosti. Vestoje sestřelil všechny terče za šestnáct vteřin! "Šel jsem do toho vabank a nasypal to tam," smál se.

V cílové rovince předstihl Slováky a Moldavany, plácl si s kolegy z týmu a skončil v objetí pětileté dcery a dvou a půlletého syna. Následně ho zkropilo šampaňské a slyšel, že už je bývalým biatlonistou. "To je zvláštní spojení," podivoval se. Poslední díl SP za týden v Östersundu už bude sledovat v televizi.

V nejbližších dnech stráví čas s rodinou. A bude si užívat normální věci. "Co jsem třeba dělal, ale tak na třicet procent. Až to bude možné, zajedu třeba za sousedy a poklábosíme," řekl Moravec. Svou budoucnost bude řešit později. "Odpočinu si a možná za měsíc dva začnu přemýšlet, co budu dělat dál," uvedl.

Propadl kávě, fotografy strašil dlouhým jazykem. Moravec končí jako český rekordman Propadl kávě, fotografy strašil dlouhým jazykem. Moravec končí jako český rekordman Prohlédněte zde

Davidová se zprvu bála, Krčmáře naučil vše

Biatlonisté a funkcionáři označili Moravce za vždy usměvavou osobnost, která měla i respekt. Pro Michala Krčmáře byl mentorem, kouč Ondřej Rybář vyzdvihl jeho pracovitost.

"Ondra toho dokázal ze všech nejvíc," připomněl šéf českého svazu Jiří Hamza tři olympijské a šest světových medailí, které Moravec nasbíral. "Je neuvěřitelná osobnost a profík. A co ho charakterizuje? Vyplazený jazyk a jízda na jedné lyži do cíle, když měl úspěch," vzpomínal Hamza.

Velkou roli hrál Moravec ve vývoji kariéry současné české jedničky Krčmáře. "Ondra mě naučil všechno, co teď předvádím. Každý den jsem si od něj něco bral. Byl z nás střelecky nejlepší a jsem mu za společné roky vděčný," uvedl Krčmář.

K Moravcovým úspěchům ve velké míře přispěl trenér Rybář, který ocenil především jeho morálku. "To je nejsilnější Ondrova stránka. Je ohromně pracovitý. Dokáže se věci oddat, dělá to na sto procent a ví, co chce dokázat. To je nejdůležitější vlastnost sportovce, kterou by měl mít každý, kdo chce uspět," řekl.

Za Moravcovým vzestupem stála podle Rybáře jeho schopnost zapracovat na střelbě. Především na jemné motorice na spoušti. "A nebýt už hlavou na trati. Jak to zlomil, dokázal být stabilní spoustu sezon. Nebylo to o jedné zimě. Ale neusnul na vavřínech, pracoval na sobě dál a tím se to načítalo," konstatoval Rybář.

Ve Vysočina Areně se po závodech potkal Moravec i s lídrem sezony Johannesem Thingnesem Böem a chvilku spolu hovořili. "Ondra měl vždycky úsměv na tváři. Od první chvíle, kdy jsem přišel do svěťáku, byl jeden z nejpříjemnějších kluků v poli a byl i fantastický biatlonista," řekl Nor. Jeho bratr Tarjei přitakal. "Je to kamarádský kluk a svedli jsme spolu i spoustu pěkných bitev," poukázal Tarjei Bö třeba na společný finiš smíšené štafety v Novém Městě před dvaceti tisíci fanoušky.

Hlava by chtěla, tělo nejde. Nemám z čeho brát, tvrdila Davidová po životní stíhačce Hlava by chtěla, tělo nejde. Nemám z čeho brát, tvrdila Davidová po životní stíhačce Čtěte zde

Mistryně světa Markéta Davidová měla z Moravce zpočátku po příchodu do reprezentace respekt. "On je rázný a moc se neprdí se svými názory. Jak se cítí, tak se chová. Proto jsem se ho jako malá holka dost bála," řekla. "Nakonec jsem k němu cestu našla a jsem ráda, že jsem s ním mohla nějaké roky strávit."

Na Moravce by jednou mohl navázat Mikuláš Karlík. I pro dvojnásobného medailistu z MS juniorů byl idolem. "Dělá tým. Srší z něj zkušenosti, které předává dál Bimbovi (Krčmářovi) a od toho my mladí zase odkoukáváme další věci," řekl Karlík.

Hamza připomněl, že Moravec po úspěšných juniorských letech prorazil mezi muži až skoro v 29 letech. "Přechod mu trval strašně dlouho. Potom se to jeden den zlomilo a jelo to samo," řekl Hamza, který doufá, že Moravec jednou českému biatlonu trenérsky pomůže. "Počkáme, až si odpočine a přijde a řekne, že se chce vrátit."

SP v biatlonu Nové Město na Moravě 2021, závod smíšených dvojic, poslední v kariéře Ondřeje Moravce: Moravec s rodinou a českým týmem Ondřej Moravec s rodinou a českým týmem. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon
reklama